Mutluluk Rezervi Geçmişimiz! | Live To Bloom yazımızı okumaya başlayın!

Mutluluk şu anda bulunur. Ya da en azından “bilinçli farkındalık” (mindfulness) kavramının yararlarının fazlaca takdir edildiği bu günlerde bu şekilde kabul görüyor.

Şimdinin gücünü hiçbir zaman inkar etmiyoruz, edemeyiz de… İçinde olduğumuz, hissettiğimiz ve yaşadığımız andır şimdi. Fakat geçmişin ve geleceğin gücünü de göz ardı etmemek gerekir. Farkındalık bilinciyle minnettar olmayı öğrendiğimiz şu anı bu kadar güçlü kılan; geçmişi hatırlamak ve anlamak, geleceği planlamak ve umut etmektir aynı zamanda.

Unutmayalım, gelecek henüz “şimdi” olmasa da, geçmiş bir zamanlar “şimdi” idi…

Geçmiş bizlerin mutluluk deposu olabilir mi?

Biz insanlarda muazzam bir kapasite var aslında. Hayata bakışımız, şu anı doya doya yaşamaya gayret göstermemiz, geleceğimizi geçmişimizle harmanlamamız ve değişik şekillerde verdiğimiz  yaşam mücadelelerimizin hepsi bizi başlı başına mükemmel yapan özelliklerimiz.

Geleceği henüz bilmediğimize göre, en mutlu anlarımız geride bıraktıklarımız. Bize farkındalık kazandıracak, bize iyi gelecek duygu ve anlar geçmişimizde deneyimlemiş olduklarımız. Dikkat etmemiz gereken ise, geçmişimizi ne sıklıkla ve nasıl kullandığımız.

Geçmişteki mutlu anlarımızı hatırlayıp, onları depodan çıkarıp, şu ana getirip, yaşadığımız şu an içinde yeniden deneyimleyebiliriz. Arkadaşlarınızla sohbetlerinizi düşünün; en çok güldüklerimiz eski anılarımız, en güzel çıkardığımız derslerimiz eski yaşanmışlıklarımız ve gelecek ile ilgili plan yaparken sırtımızı dayadıklarımız da eski deneyimlerimiz değil mi?

Yaşadıklarımız, deneyimlediklerimiz ve hissettiklerimiz geçmişte kalmadı aslında, biz onları depoladık farkında olmadan. Orası yeri gelecek enerji depomuz, yeri gelecek umut depomuz yeri gelecek mutluluk depomuz olacak. Gücümüz kendi rezervlerimizde saklı. Geleceği şekillendirmek tamamen kendi elimizde, bunun için geçmişimizi nasıl kullanacağımıza karar vermekse bize kalmış.

İlginizi çekebilir!Selen Kelecek

1988 yılında doğan Selen, Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü'nden mezun oldu ve Başkent Üniversitesi Spor Bilimleri Egzersiz ve Sportif Performans Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. Hacettepe Üniversitesi, Sporda Psiko-Sosyal Alanlar üzerine doktorasını bitiren Selen, Başkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta. Yarışmacı olarak yer aldığı aktif spor hayatının ardından, farklı...BLOOM SHOP