Zihindeki düşünceleri pozitif yöne çekebilmek her zaman için kolay değildir. Çoğu insanın can sıkıcı bir durumla karşı karşıya kaldığında aklına gelen ilk şey, sakinlikle bu durumun içinden nasıl çıkacağının çözümünü bulmak olmayabilir. Korku, kaygı, isyan ve negatif düşünceler, zor durumlarda zihnimizi kuşatmaya hazır vaziyette beklerler. Ancak bu duyguları doğru yönetebilmek ise bizim elimizde. Peki tüm sıkıntılara rağmen yine de zihni dengede tutmanın ve pozitif bakış açısı oluşturabilmenin yöntemleri neler? 

İlginizi çekebilir: Daha Pozitif Bir Yaşam İçin Takip Etmeniz Gereken 3 Yol

Kurduğumuz hayat, düşünce ve davranış şekillerimizin bir yansımasıdır.

Eğer depresif düşüncelerden besleniyor ve hayat tercihlerimizi bu yönde yapıyorsak başımıza gelen talihsiz durum ve olaylardan kurtulmamız pek de mümkün olmayacaktır. Bazı insanların sürekli olarak “Böyle şeyler neden hep beni buluyor?” dediğini duyarız.

İyi enerji de kötü enerji de bulaşıcı, birbirlerini daima tetiklerler. Kötü enerjiyle kişi kendi hayatındaki olumlu fırsatları değerlendirememekle birlikte çevresinde olup biten güzellikleri kaçırır. Bu konuda kendisini kısıtlayıcı bir kalıba sokarken yakınındaki insanların da bakış açılarını köreltmeye başlar.

Bu nedenle pozitif düşünce gücünün, araştırmalarca da kanıtlanan zihne ve bedene iyi gelen şifasından faydalanmak gerekir. İşte daha pozitif bakış açıları oluşturabilmenin 6 püf noktası!

1. Güne, hayatınızdaki pozitif gelişmeleri fark ederek başlayın

Güne nasıl başladığımız geri kalan saatleri değerlendirmemiz açısından çok önemli. Güne panik ve isteksizlikle başlarsanız gün boyunca sizi mutlu edecek şeyleri fark etmeniz zorlaşır. Pesimist düşüncelerin sizi domine etmesindense güne sahip olduklarınızı hatırlayarak başlamayı tercih edin. Elimde ne var? Nelere sahibim? Beni mutlu eden şeyler neler? Bu soruların cevaplarını kendinize sık sık hatırlatın.

İlginizi çekebilir: Güne Pozitif Başlamanıza Yardımcı Olacak Sabah Niyeti

2. Küçük detaylara dikkat edin; güzelliklerin sizi bulmasını beklemeyin, siz onları görün

Hiçbir gün mükemmel değildir. Küçük sıkıntıların yanı sıra tıpkı şimdi olduğu gibi daha büyük problemler de yaşamımıza aniden girebilir. Böyle durumlarda her şeyin kötü gittiğini, etrafta iyi veya güzel hiçbir gelişmenin olmadığını düşünmektense kendinizi pratik çözümlere yönlendirin. İşe yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi, sahip olduklarınızı fark ederek başlayabilirsiniz. Daha sonra hayatınızdaki ufak detaylara ve yaşadığınız mevcut anın içindeki güzelliklere odaklanın.

3. Talihsizlikleri birer ders olarak kabullenin

Nasıl ki hiçbir gün mükemmel değilse siz de mükemmel değilsiniz. Hatalar yapabilir, başarısızlığa uğrayabilir, kendinizi karmaşık durumların ortasında bulabilirsiniz. Böyle zamanlarda suçlama ve isyan etme psikolojisine girmektense neyi neden yaptığınızı, farklı olsaydı nasıl olabileceğini, bu hatanın size neler kattığını, bir sonraki aşamada nasıl davranmak istediğinizi sorgulayın. Yaşadığınız her şeyin size birçok deneyim kattığını unutmayın.

4. Kendinizle pozitif bir dilde konuşun ve tanımlamalarınızı olumlu kelimelerle yapın

Hayattaki güzel şeylere odaklanırken dili de güzelleştirmek çok önemli. Kendinizle konuşurken, başkalarına kendinizle ilgili bir şeyler anlatırken veya hayatınızı gözden geçirirken nasıl bir dil kullanıyorsunuz? Eğer diliniz yıkıcı ve tereddütlü bir dilse, keşkeleriniz çok fazlaysa, kendinizle baş başa kaldığınızda omuzlarınıza çok fazla yük bindirdiğinizi fark ediyorsanız öncelikle bu davranışlarınızı dönüştürmeyi deneyin. Kendinizi olduğu gibi sevebilir ve dürüstlükle kabullenebilirsiniz. Bunu yapmaya önce dilinizi değiştirerek başlayın.

5. Nefes alın, şu ana odaklanın

Pozitif düşünceyi geliştirmeye yardımcı olan etkenlerden biri minnet duymaktır. Şu ana odaklandığınızda kalp atışlarınız ve aldığınız nefes bile hayata minnet duymanız için yeterli. Ne yaşanırsa yaşansın, şu an hayattasınız. Her şeyi değiştirebilecek güce sahipsiniz. Sadece şu ana odaklanarak, anı güzelleştirmeyi ilke edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Şimdiki Zamanda Yaşamayı Seçmek

6. Çevrenizde pozitif arkadaşlar biriktirin

Pozitif duygu ve düşünceler, pozitif insanlarla bir araya gelindiğinde artar. Bu nedenle iş hayatınızda, özel ilişkilerinizde ve sosyal çevrenizde pozitif insanlar biriktirmeye özen gösterin. Sadece negatifliklerden bahseden ve sürekli olarak dert anlatan insanlar bir süre sonra ister istemez sizi de aşağıya çekmeye başlayabilirler. Onlara desteğinizi esirgemeden, onlardan size gelebilecek olan negatifliği engellemenin yollarını keşfedebilirsiniz.

BLOOM SHOP