Bir evi yuva haline getiren mis yemek kokularının yükseldiği mutfak genellikle evin en kutsal bölümü olarak adlandırılır. Kültürlerde birleştirici görev üstlenen, yemeklerin piştiği, keyifli sofraların kurulduğu ve insanın içine sıcaklık katan buluşmaların merkezi olan mutfaklar, konu dekorasyon olduğu zaman bir adım geride kalabiliyor. Evin kalan bölümlerine göre daha statik olan mutfaklarda küçük değişiklikler yapmak aslında enerji boyutunda oldukça büyük farklar yaratabiliyor. Peki daha dinamik, bereketli ve manyetik mutfaklar için ne yapmak lazım? İşte bir Feng Shui uzmanının mutfak için önerileri!

İlginizi çekebilir: Daha İyi Bir Uyku İçin Feng Shui’den 10 İpucu

Yüzeyleri düzenleyin

Mutfakların en önemli parçası olan tezgahlardaki gereksiz kalabalığı temizlemek ve ihtiyaç olmayan objeleri kaldırarak bu işe başlayabilirsiniz.

Feng Shui uzmanının ilk olarak tüm tezgahları boşaltıp doğal bir temizleyiciyle (su ve sirke karışımı olabilir) silmeyi ve ardından sadece gerekli olan eşyaları tezgaha yerleştirmeyi öneriyor. Tezgahlardan sonraki adım ise kiler ve dolaplar.

İlginizi çekebilir: Çay Ağacı Yağı İle Evinizde Doğal Temizlik

Kiler ve dolapları organize edin

Kilerde yapabileceğiniz hızlı bir organizasyon ile mutfaktaki depolama alanını katbekat arttırabilirsiniz. Yapmanız gereken her rafı ve her bölümü teker teker ele almak, ilk olarak boşaltıp temizlemek ve daha sonra ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak yeniden yerleştirmek. Bu adım çok sık kullanmadığınız mutfak gereçlerinizi kolay bulmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: 10 Adımda Ev Detoksu

Mutfak zeminini temizleyin

Fırça ya da bez ile yerleri temizlemek mutfaktaki enerjinin yenilenmesi için oldukça etkili bir yöntem. Bu temizlikte dikkat etmeniz gereken şey mümkün olduğu kadar köşe bucak temizlemektir. Su ve sabun karışımına hoşunuza giden bir esans ekleyerek bu temizliğin etkilerine fazladan tazelik de katabilirsiniz.

Mutfağınız yeterince temiz ve düzenli bir hal aldıktan sonra sıra Feng Shui dokunuşlarında.

Narenciye enerjisi

Mutfağınızdan bir kap narenciyeyi eksik etmeyin. Tezgahınızda güneş ışıklarının enerjisini yaratacak olan narenciye mutfaklar için tam bir pozitif enerji deposudur. Geleneksel olarak bakıldığı zamansa, 9 adet limonun mutfaklara bolluk ve bereket getireceği inancı vardır. Fakat limon yerine siz tercih ettiğiniz bir narenciyeyi kullanabilirsiniz.

Bitki, ot ya da sebze yetiştirme

Feng Shui’ye göre mutfakta sebzeler, otlar, çiçekler ve bitkiler büyütmek bolluk ve bereketi mutfaktan asla eksik etmiyor.

Otlar ve özellikle fesleğen geleneksel olarak da Feng Shui’de bolluk ve bereketin simgesidir. Ayrıca oldukça kolay bakılabilen, mutfağa rahatlıkla sığabilecek olan ve uzun süre hayatta kalan bu bitkilerle yemeklerinize de lezzet katabilirsiniz.

İlhama yer açın

Yemek kitapları için mutfağınızda zaten yer varsa çok şanslısınız! Yemek kitaplarına ayıracağınız bir raf DIY yemek projeleriniz için oldukça güzel bir ilham olabilir. Benzer şekilde tablolar asmak, aile fotoğraflarına yer açmak veya sevdiğiniz birtakım objeleri yanınızda bulundurmak mutfakta daha pozitif bir atmosfer yaratmanızı destekleyecektir.

İlginizi çekebilir: Tohum, Kök ve Çekirdeklerden Evde Meyve Sebze Yetiştirmek

BLOOM SHOP