Fotoğraf: design-milk.com

Negatif enerji ve toksinlerden arınmak için bedenimize detoks yaparken sürekli vakit geçirdiğimiz evlerimize neden yapmayalım? Ev atmosferinin zihinsel ve fiziksel sağlığımız üzerinde büyük etkisi bulunmakta. Yeterli sağlık koşullarını sağlamayan ev ortamları, bağışıklık sisteminden üreme sistemine birçok beden fonksiyonlarımızın işlevselliğini olumsuz etkilemekte. Sağlıklı bir yaşam için 10 adımda ev detoksu!

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonu: Kaygılarınızı Azaltacak 9 Yöntem

Evlerimizin neden detoksa ihtiyacı var?

Yapılan birçok araştırma ortalama bir evin 500-1000 civarlarında duyu organlarıyla fark edilemeyen kimyasallar barındırdığını ortaya koymakta. Bu kimyasallardan bir kısmı tolere edilebilirken bir kısmı vücudumuzda toksik etkiler yaratarak sağlığımıza zarar veriyor.

Bu kimyasallara ek olarak evin yeterince havalandırılmaması, eşyaların arasında veya altında toz birikmesi, pire ve böcek artışı gibi birçok etken de ev havasının dışarıdaki havaya kıyasla zaman zaman daha kirli olabileceğini ortaya koyuyor.

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonu: Evinizi Stresli Bir Ortama Dönüştüren 5 Şey

1. Evinizi düzenli olarak havalandırın

Her gün mutlaka evinizi havalandırarak soluduğunuz havanın oksijenle tazelendiğine emin olun. Ayrıca evinizin havasının temizlenmesi için yeşil ev bitkilerinin yardımına da başvurabilirsiniz. Evinizi düzenli havalandırmanın yanı sıra herhangi bir kimyasal etkiye sebep olmadığına güvendiğiniz hava temizleyicilerinin yardımına da başvurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İç Mekan Bitkileri Yaşam Alanınızı Nasıl Etkiler?

2. Eve ayakkabıyla girmeyin

En önemli temizlik kurallarından biri eve ayakkabıyla girmemek. Buna evinizin giriş holü de dahil. Çünkü dışarıdan ayakkabılarınızın altında getirdiğiniz bakteriler siz evinizin içerisinde dolaştıkça her odaya yayılarak hastalık ihtimallerinin artmasına neden oluyor.

3. Plastik kullanımınızı sınırlandırın

Yiyeceklerinizi sakladığınız plastik kaplar, streç filmler, mikrodalgada kullanılan plastikler, plastik şişeler ve bunun gibi evin her alanında kullanılan plastikler etkileşime girdikleri ürünlere zarar veriyor ve içerisindeki BPA kimyasal bileşenleriyle sağlığınızı riske atıyor.

4. Tozlanmayı minimuma indirin

Toz birikintileri alerjiye ve solunum rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle evinizi düzenli olarak temizlemeli, halılarınızı süpürmeli, örtülerinizi silkelemeli ve eşya yüzeylerinin tozunu almaya özen göstermelisiniz.

5. Bakım ürünlerinizde kimyasal olmayan tercihlere yönelin

Deodorant, diş macunu, kozmetik ürünleri, saç bakım ürünleri, aseton ve parfüm gibi birçok kişisel bakım ürünü önce evinizin atmosferini ve doğayı olumsuz etkiliyor. Bu ürünlerin sağlıklı versiyonlarını tercih edebilir, havaya uçucu kimyasal atık karışmasını engelleyebilirsiniz.

6. Ev temizliği ürünlerinizi doğal olanlarla değiştirin

Kişisel bakımın yanı sıra ev temizliğinde kullanılan ürünler de kendi sağlığınızla birlikte çevresel sağlığı etkiliyor. Olabildiğince doğal olana yönelerek kimyasal temizleyicilerden uzaklaşabilirsiniz. Sirkenin antibakteriyel gücünü temizlikte kullanabilirsiniz.

7. Eşya yüzeylerini antibakteriyel ürünlerle temizleyin

Sürekli temas ettiğimiz yüzeyleri bakteri tutmaması ve tozlanmaması açısından sürekli olarak temizlemek çok önemli. Hastalıkların ve enfeksiyonların yaygın olduğu günlerde temas ettiğiniz eşya yüzeylerini mutlaka antibakteriyel bezler, spreyler veya sabunlarla temizleyin. Antibakteriyel ürün seçerken yine doğal olanlara yönelmeye özen gösterin.

8. Duş başlığınıza filtre takın

Sudan gelebilecek olan toksinleri de unutmamak gerek. Klor ve diğer kimyasalları arındırmak için duş başlığınıza basit bir filtre takmayı deneyebilir ve duşlarınızı daha zararsız hale getirebilirsiniz.

9. Yapay oda kokularından kurtulun

Suni oda kokuları yerine evinizi düzenli olarak havalandırabilir, tütsülerin veya bitkilerin yardımıyla doğal olarak güzel kokulu bir atmosfere sahip olmayı tercih edebilirsiniz.

10. Evcil hayvanlarınızın sağlığına ve bakım ürünlerine dikkat edin

Evcil hayvanlarınızın sağlığı onların mutluluğu, sizin sağlığınız ve evinizin sağlıklı atmosferi açısından çok önemli. Bu nedenle hayvanlarınızın kontrollerini aksatmayarak onlar için tercih ettiğiniz ürünleri doğal olandan yana tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 12 Adımda Hayatınızı Temizleyin

BLOOM SHOP