Evimizin huzur duyarak dinlendiğiniz bir yuva olmasını bekleriz. Evde vakit geçirirken dışarının stresini atmak ve hayatın temposuna geri dönmeden önce tekrar enerji toplamak isteriz. Ancak, bazen farkında olmadan evimizi bazı sebeplerden dolayı bize huzur yerine stres veren bir ortama dönüştürürüz. Bu soruna neden olan 5 durumu iç mimar ve meditasyon konusunda öğrenimine devam eden, ortamların iç huzurumuz üzerindeki etkilerini araştıran Carolyn DiCarlo açıklıyor:

1. Mobilyaların kötü yerleştirilmesi.

İster eşyalar ister gereksiz dağınıklık olsun, evinizdeki hareketinizi kısıtlayan her şey sizde stres yaratma ihtimaline sahiptir. “Evin bir nehir yatağı gibi akışa izin vermesi gerekir” diyen iç mimar Carolyn DiCarlo, yolunuzun üzerinde çok fazla eşyaya sahip olmanın strese neden olabileceğini söylüyor. Bunu önlemek için mobilyalarınızın yönünü değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, kuzeye bakan bir yatak, berraklığı ve canlı rüyaları destekler desteklemeye yardımcı olabilir.

2. Işık optimize edilmemiş.

DiCarlo, “Kötü aydınlatma ve düşük ışık kalitesi strese neden olabilir” diyor.  Mümkün olduğunca çok doğal ışıktan yararlanmak istiyor ancak sınırlı pencereli bir alanda yaşıyorsanız, yanında neleri yerleştirdiğiniz hakkında dikkatlice düşünün. Örneğin, bir okuma koltuğu nereye koyacağınızı düşünürseniz, bir kitapla oturmaya eğilimli olduğunuz gün boyunca en fazla ışık alan bir pencerenin yanına yerleştirmeyi düşünün.

3. Sesler yankı yapıyor.

Çok fazla yankılanmanın olduğu ortamlar sizi rahatsız edebilir. DiCarlo bu nedenle, özellikle de yatak odası gibi rahatlamak için kullanılan odalarda, sesi absorbe edecek bol miktarda yumuşak malzeme olmasına dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor.

Instagram @Homepolish

4. Renkler çok monoton.

Alanınız için bir renk skalası seçerken, her bir rengin ruh halimizi nasıl etkilediğini düşünün. Turuncular ve kırmızılar, sosyal alanlarda kullanıldığında uyarıcı etkileriyle fayda sağlarken, soluk griler ve maviler sakinleştirici bir his yaratır. Hangi tonu seçerseniz seçin, DiCarlo, ışık vurduğunda bunların başka tonlara dönüşüm sağladığından emin olmanızı öneriyor. “Gün boyunca güneşin durumuna göre tonu değişen renkler, odayı farklı bir deneyime dönüştürüyor ve yeni duygular için alçakgönüllülük sağlıyor. Bazen çok düz olan renkler kendilerini aynı derinlik deneyimine sahip değiller.” Özellikle boya renklerini seçerken, tüm odayı yansıttığınız ve yoğunlaştıracağınız için, düşündüğünüzden daha hafif ve daha açık bir renk seçmenizi önerir.

5. Evinizde negatif enerji var.

Bazen görünmeyen şeyler evde çok büyük etkiye sahip olabilir. Evinize pozitif enerji getirmenin yollarından biri biyofilik yani doğa-sever tasarımı benimseyerek ve doğadaki kalıpları yansıtan nesneleri bulmaktır. Olumsuzluktan uzaklaşmak çok önemlidir. Örneğin size ölümü hatırlatan bir nesne bulunduruyorsanız bu enerjinizi düşürebilir. Böyle durumlarda bu eşyadan kurtulmanız gerekebilir.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP