YAZAN: MİRAY AKIN

Modern olduğu kadar kaotik dünyamızda birçok kişinin ortak bir problemi var: Stres. Çoğunlukla olumsuz kelimelerle eşleştirilen bu terime aslında pozitif bir taraftan da bakmak mümkün. Bizlere huzursuzluk ve endişe veren distresin zıttı olarak tanımlanan östresi hayatımıza daha fazla entegre ederek hem duygu hem de düşünce dünyamıza daha farklı bir bakış açısı katabiliriz. Stres kaynaklarını negatif düşüncelerle beslemek yerine onu pozitife çevirmenin yollarını öğrenmek ve pozitif bir stres türü olan östres ile tanışmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.


Stres nedir ve nasıl başa çıkılır?

Modern dünyada stresin olmadığı bir yaşam düşünmek pek de mümkün değil. Gün içerisinde yaşanan önemli ya da önemsiz, büyük veya küçük olay ya da durumlara karşı vücudumuzun verdiği fizyolojik ve psikolojik cevapların bütünü olarak stresi tanımlayabiliriz.

Finansal problemler, ailevi sorunlar, okul ya da işte başarılı olma arzusu vb. gibi birçok durumda görülebilen stresle başa çıkmak içinse birçok etkili yöntem bulunuyor. Bunların arasında düzenli bir spor rutini belirlemek, strese sebep olan durum, çevre ve kişilerden mümkün olduğunca uzaklaşmak, meditasyon yapmak ve hobilere yönelmek gibi birçok aktivite yer alıyor. Stres savar olarak değerlendirilebileceğimiz bu aktiviteler ana odaklanmayı, geçmiş ve gelecekle ilgili olumsuz düşüncelere kapılıp stresin kişilerde fiziksel ve psikolojik olumsuz etkilere sebep olmasını engelliyor.

Stresin pozitifi olur mu?

Peki, stres her zaman zararlı mıdır? Stresin kaynaklarına olumlu bir yönden bakıldığında stres, mücadele etmesi zor bir durum olmaktan çıkabiliyor. Vücudun tehlike anlarında verdiği bu doğal reaksiyonu normalleştirmek ve stres yaratan durumlara olumlu yönden bakabilmek, stresin huzur kaçırıcı ve gerginlik verici bir durum olmak yerine motive edici bir güce dönüşmesine yol açabiliyor. Buna da pozitif bir stres türü olan östres deniyor.

Örneğin; taşınmak, evlenmek, uzun zamandır beklenen bir seyahate çıkmak gibi durumlar birçok kişi için gece uykuların kaçmasına, vücutta gerginliğin oluşmasına neden olan stres kaynakları olabilir. Ancak bu durumu bir tehlike olarak algılamak ve ona o şekilde yaklaşmak yerine bu duyguların ortaya çıkmasına neden olan fazla mükemmeliyetçi beklentiler, geleceğe yönelik kaygılar ve yanlış bir şey yapma korkusu ile araya bir mesafe koyulup, heyecana ve mutluluğa odaklanmak stresi pozitif bir stres türü olan östrese çevirebilir.

Bir motivasyon kaynağı olarak östres

Distresin kişiye fiziksel ve duygusal birçok zararı olduğu gibi östresin ise performansı geliştirici ve motive edici olma gibi birçok faydası bulunuyor. Bunun yanı sıra hafızayı güçlendirici bir etkisi olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği de uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Bu olumlu etkilerin en büyük sebebi negatif duyguların kişiyi ele geçirmesini önleyerek bu duygu ve düşüncelere sebep olan durumlarla, kişilerle ve olaylarla baş edebilmekten ve onlarla yüzleşip rahatlamaktan kaynaklanıyor.

Östresi hayatımıza nasıl entegre edebiliriz?

Stresin yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu dile getirmiştik. Ancak onunla başa çıkmaya çalışırken negatif duyguların bizleri ele geçirmesine izin vermemeliyiz. Bu sebeple de öncelikli olarak strese yol açan durumun kaynağına inmeli ve neden bu durumun bizi kaygılandırdığının ve korkuttuğunun farkına varmalıyız.

Örneğin yeni bir işe başlayacaksınız ve başarısız olmaktan korkuyorsunuz diyelim. O zaman kendinize şunu söyleyin: “Bu işe becerilerim, tecrübem ve yetkinliklerim sayesinde girdim, başarılı olacağım.” Kısacası duygularınızın kaynağını bulup onları nasıl pozitife çevirebileceğinizi keşfettikten sonra strese neden olan durumların sizde distres değil motive edici ve heyecan verici bir östres kaynağı olduğunu göreceksiniz.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP