Psikoloji meraklılarının okumaktan keyif alacağı 5 psikoloji kitabını derledik. 

Alışkanlıkların Gücü

Ödüllü yazar Charles Duhigg, bu kitabında alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceğini anlatıyor. Duhigg, nüfuz edici istihbarat ve bol miktarda bilgiyi etkileyici anlatılara dökme kabiliyeti ile insan doğası ve dönüştürme potansiyeli hakkında yepyeni bir anlayış getiriyor.

Düzenli egzersiz yapmak, kilo vermek, istisnai çocuk yetiştirmek, daha üretken hale gelmek, devrimci şirketleri ve toplumsal hareketleri oluşturmak ve başarılı olmak için anahtarlar gibi konularda alışkanlıkların nasıl çalıştığını anlatmaktadır.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

30 yıllık meslek hayatı boyunca karşılaştığı birbirinden farklı hastalardan elde ettiği deneyim ve hikayeleri Dr. Gary Small, bu kitapta topluyor. Çifte hayatlar, en zengin ve en çökmüş hastalar, hatta en sonunda kendi akıl hocasının hastası olması ile birlikte, Dr. Small’un akademik hayatının dönüşümü ve gelişimini inceliyorsunuz. Aklın sınırsız gücü ve değişimini ispatlayan çok güzel bir kitap.

Kurgulanmış hikayelere nazaran gerçek olaylar ve hayatlar daha çok ilginizi çekiyorsa, bu kitabı çok seveceksiniz.

Otomatik Portakal

İngiliz yazar ve eleştirmen Anthony Burgess’ın, hayvanların en zekisi olarak tanımlanan insanoğlunu, otomatik işleyen bir makineye dönüştürmeye çalışanlara saldırı olarak yazdığı bir kitap Otomatik Portakal. Yazar, aile kavramının önemini, yozlaşmış ahlaki değerleri ve adeta bir kavram karmaşasına dönüşmüş olan iyi ve kötüyü 15 yaşındaki Alex’in hayatına bakarak anlatıyor.

Film uyarlaması da yapılmış olan Otomatik Portakal kitabı, okurlara değişik bir bakış açısı ve tecrübe sunuyor.

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Psikoloji Fikri

En etkili reklam, psikolojiniz üzerine yapılan oluyor. Piyasaların, önce insan psikolojisini ve tepkilerini öğrenip, daha sonra üretim ve satış yapmaya başladığı bu dönemde, önce kendini tanımak isteyenler için güzel bir rehber. Duygularınızın ve hissettiklerinizin, davranış biçiminize olan etkisinin nedenini merak ediyorsanız, düşüncelerinizin nasıl kontrol edildiğini ve ne şekilde itaat etmeye başladığınızı öğrenmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Dünyanın bazen gerçekten çok kötü bir yer olduğunu ama bunun da normal olduğunu düşünerek yaşamak gerekiyor. Çünkü düzen bu, hep böyle oldu, olmaya da devam edecek. Değiştiremeyeceğiniz değişkenler yüzünden negatif ve sorunlu bir insana dönüşmekten vazgeçin.

Sosyal medyanın hayatımızı işgal etmesi ile birlikte, her gün nasıl daha mutlu olunur, her şey nasıl toz pembe gösterilir ve benzeri konu başlıkları ile gereksiz sunumlara maruz kalıyoruz. Peki, yaşamadığınız bir hayatı göstermek, üzgünken mutlu rolü yapmak, negatif duygularla bulunduğunuz bir ortamda pozitif yüklenmeye çalışmak ne kadar doğru? Pokerde kötü kağıtların geldiği bir elin kazanması gibi, hayatta da doğru seçimler ile öne çıkıp, başarılı sonuçlar doğurmak mümkün. Yanılgı ve yenilginin sizi düşürüp geri plana atmasından yorulduysanız, artık her şeyi kabullenip kendiniz ve hayatınız ile ilgili yeni atılımlar yapmayı planlıyorsanız, bu kitap, daha az kafaya takmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP