Her kadın regl dönemini farklı geçirse de birçoğumuz için bu dönem enerji seviyelerinin düştüğü, vücut ağrılarının arttığı ve psikolojinin dalgalanmaya başladığı keyifsiz bir süreçtir. Peki bu süreci daha hafif atlatmak mümkün mü? 

İlginizi çekebilir: Regl Ağrısını Hafifletmenin Doğal Yolları

Besin seçimlerimizin regl dönemine etkisi

Yediğimiz her gıdanın bedenimizin her bölgesinde olduğu gibi adet döngümüz üzerinde de etkisi vardır. “The Better Period Food Solution” kitabının yazarı Tracy Lockwood Beckerman’e göre, bazı yiyecekler vücudun ağrılarını azaltmaya ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olurken bazıları da daha fazla stres yüklemeye neden oluyor. 

Kısaca tükettiğimiz gıdalarla hormon dengemizi kontrol altında tutabileceğimiz gibi regl semptomlarımızı daha şiddetli bir hale de getirebiliriz. Regl dönemini daha rahat geçirmek için vücudumuzu daha dirençli hale getirebilecek yiyeceklerden bazılarını sıraladık.

1. Yulaf

Yulaf, lif ve B1 vitamini bakımından zengin bir besin olup tiyamin olarak da bilinen B1 vitamini regl dönemi semptomlarını azaltmaya yardımcıdır. Başlıca etkileri enerji seviyelerini yükseltme, psikoloji dengeleme ve beyindeki nörotransmitterleri harekete geçirme gibi özelliklerdir. Bu nedenle regl dönemindeki halsizlik, sinirlilik ve mutsuzluk halleriyle savaşmaya birebirdir. 

2. Kavun

Regl döneminde tüketilmesi gereken yiyecek çeşitlerinin yanı sıra içilen su miktarı da çok önemlidir. Özellikle regl esnasında vücudun dehidre olmaması gerekir. Bu nedenle bol su içmek ve su tüketmenin yanında vücuda kavun gibi bol su içeren meyvelerle takviyede bulunmak önemlidir. İçerisinde B6 vitamini bulunan kavun, yapılan araştırmalara göre huzursuzluk, şişkinlik hissi ve anksiyete gibi negatif durumlara karşı etkilidir (*).

3. Keten tohumu

İçerisinde Omega 3 yağ asidi bulunan keten tohumu, antienflamatuar özellikleriyle acıyı hafifletmeye destek sağlar. Aynı zamanda östrojen hormonunun dengelenmesine de yardımcı olan keten tohumu, regl öncesinde ve reglin ilk günlerinde düşük olan östrojenin verdiği olumsuz psikolojik etkileri dengelemeye son derece yardımcıdır. Keten tohumunu sabah kahvaltılarında yumurtanızda, yoğurt ile birlikte veya smoothie’lerinizde tüketebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Keten Tohumu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

4. Mantar

D vitamini bakımından son derece zengin olan mantar, doğurganlık açısından da önemli gıdalardan bir tanesidir. Östrojen seviyeleri düşük olduğunda mantar tüketmek, vücuda D vitamini takviyesi sağlarken ruh hali değişimlerine de engel olur. Güneşten edindiğimiz D vitamininin de psikolojimiz üzerinde etkisi büyük olup gün içerisinde mümkün olduğunca güneş ışınlarından faydalanmak ve mantar tüketmek iyi bir tercihtir.

5. Somon

Omega 3 bakımından zengin olan bir diğer gıda somon aynı zamanda tam bir kalsiyum deposudur. Regl öncesinde ve esnasında yaşanan ağrıları, kas ve kemik sızlamalarını hafifletmeye yardımcı olan somon antienflamatuar yapısıyla regl günlerini daha hafif geçirmeye destek sağlar ve vücudu genel olarak korur.

6. Kuru yemişler ve tohumlar

Magnezyum bakımından zengin olan kuruyemişler ve tohumlar, huzursuzluk hissini azaltmaya yardımcı olan gıdalar arasındadır. Kolay sindirilebilir yapılarıyla ve besin değeri yüksek içerikleriyle hem bağırsak problemleri yaşamanızı engeller hem de uzun süre tok kalmanızı sağlar. Aynı zamanda kan şekerini de dengeleyerek regl döneminde daha dirençli olmanızı sağlar. 

İlginizi çekebilir: Mutluluk Seviyenizi Artırmaya Yardımcı 8 Besin

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31928364

BLOOM SHOP