Çoğu kadın her regl döneminde karın ve bel bölgesinde hissettiği ağrıdan yakınır. Bu ağrı müdahale edilemediği durumda günlük işlere odaklanamama ve hatta yapılması gerekenleri yerine getirememe seviyesine kadar ulaşabilir. İlaca başvurmak yerine uzun vadede uygulanabilecek doğal yöntemler keşfetmek isteyenlere, regl ağrısını hafifletmenin yolları!

Regl ağrısı neden olur?

Regl ağrısı rahimdeki kasların kan akışını gerçekleştirebilmek için kasılması nedeniyle ortaya çıkar. Bu kasılma eğer ileri seviyeye ulaşırsa rahim bölgesindeki damarlarına baskı yapar. Kasılma ve baskı sonucunda da rahimde yeterli oksijen akışı gerçekleşmediğinden ağrı ve kramp meydana gelir. 

Regl ağrısı regl günü yaklaşırken (PMS adı verilen regl öncesi döneminde) ve reglin ilk günlerinde ortaya çıkabilir. Kanamanın şiddetli olduğu günlerde artarak son günlerde azalma gösterebilir. 

Şiddetli ağrılar gözlemlendiğinde kadınlar iğne, serum veya ağrı kesici ilaç kullanımı gibi yöntemlere başvurmaktadır. Ama aslında doğru zamanda müdahale edildiğinde, eğer herhangi fizyolojik bir problem yoksa, regl ağrılarını doğal yöntemlerle hafifletmek mümkündür. İşte doğal yöntemlerle regl ağrısını hafifletmenin yolları!

1. Bol su

Günde en az 8 bardak su içmek yalnızca regl dönemlerinde değil genel olarak cilt, kan akışı, sindirim sistemi ve organ sağlığı için faydalıdır. Özellikle regl dönemlerinde bol su tüketimi şişkinlik hissinin azalmasına yardımcı olarak regl kramplarını hafifletir. Bu dönemlerde dehidrasyona neden olan alkollü içeceklerden uzak durmak, tuzu azaltmak, kafein tüketmemek ve tütün ürünlerini tercih etmemek regl ağrısıyla baş etmek adına faydalıdır. 

2. Sağlıklı bir beslenme planı

Regl dönemlerinde canınız yağlı ve şekerli abur cuburlar çekse de bu yiyecekler rahim dostu değildir. Regl ağrılarını azaltan yiyecekler anti-enflamatuar besinler kategorisinde yer alan kırmızı meyveler, domates, kabak, biber, yeşil yapraklı sebzeler, Omega 3 yağ asidi içeren balık türleri gibi besinlerdir.

Ayrıca tarçın, zencefil ve zerdeçal gibi şifalı baharatların bazı bitkisel ağrı kesicilerin içinde yer aldığı ve regl kramplarını azalttığı bilinmektedir. Regl döneminde veya regl öncesinde bu baharatların yardımına başvurulabilir ve beslenme düzeniyle regl dönemi desteklenebilir.

Yapılan bazı araştırmalar B1 vitamininin ve balık yağının regl ağrılarını azalttığını ortaya koymaktadır. 2 ay boyunca her gün balık yağı kullanan kadınlarda regl ağrısı semptomlarının şiddetinin azaldığı saptanmıştır. 

B vitamininin yanı sıra güneşten alınan D vitamininin de rahmin kasılmasına neden olan prostaglandin seviyelerini azalttığı ve bu sayede acı, ağrı, kramp hislerini seyrelttiği belirtilmektedir.

İlginizi çekebilir: D Vitamini İçeren Besinler

3. Papatya ve rezene gibi bitki çayları

Papatya ve rezene gibi yatıştırıcı bitkiler demlenip çay olarak içildiğinde prostaglandin seviyesini düşürür ve regl kramplarını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda regl döngüsüyle meydana gelen hormonal değişiklikler sebebiyle gözlemlenen stres, anksiyete, gerginlik ve öfke gibi ruh hali değişikliklerini kontrol altına alır. 

İlginizi çekebilir: İçtikleriniz Şifanız Olsun: Birçok Soruna İyi Gelecek 9 Bitki Çayı Tarifi

4. Meditasyon ve yoga

Meditasyon yapmak zihni rahatlatan etkili yöntemlerden biridir. Zihin rahatladığında ve sakinliğe odaklandığında acıyla baş etmek daha mümkün hale gelir. Ağrıyı hafifleten bitkisel çözümlerin yanında meditasyon pratikleri uygulamak regl sürecini atlatmanıza destek sağlar. 

Ayrıca yoga gibi bedeni fazla zorlamayan ve kasların esnemesini sağlayan hareketler de fiziksel olarak rahatlamanıza yardımcı olur. Bazı uzmanlar zorlayıcı yoga hareketlerini regl döneminde kan akışının döngüsünde değişim yaratabileceği için tavsiye etmese de yoga pratiklerinizi regl öncesi ve regl sonrası dönemlerinde uygulayabilirsiniz.

5. Sıcak su torbası

Sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri olan sıcak su torbası, kaslarınızın gevşemesini ve iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle kış aylarında alt karnınıza, belinize ve ayaklarınıza koyabileceğiniz sıcak su torbasıyla kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

6. Egzersiz

Bedeni egzersizle aktif tutmak, ufak yürüyüşler yapmak, çeşitli hareketlerle kasları esnetmek regl kramplarını geçirmek için etkili bir yoldur. Ayrıca uzun vadede düzenli egzersiz yapan kadınların, egzersiz yapmayan kadınlara göre daha hafif regl dönemleri geçirdikleri saptanmıştır.

İlginizi çekebilir: Menstruasyon Döngüsüne Özel Beslenme ve Egzersiz Önerileri

7. Masaj

Esansiyel yağlarla bölgesel masaj uygulamaları alt karın ve bel çevresindeki ağrı hissinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Masaj kan akışını hızlandıran bir tekniktir. Ayrıca misk adaçayı, lavanta, kekik otu gibi yağlar vücuda fayda sağlayan önemli esansiyel yağlar arasındadır.

8. Sıcak banyo

Sıcak su torbası uygulamasında olduğu gibi sıcak banyo yapmak kasları rahatlatıp kan akışını kolaylaştıran, vücudu sakinleştiren, zihni ağrı hissinin verdiği stresten uzaklaştıran bir yöntemdir. Sıcak banyoda esansiyel yağlar kullanarak cildinizi yumuşatabilir ve banyonuzu keyif verici bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

9. Düzenli uyku ve istirahat

Düzenli uyku genel olarak hormon döngüsünü destekler ve stres hormonunun azalmasına neden olur. Bu nedenle regl dönemiyle başa çıkmanızı kolaylaştırır. Regl kramplarınız olduğunda istirahat etmeniz, yorgun düştüğünüzde kendinizi zorlamamanız ve vücudunuzu dinlendirmeniz ağrılı süreci kolay atlatmanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Uyku Kalitesini Artırmanın 6 Etkili Yolu

10. Orgazm

Seksologlar regl öncesi veya regl döneminde orgazmın rahim kaslarını gevşettiğini ve bu nedenle de krampların azaldığını ortaya koymakta. Ayrıca düzenli orgazm olmanın da genel olarak menstrual döngü ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. 

Kaynak: Webmd, On Health, Planned Parenthood

BLOOM SHOP