YAZAN: EBRAR SENA EFE

Gün içinde sürekli kullandığımız ve son zamanlarda su, sabun hatta kolonya ve dezenfektanlara oldukça maruz kalan el ve tırnaklarımız düzenli bir bakımı hak ediyor. Güçlü ve sağlıklı tırnaklar, yumuşak ve pürüzsüz eller elde etmeniz için pratik önerilerle dolu bir rehber hazırladık!


Sağlıklı tırnaklar için ne yapılmalı?

İçten dışa bakım: Beslenme

Cildimiz ve saçımız gibi tırnaklarımız da iç sağlığımızın dışa dönük bir ifadesi olabilir. Sağlıklı, güçlü tırnaklar için kendimize iyi bakmalı ve vücudumuza yeterli besinleri sağlamalıyız. Ayrıca, beslenme rutinimize bazı besin takviyeleri eklemek de tırnak sağlımızı destekleyebilir. Araştırmalara göre kolajen takviyeleri sağlıklı tırnakların oluşumuna yardımcı olabilir. Saç geliştirme takviyelerinde yaygın olarak bulunan bir B vitamini olan biotin de aynı etkiyi gösterir. Biotin’in tırnak kalınlığını ve gücünü korumaya yardımcı olduğu araştırmalarda kanıtlanmıştır.


Peeling

Tırnaklarımız, sağlıklı hücre yapısını korumaya yardımcı olan sert, lifli bir protein olan keratinden oluşur. Ellerimizin günlük olarak maruz kaldığı yıpranmalarla birlikte ise tırnaklarımızdaki keratin hasar görebilir. Sonucunda tırnaklarda pürüz, soyulma, bombelenme, solma gibi sorunlar meydana gelebilir. Çözüm olarak tırnak peelingi, kapsamlı bir tırnak bakımı rutini ile birleştirildiğinde bu hasarı gidermeye ve tırnaklarımızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Tırnaklarımıza fiziksel peeling olarak doğal bir ovma veya kimyasal peeling tercih etmek istersek glikolik asit kullanabiliriz.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Arındırıcı El Ovması
KEŞFET


Kütikül bakımı

Tırnak etleri kesilmemelidir. Kütikül makasları, cildi kesebilmek için yeterli kadar sterilize değildir ve birazcık bile kesmek, tırnak çevresinde enfeksiyona sebep olabilir. Peki, bunun yerine ne yapılabilir? Tırnak etlerini yumuşak tutmak için  kütiküller steril bir tırnak itici yardımıyla tırnak dibine doğru nazikçe itilebilir. Ardından kütikül yağı ile tırnak etlerine masaj yapmak tırnaklara sağlıklı ve pırıl pırıl bir görünüm kazandıracaktır!

ABTIRA GARDEN
Melissa Lemonbalm | kütikül + tırnak serumu | retinol ile | el + ayak
KEŞFET


Su maruziyetine dikkat!

Su, tırnakların kabarmasına ve büzülmesine neden olur. Bu nedenle ellerin suya uzun süre maruz kalması tırnakları zayıflatacaktır. Ellerimizin suya maruz kalması kaçınılmazsa kauçuk bir eldiven giyerek tırnaklarımızı kuru ve temiz tutmak mümkün olabilir.


Nemlendirme

Nemlendirme, eller dahil tüm cildimiz için oldukça önem taşır. Ellerimize, her yıkamadan sonra nemlendirici bir el kremi uygulamak tırnak bakımının anahtar noktasıdır. Aşırı su maruziyeti ciltteki doğal nemi çektiği için çatlamış, kurumuş bir deriye ve pürüzlü kütiküllere yol açabilir. El kremi ise nemin cilde hapsolmasını sağlar.

Çok kurumuş el ve kütiküllere uyumadan önce nem maskesi yapılabilir.  Bunun için; tırnak ve kütiküllere nemlendirici bir krem uyguladıktan sonra dairesel hareketlere ovalayın. Daha sonra nemi hapsetmek için bir eldiven giyin. Sabaha yumuşak ve bakımlı ellerle uyanacaksınız!

BENTON
Shea ve Zeytin Yağı El Kremi
KEŞFET


Jel tırnak

Eğer kalıcı oje yaptırıyorsanız, tırnaklarınızdaki jeli ellerinizle çıkarmayın! Bu, tırnak katmanlarını kaldırıp tırnakları kâğıt kadar ince bir hale getirebilir. Ayrıca, tırnaklar çevresel etmenlere karşı daha savunmasız bir hale gelerek zedelenebilir. Tırnak yatağı da bu esnada zarar görmüş olur. Jeli güvenli bir şekilde çıkarmak için profesyonel bir yardım almak gerekir. Aksi halde tırnakların onarılması çok uzun sürebilir. Bunun dışında, kalıcı ojeyi hijyenik koşullar altında güvenilir bir yere yaptırmak da oldukça önem taşır.


Tırnak hijyeni alışkanlığı

Tırnak hijyeni alışkanlığı düzenli olarak manikür yaptırmakla karıştırılmamalıdır. Tırnaklarımızı keserek, törpüleyerek, kütiküllerimizi iterek ve temizleyerek tırnaklarımızdaki pürüzleri engelleyebilir veya en azından kırılma riskini azaltabiliriz. Ayrıca, tırnaklarınız kırılmaya eğilimli ise veya tırnaklarınızın genel sağlığını iyileştirmeye çalışıyorsanız,tırnak boyunuzu bir süre kısa tutmanızda fayda var. Daha kısa tırnaklar, daha az kırılma riski demektir. Bu yüzden tırnak sağlığını korumak için tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir.

Bonus: Daha kısa ve klasik görünüm şu anda oldukça popüler!

BLOOM SHOP