YAZAN: DYT. DENİZ HAZAR
FOTOĞRAF: SAMANTHA MARGHERITA

Uzun ve sağlıklı yaş alma uzmanlarının son buluşu olan “Fasting-Mimicking Diet”i duydunuz mu?  Bu diyette aralıklı oruç yaklaşımında olan saat veya gün kısıtlaması bulunmuyor. Gıda yoksunluğu olmadan hücresel onarım ve yenilenme gibi orucun faydalarından yararlanmak amaçlanıyor. Dr. Valter Longo ve meslektaşları tarafından geliştirilen Fasting-Mimicking Diet (FMD) ya da Türkçesi ile Orucu Taklit Eden Diyet nedir ve nasıl uygulanır sizler için açıkladım!


Dr. Valter Longo Kimdir?

Dr. Valter Longo, yaşlanma ve yaşa bağlı hastalıklar konusunda önde gelen araştırma merkezlerinden biri olan Güney Kaliforniya Üniversitesi Uzun Ömür Enstitüsü’nün direktörüdür. Dr. Longo aynı zamanda İtalya’nın Milano kentindeki IFOM Moleküler Onkoloji Enstitüsü’nde Uzun Ömür ve Kanser Programı direktörlüğünü de yapmaktadır.

Dr. Longo, 2016 yılında yayımlanan The Longevity Diet adlı kitabında kilo vermek, hastalıklarla savaşmak, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için fasting-mimicking” diyetini lanse etti. Farelerde ve insanlarda bir dizi dikkat çekici keşif yaptıktan sonra FMD’yi geliştirdi. Belirli diyetlerin kök hücreleri aktive edebileceğini ve diyabet, kanser, Alzheimer ve kalp hastalığı riskini azaltmak için birden fazla organda yenilenmeyi ve gençleşmeyi teşvik edebileceğini keşfetti.

Orucu Taklit Eden Diyet (FMD) Nedir?

Günün belirli saat aralıklarında veya haftanın belirli dönemlerinde yemek yediğiniz aralıklı oruç diyetinden farklıdır. Örneğin, popüler 16:8 aralıklı oruç yöntemini uyguluyorsanız, her gün sabah 10 ile akşam 6 gibi seçtiğiniz 8 saatlik bir aralıkta yemek yersiniz. Orucu taklit eden diyet (FMD) ise vücudu açlık durumuna sokan düşük kalorili bir diyet olarak uygulanır.

Genellikle 3 ila 5 gün arasında değişen düşük kalorili ve düşük proteinli bir diyet olan FMD’nin uygulandığı süre boyunca kalori alımı önemli ölçüde azaltılarak oruç tutmanın etkileri taklit edilir.

Kalori alımınızı kısıtlayarak temel besinleri alabilmeniz için besin değeri yüksek gıdalar yemeniz önerilir. Kalorinin, şeker ve protein açısından düşük, sağlıklı yağlar açısından yüksek olacak şekilde tasarlanması ve günlük normal kalori alımının yaklaşık %40-50’sini sağlaması gerekir.

FMD beslenmesi tipik olarak fındık, tohum, zeytin, sebze ve çorba gibi bitki bazlı gıdalar içerir. Hayvansal ürünler, rafine şekerler ve işlenmiş gıdalar tercih edilmez veya bunlar sınırlandırılır.

Kalori alımı, oruç benzeri bir duruma neden olmak için kasıtlı olarak kısıtlanır. Gıda yoksunluğu olmadan oruçla ilişkili metabolik değişiklikler teşvik edilir.

Orucu Taklit Eden Diyet’in potansiyel faydaları nedir?

Araştırmalar, FMD’nin hücresel gençleşme, otofaji, gelişmiş metabolik sağlık ve potansiyel uzun ömür faydaları gibi çeşitli faydalar sunabileceğini öngörüyor. Bazı çalışmalarda yaşlanma, enflamasyon ve bazı hastalıklar özelinde olumlu etkiler göstermiş.

Peki bu diyeti nasıl uygulayabiliriz?

Bu diyeti bir uzman eşliğinde yapabileceğiniz gibi hazır 5 günlük paketli ürünlerini satın alarak kendiniz de uygulayabilirsiniz. Hazır paketli ürünler Dr. Longo tarafından kurulan Prolon adlı bir şirket tarafından satışa sunuluyor. Sağlık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak ayda bir ya da yılda iki kez bu 5 günlük beslenme planını uygulamanız öneriliyor. Ancak FMD diyetinin hazır paketli ürünleri henüz ülkemizde satışa sunulmuyor. İlgilenirseniz web sitesi üzerinden satışa sunulan ülkelerden temin edebilirsiniz.

Orucu Taklit Eden Diyet gerçekten etkili mi?

Orucu taklit eden diyet etkinliğini destekleyen çalışmaların insan değil fareler üzerinde ve ProLon diyetini destekleyen aynı kişiler tarafından yapıldığını belirtelim. Bu nedenle, çalışma sonuçlarına ve etkinliğine şüpheli yaklaşmakta fayda var.

FMD diyetini uygulamayı değerlendirmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm. Herhangi bir oruç veya kısıtlayıcı diyete başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmak çok önemlidir.Dyt. Deniz Hazar

1982 yılında, İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İşletme-İktisat alanında İstanbul Bilgi Üniversitesinde tamamladı. Pazarlama ve iletişim alanında Türkiye ve yurtdışındaki kurumsal firmalarda çalıştı. Yurtdışında çalışırken ilgi alanı olan mesleği yapmaya karar vererek, ikinci üniversite eğitimini Haliç Üniversite’si Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Diyetisyen olarak tamamladı. Bugün kurucusu olduğu Healthy Bites Co.’da...BLOOM SHOP