Hızlı şehir temposunda mutluluğun tanımı herkes için farklı olsa da araştırmalar, gerçek mutluluğa ulaşmak ve alışkanlıklarımız arasında oldukça sıkı bir bağ olduğunu gösteriyor. Sahip olduğumuz tüm alışkanlıklar, yaşamımızı önemli ölçüde etkilerken olumlu alışkanlıklar edinmek ise mutluluğu ve iyi olma halini destekliyor! Bize iyi gelecek bir davranışı hayatımızın kalıcı bir parçasına çevirebilmek için Doğadan’ın #21GünChallenge’ı bizlere ilham oluyor.


Neden 21 gün?

Dr. Maltz’ın yeni bir alışkanlık kazanmak için sadece 21 günün yeterli olduğunu söyleyen çığır açıcı gözlemi, daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmenin formülünü veriyor. 

Bir plastik cerrah olan Dr. Maxwell Maltz 1950’li yıllarda ilk önce kendi danışanları arasında görüp, daha sonra 30 milyondan fazla satan kitabında oldukça ilginç ve ünlü bir gözlemini paylaşıyor: Bir kişinin yeni bir duruma alışması ve benimsemesi için en az 21 gün gerekiyor. Bu, Dr. Maltz’ın gözleminde yapılmış herhangi bir estetik müdahaleye alışmaktan ibaret olsa da aynı formül hayat kalitesini yükseltecek yeni bir alışkanlığı edinebilmek için de kullanılabiliyor.

Bununla beraber günlük yaşamın temposunda büyük değişimler yapmaya çalışmak oldukça zorlayıcı olabiliyor. Neredeyse her sağlıklı alışkanlık edinme çabasının temelinde kişinin daha iyi versiyonuna ulaşma arzusu yatsa da bazı alışkanlıkları edinmeye çalışmak kişide değişime karşı direnç de doğurabiliyor. Bu direnç de ilk etapta arzu edilen iyi yaşam şansının önünde durabiliyor. Peki bunu önlemek için neler yapılabilir?

Minik alışkanlıklar, büyük sonuçlar

Bir alışkanlığın ne kadar sağlıklı olduğu kişinin enerjisini ve ruh halini ne kadar yükselttiği, kendi hayatına ve çevresine olan ilgisini ne denli beslediği ile ölçülüyor. Bir başka deyişle yeni alışkanlıklar boyutları ile değil, yarattıkları pozitif etki ile ölçülüyor. Kişiyi sıkmayan, hayat rutinini sarsmayan, 21 gün kadar bir sürede, kolaylıkla benimsenen minik sağlıklı alışkanlıklar, diğer sağlıklı alışkanlıkların da kazanılması için motive edici oluyor. Önemli bir günü, yeni yılın gelmesini, hafta başını beklemek yerine sağlıklı alışkanlığı hemen, bugün, hatta şu anda edinmek için ihtiyaç duyulan gücü ve motivasyonu veriyor.

#21GünChallenge ile size iyi gelen alışkanlıklar

Gün içerisinde devamlı olarak yaptığımız birçok seçimden sadece birkaçını, sağlıklı yeni alışkanlıklar edinmek için bilinçli olarak yapmak, daha iyi versiyonumuza ulaşmada yeterli olabilir. Yaşamınıza kattığınızda size iyi gelecek bazı alışkanlıklar. 

Egzersiz yapmak

Düzenli olarak egzersiz yapmak stres ve endişe durumunu azaltarak mutluluğu arttırıyor. Güne basit bir egzersiz rutini edinerek başlamak ise kısa sürede ruh haliniz üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Bu noktada önemli olan sizi yormayan yavaş bir rutinle egzersize başlamak.

Nefes egzersizi

Yapılan araştırmalar, gün içerisinde en az 5 dakika nefes egzersizi yapmanın stres seviyelerini düşürmeye ve bedenin yeniden köklenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Sabah uyandığınız anda sadece 5 dakika boyunca nefes egzersizi rutini edinmek gün içerisinde yaşayabileceğiniz stresi yönetmenize destek oluyor.

Gülümsemek

Modumuzu yükseltmeye yarayan en etkili ve hızlı aktivitenin gülümsemek olduğunu biliyor muydunuz? Gülümsediğimiz zaman beynimiz dopamin hormonu salgılamaya başlıyor, bu da bizi daha mutlu hissettiriyor. Güne kendinize gülümseyerek başlamayı alışkanlık edinerek iyi olma halinizi destekleyebilirsiniz.

Minnet duymak

Minnet duymayı alışkanlık edinmek de iyi hissetmenin bir diğer önemli yolu! Her gün uyumadan önce sadece minnettar olduğunuz şeyleri düşünerek duygu durumunuzu kontrol altına alabilir ve daha iyi hissedebilirsiniz.

Kendinizi iyi hissettiren olumlu alışkanlıkları yaşamınıza katarken, bedeninizi içten beslemeyi de unutmayın! Yeşil çay gibi güçlü antioksidan özelliklere sahip bağışıklık sistemini destekleyen, L-teanin içeriği ile de rahatlatıcı etki yaratan bu süper bitkiyi her gün 1 kupa içerek sağlıklı alışkanlıklarınızın temelini oluşturabilirsiniz.

Doğadan 21 Gün Challenge Paketi’nde yer alan Doğadan Yeşil Çay Açai Ananaslı ve Doğadan Yeşil Çay Yumuşak İçimli yeşil çayları ise her gün 1 bardak yeşil çay içme alışkanlığını da rutin haline getirmeyi kolaylaştırıyor.

Hayatınızda size ne iyi geliyorsa, #21GünChallenge’ı ile bir alışkanlığa çevirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken hemen şu an başlamak! Size bu süreçte eşlik edecek Doğadan 21 Gün Challenge Paketi’ni incelemek için linke tıklayabilirsiniz!

Fotoğraf: Coffee photo created by lookstudio – www.freepik.com

BLOOM SHOP