Kış boyunca büyük bir hevesle beklediğimiz yaz mevsimi, büyük bir zorluğu da beraberinde getirir: Sıcaklarda uyumak!

Sıcakla mücadele etmek gündüzleri daha kolaydır. Bol su içerek, ince kıyafetler giyerek, güneşin tepede olmadığı saatlerde dışarıdaki işlerimizi hallederek sıcaktan kaçınmayı başarabiliriz. Oysaki geceleri öyle değil. Uyumak için yatağa girdiğimizde incecik pikeler bile bize fazla gelir. Duşumuzu almamıza rağmen kısa süre içinde yeniden terler, kendimizi yapış yapış hissederiz. Sağa sola dönme seansı, binlerce uyku pozisyonu denemesi sonrasında bir bakmışız ki yatağa gireli saatler olmuş. Uyuyamadığımız saatlerin ertesi gün bize yorgunluk ve verimsizlik olarak dönecek olması da cabası.

Sağlıklı bir uyku için yattığımız odanın 16 ila 21 derece arasında olması gerekir.  Zihnimiz uykuya dalabilmek için serinlik ister. Peki, klimamız ya da vantilatörümüz yoksa bedenimizin istediği serinliği nasıl yakalarız?

İşte sıcak günlerde uykuya dalmanızı kolaylaştıracak 10 yöntem!

1. Yatak örtülerinizi plastik bir poşetin içine yerleştirdikten sonra buzluğa koyun. Eğer buzluğunuzda çok fazla yer yoksa sadece yastık kılıfınızı ve pijamalarınızı koymak bile yardımcı olacaktır.

2. Bir sıcak su torbasını buzlu su ile doldurduktan sonra vücudunuzun serinleme noktalarına yerleştirin: dizler, bilekler, ayak bilekleri, boyun, kasıklar ve dirsekler.

3. Yatmadan önce vücudunuza aloe vera özlü güneş sonrası kremi sürün. Kreminizi buzdolabında tutarak daha serin bir his yaratabilirsiniz.

4. Boş bir parfüm şişesini soğuk su ile doldurup başucunuza koyun. Serinlemek için yüzünüze, ensenize ve dizlerinizin arasına sıkın.

5. Yaz mevsiminde pamuklu pijama ve nevresim takımı kullandığınızdan emin olun. Pamuklu kumaşlar bizi daha serin tutar ve gece boyunca tenimizin nefes almasını sağlar.

6. Çok fazla protein tüketmediğinizden emin olun. Protein içeren gıdalar metabolizmanızı hızlandırır ve vücut ısınızın yükselmesine yol açar.

7. Yaz mevsiminde egzersizlerinizi sabah saatlerinde yapın. Akşam saatinde yaptığınız egzersiz, vücut ısınızın yatma saatine kadar yüksek kalmasına neden olur.

8. Yatmadan önce duş alırken suyunuzun buz gibi değil, hafif ılık olmasına dikkat edin. Buz gibi suyla yıkandığınızda vücudunuz soğuğa tepki olarak daha fazla ısınır.

9. Ayaklarınızı soğuk tutun. Bir sıcak su torbasına soğuk su doldurarak ayaklarınızın üstünde tutmanız, uykuya daha rahat dalmanızı sağlayacaktır.

10. Odanızdaki tüm elektronik aletleri kapatın ve fişten çekin. Bu elektronik aletler düşündüğünüzden daha fazla ısı yaratır.

BLOOM SHOP