YAZAN: ALEYNA TEPE

21 Haziran ve 22 Temmuz tarihleri arasında doğanlar Zodyak’ın Yengeç burçlarıdır. Ay tarafından yönetilen bu su burcu, Zodyak’ın besleyici ruhlarını temsil eder. Yengeçler empatik doğaları, güçlü sezgileri ve derin duygusal bağları ile oldukça sezgisellerdir. Tıpkı göksel ruh hayvanları gibi Yengeç Burcu kişiler de kendilerini dışarıya karşı sert tutumlarıyla korurlar. İlk başlarda soğuk ya da mesafeli görünseler bile zaman içinde nazik doğalarını, gerçek şefkatlerini ve mistik yeteneklerini ortaya çıkarırlar. Güneş, Ay ya da yükselen burcunda Yengeç ne anlama gelir? Yengeç Burcu’nun karakteristik özellikleri nelerdir? Sosyal yaşantılarında nasıl bir tutum sergilerler araştırdık!


Yengeç Burcu özellikleri nelerdir?

Her burcun temel enerjisini yansıtan bir elementi vardır. Yengeç burçları su grubuna aittir. Duygusal oldukları bilinen Yengeç burçları sanatsal düşünebilirler, girişkenlerdir. Çevrelerine muazzam bir şefkat ve özen gösterirler. Tüm burçlar arasında en yüksek duygusal zekaya ve anlayışa sahip burç olarak bilinirler. İşte Yengeç burçlarının bazı tipik özellikleri:

Duygusal ve hassastır.

Yengeç’lerin derin bir duygusal derinliğe sahiptir ve hayatı duygularının merceğinden izlerler. Hassasiyetleri başkalarıyla derinlemesine empati kurmalarını sağlayarak onları şefkatli dinleyiciler ve destekleyici arkadaşlar haline getirir. Zaman zaman, derin duygusal yapıları nedeniyle ruh hallerinde dalgalanmalar ve duygu değişimleri yaşayabilirler. Dengeyi ve öz farkındalığı korurken duygularını onurlandırmak onlar için çok önemlidir.

Besleyici içgüdülere sahiptir.

Yengeç’lerin besleyici içgüdüleri yakın ailelerinin ötesine geçerek arkadaşlarını, meslektaşlarını ve hatta yabancıları da kapsar. Başkalarıyla ilgilenmekten, insanlara ihtiyaç duydukları zamanlarda teselli ve destek sunmaktan tatmin olurlar.

Güçlü sezgilere sahiptir.

Yengeç’ler sezgileri tarafından yönlendirilir. Genellikle herhangi bir durumda altta yatan duyguları ve enerjileri hissederler. Psişik yetenekleri rüyalarda, içgüdüsel hislerde veya canlı iç görülerde ortaya çıkabilir ve onlara karar vermede rehberlik sağlar.

Evine ve ailesine düşkündür.

Yengeç’ler için ev, hayatın belirsizlikleri arasında teselli ve güven aradıkları bir sığınaktır. Aile ve arkadaşlarla geçirilen anlara değer verir, kaliteli zaman ve anlamlı bağlantıları önemserler.

Hırslı ama esnektir.

Yengeç’ler zorluklar karşısında olağanüstü bir azim ve dayanıklılık sergilerler. Zorlukların üstesinden sarsılmaz bir kararlılıkla gelir, bu durumlardan daha güçlü ve bilge bir şekilde çıkarlar.

  Genel olarak, Yengeç’ler evcimen insanlardır. Duygusal yapıları zaman zaman onları zorlasa da durumları doğru şekilde yönetmeyi başardıklarında hem kariyerlerinde, hem sosyal yaşantılarında hem de romantik ilişkilerinde oldukça yapıcı ve mutlu olabilirler.

  Aşk hayatında Yengeç Burcu

  Güneş, Venüs ya da Mars burcu Yengeç olanlar aşk hayatında genelde Yengeç Burcu’nun özelliklerini yansıtırlar. Zaman zaman utangaç ya da soğuk görünebilen Yengeç burçlarının içinde saklı, iflah olmaz bir romantik ruh vardır. Yengeç’ler, duygusal bağlantı ve yakınlığa öncelik veren sadık ve besleyici partnerlerdir. Romantik partnerleriyle derin ve ruhani bir bağ kurmaya çalışır, ilişkilerinde güven ve istikrar isterler. Yine de sık sık aşık olabilirler çünkü aşık olma fikrine aşıktırlar. Çapkın değillerdir ancak aşık olmayı, duyguları uçlarda yaşamayı severler.

  Karşılarındaki kişiye kolay kolay güvenmezler. Sık sık gördükleri sevginin, ilginin ve alakanın biteceği korkusuna kapılabilirler. Dolayısıyla sevilmek isteseler bile duygusal olarak açılmak konusunda temkinli olabilirler. Geç bağlanırlar ve bu da bir kez bağlandıklarında kendilerini adadıkları anlamına gelir. Yengeç’ler inatçıdır ve bir şeyleri sonuna kadar götürmeye isteklidirler. Bu özellikleri zaman zaman ilişkilerini yılmadan besleyerek ileriye taşımalarını sağlasa da bazen de bir ilişkiye çok fazla şans vererek kendilerini yıpratmalarına sebep olur.

  Romantik ilişkilerine oldukça bağlı olan Yengeç’ler çoğu zaman kendilerini tanımlayacak bir aşka ihtiyaç duyarlar. Aşkı daha somut bir benlik duygusu inşa etmek için bir yapı taşı olarak kullanır, kendilerini şekillendirdikleri kadar romantik ilişkileri tarafından da şekillendirilirler. Aşık olduklarında, ilişkiyle ilgili olumsuz her şeyi görmezden gelir, ilişkilerindeki yanlışlıkları anlamakta zorlanırlar. Kendilerini koruyabilmek ve fazla fedakarlıktan kaçınmak için içgüdülerine ve sezgilerine güvenmeyi öğrenmeleri gerekir.

  Arkadaşlıkta Yengeç Burcu

  Arkadaşlık ilişkilerinde Yengeç’ler sadık ve besleyici yoldaşlardır. Çoğu zaman koşulsuz destek ve sempati sunarlar. Duygusal bağa ve anlayışa öncelik verirler, arkadaşlarının duygu ve düşüncelerini paylaşmaları için güvenli bir alan yaratırlar. Yengeç’ler arkadaşlıklarına derinden yatırım yaparlar ve arkadaşlarının iyiliğini sağlamak için çoğu zaman ellerinden gelenin fazlasını yaparlar. Bununla birlikte, Yengeç’ler genellikle inatçıdır. Kendilerine haksızlık ettiklerini düşündükleri kişilere karşı sert davrandıkları için sık sık eleştirilirler. Yengeç’ler affetmekte zorlanır, geçmişteki acılara tutunabilirler.

  Arkadaşlık ilişkilerinde zaman zaman anlaşılmadıklarını hissedebilirler. Yengeç’ler her şeyin bulanık olduğu bir alemde yaşarlar. Kendileri ve diğerleri arasındaki sınırı net bir şekilde tanımlayamadıkları için hem kendilerinin hem de çevrelerindeki kişilerin duyguları sık sık birbirine karışabilir. Yengeç burçlarının çevrelerine bağımlı hale gelmeye olan eğilimleri nedeniyle Yengeç’lerle arkadaş olmak kimi zaman zorlayıcıdır. Sürekli güvenceye ihtiyaç duyarlar. Bu güvence sevgili, yakın bir arkadaş ya da ebeveynden beklenebilir. Yakın ilişkilerin varlığı Yengeç’lerin güvende hissetmesini sağlar. Yengeç’lerin ruh eşi ya da yakın arkadaşları genellikle daha güçlü bir kişiliğe sahip olan ve Yengeç’in kendini daha sağlam hissetmesine yardımcı olabilecek karakterdeki kişilerdir.

  Yengeç Burcu’nun kariyer yaşamı

  Yengeç’lerin kariyer hayatında başarılı olmaları için güçlü yönlerini sık sık kullanabilecekleri rollerde bulunmaları gerekir. Özellikle besleyici içgüdülerini ve duygusal zekalarını kullanmalarına olanak tanıyan rollerde başarılı olurlar. Ekip çalışmasına yatkındırlar, gelişmiş duygusal zekaları sayesinde sosyal ilişkileri oldukça güçlüdür. Bu da iş hayatında kurdukları ilişkilerin sağlam ve uzun soluklu olmasını sağlar. Sezgisel doğaları ve derin duyguları Yengeç burçlarını sanata yönlendirebilir. Yönetici gezegenleri olan Ay, onlara sadece duyarlılık ve duygusallık değil, aynı zamanda yaratıcılık ve zeka da sunmuştur. Bu sayede yaratıcılıklarını besleyerek ortaya çıkarabilecekleri kariyer yollarında başarılı olma ihtimalleri oldukça yüksektir.

  Yengeç’ler genelde işleriyle gurur duyar ve çoğu zaman yaptıkları işin en başarılısı olmak isterler. Bu hırslarının kaynağı yalnızca kişisel tatminleri değildir ve çoğu zaman sevdiklerini besleyebilmek için çok çalışmaya motive olurlar. Duygusal tarafları iş ortamında zaman zaman zorluk yaratabilir fakat sınırlarını iyi çizebilen ve dinlenmek için kendilerine zaman ayırabilen Yengeç burçları bu özelliklerinin dezavantajlarından değil çoğu zaman avantajlarından etkilenirler.

  Ay burcu Yengeç ne anlama gelir?

  Ay burcu Yengeç olanlar, duygusal hassasiyete ve besleyici içgüdülere sahip kişilerdir. Tıpkı Güneş’i Yengeç olanlar gibi tatmini başkalarını beslemekte bulurlar ve tanıdık çevrelerde duygusal güvenlik ararlar. Yengeç Burcu, Ay tarafından yönetilen tek burçtur. Dolayısıyla bu kişilerin kişisel dünyası ayın hareketlerinden de fazlasıyla etkilenir. Ay’ın astrolojik olarak şanslı olduğu günlerde, Ay burcu Yengeç olanlar kendilerini çok iyi hissederler. Ay zor bir zaman geçirdiğinde ise onlar da zorluk hisseder, içgüdüleri dinlenmeleri ve kendilerine zaman ayırmaları için yol gösterir.

  Ay burcu Yengeç olanların içgüdüleri birçok Ay burcuna kıyasla oldukça güçlüdür. Çoğu zaman kalplerinin sesini dinlemek ya da altıncı hisse güvenmek onlar için olumlu sonuçlanır. Derin duyguları ve duygusal zekaları bu dengeyi oldukça iyi kurmalarını sağlar. Öte yandan, elbette büyük duygulara sahip olmanın zorluklarını da yaşarlar. Kırıldıklarında, konuşmaların ya da uzlaşmaların akışını engelleyebilecek şekilde kapanma eğilimi göstererek yumuşak iç dünyalarını korumak isterler ancak kendilerini kapatarak zaman zaman çözüme ulaşmayı zorlaştırabilirler.

  Yükselen burç Yengeç ne anlama gelir?

  Yengeç Burcu kardinal bir su burcudur ve tıpkı akan bir nehir gibi Yengeç yükselenleri de her zaman hareket halindedir. Nihayet kendilerine biraz zaman ayırdıklarında, onları genellikle evde ya da kendilerini rahat ve güvende hissettikleri bir yerde bulabilirsiniz. Yükselen burcu Yengeç olanlar, arkadaşlarına ve ailelerine değer verdikleri kadar yalnızlıklarına da değer verirler. Duygularının son derece farkında olabilirler. Sürekli olarak çeşitli duygular içinde hareket eder ve özellikle başkalarının duygularından etkilenirler. Bu da yeniden şarj olmak için biraz alana ihtiyaç duymalarının bir başka nedenidir.

  Romantik ilişkiler söz konusu olduğunda ise, yükselen burcu Yengeç olanlar, kendilerine güven ve duygusal tatmin sağlayan partnerler ararlar. İlişkilerinde derinliğe değer verir, istikrarlı ve besleyici bir ilişki kurmak isteyen bireylerden hoşlanabilirler. Öte yandan, kendilerini yeteri kadar tanımadıklarında ya da onlara iyi geleni tespit edemediklerinde, duygusal olarak uzak olan ve ihtiyaçlarını karşılayamayan partnerlerle mücadele edebilirler.  Aleyna Tepe

  1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...  BLOOM SHOP