Sağlıklı bir beslenme planında mutlaka yeşillikler de yer alır. Uzmanlara göre günde 4-6 porsiyon tüketilen yeşilliğin sağlığımız üzerinde olumlu birçok etkisi vardır. Peki yeşillik tüketiminin vücudunuzda hangi bölgelerin işleyişinde rol aldığını, eksikliğinde hangi fonksiyonlarda bozulmalar olabileceğini biliyor musunuz? 


Neden yeşillik tüketmeliyiz?

Yeşillikler içerdikleri besin maddeleri, antioksidanlar ve lif sebebiyle göz sağlığından bağırsak sağlığına kadar birçok konuda önemli rol oynuyor. Yeşillik tüketimi, metabolizmanın işleyişinde, vücudumuzun enerji seviyelerinde ve ruh halimiz üzerinde oldukça belirleyici olmasının yanı sıra hormonlarımızın düzenlenmesinde de bir o kadar etkili. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinin işleyişinde yeşillik tüketiminin olumlu etkilerini sıraladık.

Bağırsak sağlığı ve yeşillik tüketimi

Bol miktarda yeşillik tüketiminin bağırsaklarımızın sağlığı üzerinde birçok pozitif etkisi vardır. Bağırsaklar sık sık vücudumuzun ikinci beyni olarak da anılır. Bunun en önemli sebebi duygu durumumuz ile olan ilişkisidir. Stresli ya da öfkeli olduğunuzda bunun olumsuz etkilerini direkt bağırsaklarınızda gözlemleyebilirsiniz. Diğer yandan sağlıklı bir bağırsak da anksiyete ve depresyon yaşama ihtimalinizi düşürebilir. Ayrıca sürekli tekrar eden kistik akneler gibi bazı cilt sorunlarının da sebebi bozulan bağırsak floranız olabilir. Vücudumuz için bu kadar önemli olan bağırsaklarımızın sağlığını korumak için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri de yeterli miktarda yeşillik tüketmek. Bunun en önemli sebebi de yeşilliklerin bol miktarda lif içermesi. Lifli gıdalar sindirilirken kısa zincirli yağ asitleri olarak adlandırılan organik asitlerin üretilmesini sağlar. Bu asitler de bağırsaklarımızın temel enerji kaynağıdır ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olur. Yeşillik tüketimi bu açıdan oldukça önemlidir. Doğal olarak lif içeren yeşillikler sindirilirken bu yağ asitleri üretilir ve bu da bağırsaklarımızın temizlenmesi, sindirimin kolaylaşması gibi birçok pozitif sonucu beraberinde getirir. Ayrıca lifli gıdalar daha uzun süre tok kalmamızı sağlar ve bağırsak sağlığına olan olumlu etkileri sayesinde strese daha dayanıklı hale gelmemize yardımcı olur. 

Bir su kaynağı olarak yeşillikler

Metabolizmanın işleyişinde, sindirim sistemi, solunum sistemi ve üreme sistemi gibi birçok sistemin doğru çalışmasında yeterli miktarda su tüketimi oldukça önemli rol oynar. Ancak vücudunuz için gerekli su miktarını karşılamanın tek yolu direkt olarak su içmek değildir. Dolayısıyla içerdikleri su miktarı açısından zengin yiyecekler tüketmek de vücudumuz için oldukça önemlidir. Ancak çoğunlukla zannedilenin aksine sağlıklı olan her besin içerdiği su miktarı açısından zengin değil. Oldukça zengin su oranına sahip yeşillikler ise bu açıdan beslenmenizde çok önemli rol oynuyor. Yeterli oranda yeşillik tüketmediğinizde vücudunuz için gerekli su miktarını karşılayamadığınızdan yediğiniz besinleri sindirmekte zorluk yaşayabilir ve şişkinlik gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca su tüketimi bağırsak florasının dengelenmesine de yardımcı olması sebebiyle yeterli miktarda yeşillik tüketmediğimizde bağırsak sağlığımız da olumsuz etkilenebilir. Bu sorunlardan biri de bozulan bağırsak florasının yol açtığı akne gibi cilt problemleridir.   

Bilişsel aktiviteler ve yeşillik tüketimi 

Yeşillik tüketimi bilişsel performansımızda da olumlu rol oynar. Yaş aldıkça bazı bilişsel aktivitelerdeki performansımız düşer. Bazı şeyleri hatırlamakta, dikkatimizi toplamakta veya aklımızda bir şeyler tutmakta zorlanabiliriz. Bu durum yaşlanmanın normal bir sonucu olsa da etkilerini azaltmak için bazı önlemler almamız da mümkün! Araştırmalar bol miktarda yeşillik tüketmenin bilişsel alanda da pozitif etkileri olduğunu gösteriyor. Hafızanın korunmasında ve bazı düşünsel becerilerin geliştirilmesinde yeşillik tüketimi önemli rol oynuyor. Örneğin yaşlılar ile yapılan bir araştırmaya göre daha çok yeşillik tüketen bireyler tüketmeyenlere göre bilişsel olarak 11 yaş daha genç!

Kas sağlığı ve yeşillik tüketimi

Yeşillik tüketimi kas sağlığında ve kasların gelişiminde de oldukça önemli rol oynuyor. Bunun birinci sebebi yeşilliklerde bol miktarda bulunan lif. Lif içeren yeşilliklerin düzenli olarak tüketilmesi kasların çalışmasını destekliyor. Ayrıca yeşilliklerin kan akışını düzenleyen etkileri de mevcut. Bu sayede düzenli olarak yeşillik tükettiğinizde spor yaparken ortaya çıkan oksijen ihtiyacını daha kolay karşılayabiliyor, kaslarınıza daha çok oksijen gönderebiliyor ve egzersiz performansınızı arttırabiliyorsunuz. Bu da kaslarınızın gücünün artmasına yol açıyor. 

Göz sağlığı ve yeşillik tüketimi

Yeşillik tüketimi göz sağlımız için de oldukça önemli. Özellikle genç yaşlarda bol miktarda yeşillik tüketmek katarakt gibi yaşa bağlı gelişen göz hastalıklarının engellenmesinde etkili olabiliyor. Ayrıca içerdikleri antioksidan açısından da oldukça zengin olan yeşilliklerin tüketimi göz kuruluğunun da etkilerini azaltmakta etkili. 

Kalp sağlığı ve yeşillik tüketimi

Bol miktarda yeşillik tüketmek kalp sağlığımız için de olumlu sonuçlara yol açıyor. Yüksek kan basıncının ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olan yeşillikler bu sayede kalp krizi ve felç yaşanma olasılığını da azaltıyor. Ayrıca yüksek miktarda antioksidan içermeleri sebebiyle damar sertliği, Alzheimer ve kanser gibi birçok hastalığın temelinde yatan serbest radikallere karşı da koruyucu rol oynuyorlar.

5 süper yeşillik çeşidi

 • Ispanak: A ve K vitamini açısından oldukça zengin olan ıspanak ayrıca bol miktarda folik asit de içerir. 
 • Tere: Bol miktarda C vitamini içeren tere, grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Akciğer ve karaciğerin dostudur. Kansızlığa iyi gelir. 
 • Karalahana: A, C ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Stresi azaltır, bağışıklığı güçlendirir ve metabolizmaya faydalıdır. 
 • Mikro yeşillikler: Gelişimi tamamlanmamış sebzelerdir ve olgunlaşmış hallerinden çok daha fazla besin maddesi içerirler. 
 • Pazı: Bol miktarda magnezyum ve potasyum içerir. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Saçların daha canlı gözükmesini sağlar.

Yeşillikleri nasıl tüketebiliriz?

Yeşillikleri çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Akla gelen ilk tüketim şekli salatalar olsa da yeşillikleri çiğ tüketmek de pişirip soslamak da mümkün. Dolayısıyla salatalara bağlı kalmak zorunda değilsiniz ve öğünlerinizi hazırlarken yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Yeşillikleri tüketmenin en kolay ve sağlıklı yollarından biri de smoothie’ler!

Yeşil smoothie tarifi

 • 250 ml su 
 • Yarım yeşil elma
 • Yarım limon suyu
 • 1 avuç ıspanak
 • ¼ avokado
 • 1 çay kaşığı maca tozu (isteğe göre)

Tüm malzemeleri bir karıştırıcı yardımıyla birleştirin ve fazla bekletmeden tüketin. Afiyet olsun!

BLOOM SHOP