Organik beslenen kişiler sizce sadece en sıkı iyi yaşam tutkunları mı? Eğer cevabınız evet ise sizi Yom Severler Kulübü ile tanıştıralım! Yom Organik yerel ve küçük üreticilerin sunduğu sertifikalı organik meyve, sebze ve paketli gıdaları tek çatıda altında buluşturarak sağlık ve çevre bilinci yüksek birçok kişiyi her anlamda besliyor. Hayatları ile çevrelerine ilham olan, organik tüketimi sadece bir beslenme şekli değil, yaşam tarzı olarak gören Eda İldam, Lian Penso ve Sinan Güler‘e günlük rutinlerini, yemek felsefelerini ve neden organik tükettiklerini sorduk!


Lian Penso Benbasat, Bu Kız Hep Aç İçerik Üreticisi ve Yemek Kültürü Yazarı

Güne nasıl başlarsın?

Alarm erteleme huyum yoktur. Kurduğum saatte uyanırım, hafif perdeyi aralarım. Camımın önünde bir ağaç var. Onu özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında izlemeyi çok severim, her gün değişiyor çünkü. Eskiden uyandığım gibi kahvaltı etme alışkanlığım vardı ancak şimdi biraz daha acıkmayı bekliyorum. Kahvaltıyı atlamam. Hafta içi uyanınca tabi özel bir planım yoksa çalışmak için bilgisayar başına oturuyorum, ben sabah insanıyım. Ondan işlerimi gündüz halletmeyi seviyorum. Çalışmaya başlamadan önce de salondaki bitkilerimize günaydın derim, camı açıp bir nefes alırım ve öyle güne başlarım. 

Yemek felsefen nedir, nasıl beslendiğin zaman kendini en iyi halinde hissediyorsun?

Bedenimin bana ne söylemek istediğine kulak verdiğim zaman kendimi çok iyi hissediyorum. Tadını sevmediğim şeyler dışında uzak durduğum herhangi bir yemek yok. O yüzden son zamanlarda, etkinlik, seyahat, tadım gibi özel durumlar dışında, kendime hep “Canın ne çekiyor Lian?” diye soruyorum. Biraz daha sezgisel besleniyorum diyebilirim. Eskiden bir paket çikolata görünce saldıran ben şimdi her şeyin serbest ve erişilebilir olmasından ötürü bilinçle yaklaştıkça 1-2 ısırıkta tatmin oluyorum. 

Mutfağının olmazsa olmazları nelerdir? 

Mutfağımın olmazsa olmazları erken hasat, soğuk sıkım zeytinyağı, tarçın, yenibahar, zencefil, muskat gibi farklı baharatların nefis karışımı olan kömbe baharatı ve farklı çeşitlerde tuzlar. 

Neden organik ürünleri tüketiyorsun?

Özellikle sertifikalı organik ürünleri tüketmeyi tercih etmemin sebebi gıdanın da bir nevi ilaç olduğunu düşünmem. Tarım aşamasında ilaç ve kimyasal kullanılmadığından bedenime şifa verdiğimi hissediyorum, yerken korkmuyorum ve içim rahat tüketiyorum. Bu da beni psikolojik olarak iyi hissettiriyor. Ayrıca organik tarımın arkasında yatan emek ve güçlükleri de bildiğimden destek olduğumu hissetmek beni iyi hissettiriyor. Bu sebeple günlük hayatıma elimden geldiğince eklemeye çalışıyorum.  

Yom Organik’te en sevdiğin ürünler nelerdir? 

Yom Organik’te sevdiğim ürünler o kadar çok ki! Yerlim’in Acı-Gici Sosu kesinlikle favorim. Yine Yerlim’in koruk suyu, ketçabını da çok tüketiyorum. Secret Farm’ın organik krakerlerini seviyorum. La Cuisinette’nin sebzeli makarnalarını da!

Lian’ın favorilerini Yom Organik’de keşfetmek için linke tıklayabilirsiniz!

Mutfakta vakit geçirmeyi sever misin? En sevdiğin yemek ve vazgeçemediğin kaçamağın neler?

Mutfakta vakit geçirmeyi çok severim. En sevdiğim yemek o kadar çok ki, çok zor seçmek. Ama dumanı tüten yaz domatesli bir kuskus ya da pilav benim için her zaman iştah kabartıcı. Vazgeçemediğim bir kaçamağım yok çünkü canımın istediği sürece yediğim şey kaçamak gibi gelmiyor.

Gün içinde sana kendini iyi hissettiren rutinin nedir? 

Tabi ki akşam yemeği hazırlığı. Tek başıma yemeğe konsantre oluyorum. Bu süreçte ya müzik dinlerim ya da sevdiklerimle telefonda konuşurum. 

Gününü nasıl sonlandırırsın? 

Genellikle telefonumu yatağa sokmamaya çalışıyorum. Onu şarja bırakıp cildimi temizliyorum, çok yorgun değilsem cildime masaj yapıyorum. Özellikle çok yorgunsam ve kafam doluysa hızlı uykuya dalamadığım için uyku meditasyonuyla uykuya dalıyorum. 


Eda İldam, Yemek Tasarımcı ve Fotoğrafçısı, Kreatif Direktör

Güne nasıl başlarsın?

Uyumayı çok sevdiğim için yatağımdan zor ayrılırım ama kalkınca da günüm maraton gibi başlar. Rutinleri olan biri değilim, bir şeyleri vazgeçilmez alışkanlıklar haline getiremiyorum ama son birkaç yıldır sabahları bir bardak suya 1 limon suyu ve 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyip içmeyi sürdürüyorum ve bana çok iyi geliyor. 

Mutfağının olmazsa olmazları nelerdir? 

Victorinox çift taraflı soyacağım. Solak olduğum için beni tek düşünen alet olduğuna inandım yıllarca ve yemek yapacağım her yere benimle gelir. İyi bir zeytinyağı; özellikle kahvaltıda ama diğer tüm öğünlerde de iyi bir zeytinyağı benim için çok önemli. 

Neden organik ürünleri tüketiyorsun?

Organik olmayan ürünlerdeki negatif durumların, organik ürünlerdeki pozitif durumlarını bir kenara bırakırsak; bu bahsettiğim durumların neler olduğu çok açık, lezzeti ve gerçekliği için organik ürün tüketiyorum. Öncelikle oğlumun ve ailemin vücuduna, tarım ilaçları barındıran ve genetiği bozulmuş meyve sebzeler sokmak istemiyorum. Günümüzde, ergenliğe gelmiş çocukların, gelişimlerindeki bozuklukları görebiliyorum. Genç yaşta yakalanılmış hastalıklardaki artışın farkındayım. Organik olmayan tarım işletmelerinin faaliyetlerinin giderek kötüleştiğinin bilincindeyim. Bu nedenle de yaklaşık 6 yıldır evimizde neredeyse tam olarak organik beslenmeye özen gösteriyorum. 

Yom Organik’te en sevdiğin ürünler nelerdir? 

Sanırım Yerlim Ania Zeytinyağı’nın bağımlısıyım. Kıyamıyor ve tüketeceğim şekli özenle seçiyorum. Mesela çok iyi lor peynirinin üzerine döküyorum ya da tam mevsiminde kıpkırmızı, sulu domateslerin üzerine. Karışık salatalar ya da sebzelerin üzerine kıyamıyorum çünkü bence o olduğu gibi mükemmel! Yerlim ürünlerini çok beğeniyorum, özellikle Ekşi’lerini. Yom Organik mağazasını seviyorum, yeni ürünlerini markalarını keşfetmeyi.

Eda’nın favorilerini Yom Organik’de keşfetmek için linke tıklayabilirsiniz!

Mutfakta vakit geçirmeyi sever misin? En sevdiğin yemek ve vazgeçemediğin kaçamağın neler?

Yemek yapmadığım zamanlarda bile mutfakta olmayı severim. Ayak üstü bir kahve içerken bile mutfakta olmayı, arkadaşım bana uğradığında da mutfakta olmayı severim. Yemek yapmayacaksam da aklıma bir şeyler mutlaka gelir ve bir anda ortaya yeni bir şey çıkar.

Bir akşam yemeği verecek olsan en çok kimi davet etmek isterdin?

Bu soruyu okur okumaz, neden olduğunu tam bilmemekle beraber, aklıma ilk olarak Meryl Streep geldi! Hayır, o Julia Child filminden dolayı değil, sanırım kendi kişiliğinden dolayı.

Gün içinde sana kendini iyi hissettiren rutinin nedir?

Farklı konularda bile olsa rutinlerim yoktur fakat gerçekten canımın istediği bir şeyi istediğim an, pişman olmadan yemek beni çok iyi hissettirir. Bu durumu en son bir kaseye, buzdolabından çıkmış ve oldukça olgun bir Trabzon hurmasını koyup kaşıkla yerken hissettim.

Gününü nasıl sonlandırırsın? 

Yarın sabah kahvaltıda ne yiyeceğimi düşünerek.


Sinan Güler, Darüşşafaka Basketbol Kulübü Takım Kaptanı, Profesyonel Basketbolcu

Güne nasıl başlarsın?

Güne ailecek bir kahvaltı ile başlıyoruz genelde. Üçümüzün sabah rutininin bir parçası birlikte o kahvaltıyı ve kahvemizi hazırlamak oluyor. Eğer takım ile deplasmandaysak yine benzer bir şekilde yumurtanın merkezde olduğu bir kahvaltı ve kahve güne ilk başlangıç adımım oluyor. 

Yemek felsefen nedir, nasıl beslendiğin zaman kendini en iyi halinde hissediyorsun?

Beslenmeye dair farkındalığımın nispeten yüksek olduğunu ve geçen seneler içerisinde kendimi geliştirdiğimi, eğitmeye devam ettiğimi düşünüyorum. Gençliğimde daha çok sorumsuz tercihler yapabilecekken artık fiziksel ve mental sağlığım açısından ne zaman, nasıl ve ne yediğime dikkat etmem gerekiyor. Enerjimi hem saha içinde yüksek tutacak hem de zihnimi açık tutabilecek besinleri tercih etmeye çalışıyorum. Aynı zamanda farklı beslenme düzenlerini hayatımda dönem dönem deneyerek sindirim sistemimi daha yenilenebilir hale getirmeye çalışıyorum. 

Mutfağının olmazsa olmazları nelerdir? 

Kahve ve yumurta muhtemelen evimizde en çok tüketilen şeyler. Aynı zamanda besin farklılığı ve değeri yüksek sebzeleri her türlü şekilde beslenme düzenimizde tutmaya çalışıyoruz. 

Neden organik ürünleri tüketiyorsun?

En önemli etken tabi ki kızımızın beslenme düzeninde nelerle beslendiği. Onun dışında yukarda bahsettiğim şekilde kendi farkındalığımızı geliştirmek adına organik ve ülkemizde üretilmiş ürünleri hayatımızda bulundurmak bizim için önemli bir etken. 

Yom Organik’te en sevdiğin ürünler nelerdir? 

Ürün olarak tek bir ürün seçemem. Ancak güler yüzlü ve yardımsever ekiple karşılaşıp birlikte sepeti doldurmak her zaman için alışverişi keyif veren bir süreç haline getiriyor. 

Mutfakta vakit geçirmeyi sever misin? En sevdiğin yemek ve vazgeçemediğin kaçamağın neler?

Mutfakta en çok keyif aldığım zaman sabah kahvaltısını hazırlamak herhalde. Aynı zamanda senede bir ya da iki defa büyük aile yemeklerinde yeni tarifler denemek veya her zaman yapmayı sevdiğim yemek tarifleri yapmak benim için keyifli bir süreç. Kaçamak olarak tatlı arada kesinlikle hayatımızın bir parçası oluyor. Ancak onda bile belki en fazla bitter çikolata ile kendimi sınırlamaya çalışıyorum. 

Bir akşam yemeği verecek olsan en çok kimi davet etmek isterdin?

Gerçekten zor bir soru. Tanımadığım, tanımak isteyeceğim bir sürü kişi sayabilirim. Ancak şu an büyük bir aile sofrasını yapmak ve birlikte vakit geçirmekten keyif aldığımız, ancak pandemi sebebiyle bunu yapamadığımız insanları bir araya getirmek isterim. 

Gün içinde sana kendini iyi hissettiren rutinin nedir?

Soğuk duş almak benim herhalde hiç vazgeçemediğim rutinlerimden biri. Bir de çok iyi bir alışkanlık olmasa bile, espresso yapmak ve içmek gayet keyifli bir süre. 

Gününü nasıl sonlandırırsın? 

Vitaminlerimi içip bol su tüketerek bir gün bitişi oluyor genelde. Aynı zamanda gecesine ve yorgunluğuna bağlı, vücudumun toparlanmasına katkı vermesi adına bitki çayı içtiğim zamanlar da oluyor. 


İlginizi çekebilir: Yom Organik: Neden Herkes Organik Tüketmeli?

BLOOM SHOP