Son yıllarda adından sık bahsettiren, yoğun spor yapmaktan hoşlanmayan insanlar için zevkli bir vücut şekillendirme seçeneği olan zumba ile tanışın! Dansla egzersizin buluştuğu bu eğlenceli aktiviteyi sizler için araştırdık.

Zumbanın ortaya çıkış hikayesi

Zumba içerisinde salsa ve rumbanın dans figürlerini barındıran, doğaçlama olarak yapılan bir aktivite. 1990’larda Kolombiya’da doğan zumba, spor salonunda çalışan bir fitness eğitmeninin sınıfa gelirken her zaman kullandığı egzersiz müziği albümünü unutmasıyla ortaya çıkıyor. Arabadan bulduğu bir Latin dans albümüyle öğrencilerini egzersize başlatan eğitmen, Latin ezgileriyle öğrencilerinin çok keyifli bir ders geçirdiğini fark ederek yepyeni bir egzersiz yöntemini keşfetmiş oluyor.

İlginizi çekebilir: Modunuzu Yükselticek Egzersiz Hareketleri

Bir zumba dersi sonunda harcadığınız kalori nedir?

Zumba, keyifli bir aktivite olmasının yanı sıra iyi oranda kalori yakımını da destekleyen bir egzersiz türü. Wisconsin Üniversitesi’nde Egzersiz ve Spor Bilimleri Uzmanı John Porcari’ye göre, bir zumba dersinde kadınlar 40 dakikada 370 kalori yakabiliyor. Bu da yaklaşık 1 saatte 25 km bisiklet sürerken harcanan kalori oranı ile aynı rakama denk geliyor.

Kardio, kick boks ya da aerobik kadar yoğun yağ yakan, esneklik kazandıran ve kondisyonunuzu geliştiren bu aktivite, fiziksel olduğu kadar mental sağlığınızı da koruyor.

İlginizi çekebilir: İnatçı Kilolara Veda: 6 Adımda Nasıl Daha Kolay Kilo Verilir?

Zumba; dansın verdiği keyifle birlikte stresten ve anksiyeteye sebep olan düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlarken bedeninizi de sevmenizi mümkün kılıyor.

Zumba nasıl yapılır?

Zumbaya başlarken öncelikle rahat bir kıyafet ve spor ayakkabı seçmeniz çok önemli. Esnek hissedebileceğiniz, müziğin temposuna ayak uydururken yorulmayacağınız kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmeniz egzersizinizi çok daha kolay ve zevkli hale getirir.

Hareketlerin hızına ve yoğunluğuna göre çok fazla terleyebilme ihtimaliniz olduğu için mutlaka bol su içmelisiniz.

Salsa hareketleri zumbanın temel hareketleri olarak sayılmaktadır. Ders öncesi birkaç basit salsa hareketini pratik etmek (örneğin temel adım hareketini çalışmak) zumba pratiğinize çok daha kolay adapte olmanızı sağlayacaktır.

Hareketlerinizin dışarıdan nasıl göründüğünü önemsemeden kendinizi tamamen özgür ve rahat hissederek istediğiniz gibi dans edebileceğinizi unutmayın. Zumbadan zevk alabilmek için müziğin ritmine kapılmanız gerekiyor. “Suda zumba” da dahil olmak üzere zumba egzersizinin pek çok stili bulunuyor. Hangisinin size daha çok hitap ettiğini, hangi stilde kendinizi daha özgür ve mutlu hissettiğinizi keşfetmekse size kalmış.

Eklemlerinizi ve ayak bileklerinizi burkacak zorlayıcı hareketlerden kaçınıp önceden geçirmiş olduğunuz fiziksel bir rahatsızlık varsa mutlaka zumba eğitmeninizle paylaşmanızı tavsiye ederiz.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP