Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Online tanışma uygulaması Tinder, artık önceliğinin kadınların güvenliği olduğunu açıkladı.

Online çöpçatan uygulamalarının kullanıcılarının güvenliğini sağlamaları yönünde hukuki bir zorunlulukları bulunmuyor. Tinder ise artık önceliğinin kadınların güvenliği olduğunu ve ev içi şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren No More isimli kuruluşla birlikte çalışacağını açıkladı. Ayrıca, Tinder’ın ilk kadın yönetim kurulu başkanı Renate Nyborg, kadınlara yönelik şiddeti engellemek amacıyla firmalarında daha çok kadın çalışana yer vermeye başladıklarını söyledi. Ancak bu alanda çalışan bazı kuruluşlar, söz konusu adımların henüz yetersiz olduğu görüşünde. İstatistikler de çöpçatan sitelerindeki uygunsuz davranışların ciddi bir sorun olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak: BBC

Sprite, 60 yıldan uzun bir süre sonra yeşil plastik şişelerini rafa kaldırıyor.

Coca-Cola Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çevreye karşı daha sorumlu olma çabalarının bir parçası olarak 1 Ağustos’tan itibaren Sprite ambalajını yeşilden şeffaf plastiğe değiştireceğini söyledi. Sprite’ın mevcut plastiği, yeni şişelere dönüştürülemeyen bir katkı maddesi olan yeşil polietilen tereftalat (PET) içeriyor; şeffaf PET Sprite şişeleri ise plastik için döngüsel bir ekonomi sağlamaya yardımcı ve geri dönüştürülebilir olacak. Bu gelişme, plastik atıkları sınırlama çabasında oldukça önemli bir adım. Şirket, ayrıca müşterilerin Sprite şişelerinde “dünya çapında daha tutarlı bir görünüm ve ses” sağlamayı amaçlayan yenilenmiş bir logo ve ambalaj tasarımı fark edeceklerini söylüyor.

Kaynak: CNN

Meteoroloji, birçok ülkeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının önümüzdeki günlerde Türkiye’de de etkili olacağını belirtti.

Önümüzdeki günlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkarak artış gösterecek. Sağlığımız için dikkat etmemiz gerekenleri ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver açıkladı. Bolca sıvı tüketmeli, küçük porsiyonlarda ama daha sık yiyecek tüketmeli ve yüksek proteinli yiyeceklerden kaçınmamız gerektiğini söyleyen Tanrıöver, alkollü, çok şekerli ve kafeinli içeceklerden kaçınılması gerektiğini de belirtti. Ayrıca, eğer spor amaçlı egzersiz yapılacaksa günün serin saatlerinde yapılması, bol ve açık renkli giysiler giyilmesi, geniş kenarlıklı şapkalar ve güneş gözlüğü kullanılması da önem arz ediyor.

Kaynak: Yuvam Dünya

Saç beyazlaması güneşin zararlı UV ışınlarına bağlı olarak artabiliyor.

Araştırmalar, güneşten gelen UV ışınlarının ciltte -saç derisi dahil- oksidatif stresi tetikleyebileceğini ve uzun süreli bir oksidatif stres durumunun saçlarda erken beyazlamaya yol açabileceğini gösteriyor. Bunun yanında UV ışınları saç renginde solmaya, kuru veya kırık uçlu saçlara da sebep olabiliyor. Bu nedenle, özellikle sıcak yaz günlerinde saç derisini güneşten korumak; şapka takmak, saç ve saç derisi için özel olarak tasarlanmış bir güneş koruma spreyi kullanmak pigment kaybını azaltıyor ve saç sağlığını optimum seviyede tutmaya yardımcı oluyor.

Kaynak: MindBodyGreen

BLOOM SHOP