Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 10 Mayıs haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Dünya’nın en iyi restoranlarından biri olan, 3 Michelin yıldızlı Eleven Madison Park vegan olduklarını açıkladı.

Deniz canlıları, ördek, domuz gibi hayvansal besinlerle yaptığı tabaklarla ünlenen Eleven Madison Park pandemi nedeniyle kapattığı kapılarını yeniden açtığı zaman, menüsünde hiç bir hayvansal ürünü bulundurmayacak. Restoranın dünyaca ünlü şefi Daniel Humm misafirlerine en az et ağırlıklı tabakları kadar lezzetli, sağlıklı ve sürdürülebilir yiyecekler sunmayı hedeflediğini söylüyor. Humm aldığı bu kararını salgın sebebiyle ortaya çıkan gıda sistemi zayıflıklarına ve hayvansal diyetin çevresel etkilerine bağlıyor.

Kaynak: The New York Times

Amerika Birleşik Devletleri 2030 yılının sonuna kadar sorumlu olduğu karbon salınımını yarı yarıya azaltma sözü verdi.

Joe Biden başkanlığı altında alınan bu karar, Amerika’nın sorumlu olduğu küresel karbon salınımlarını 2030 yılının sonuna kadar yarılamayı hedefliyor. 2005 yılı verileri baz alınarak verilen bu kararı gerçekleştirebilmek için Amerika’nın tüm elektriğinin yüzde 100 temiz kaynaklardan; güneş ve rüzgar üretilmesi planlanıyor.

Kaynak: The Guardian

Amerika’nın Boston şehrinde besinlerin de bir ilaç olduğunu kabul eden Boston Medical Center bakımını üstlendiği hastalarını teraslarında bulunan, organik meyve-sebze bahçesi ile besliyor.

Hastanenin çatı katına kurulan organik bahçe her sene çalışanlar ve hastalar için 2700 kg organik meyve ve sebze sağlıyor. Hastaların tedavi süreçlerinde neyi nasıl yediklerinin çok önem taşıdığını belirten Boston Medical Center aynı zamanda bu adımı ile hastanenin sürdürülebilirlik hedeflerine yaklaşıyor.

Kaynak: Boston Medical Centre

Dünya’nın ekosistemlerinden sadece yüzde 3’ü hasar almamış halde bulunuyor.

Frontiers in Forest and Global Change isimli bir kuruluşun yayınladığı son araştırmalara göre Dünya’da bulunan doğal yaşam alanlarından sadece yüzde 3’ü hasar görmemiş, bölgeye ait hayvan türleri azalmamış ve insanlar tarafından rahatsız edilmemiş olarak bulunuyor. Bu durumun en büyük sebepleri olarak; toprak ve su havzası kullanımı, canlıların sömürülmesi, iklim krizi, kirlilik, istilacı türlerin artması olarak belirtiyor. Araştırma bu rakamın gerekli korumacı politikalarla yüzde 20 oranına çıkartılabileceğinin müjdesini de veriyor.

Kaynak: Frontiers in Forest and Global Change

ShapeUp, 2021 Nisan ayında lanse edilen ve Megaformer’ın daha portatif ve taşınabilir hali olan MicroFormer’ı Dünya’da ilk defa Mandarin Oriental Bodrum’da servise açtı.

Türkiye’de sadece ShapeUp stüdyolarında bulunan; minimum sürede maksimum efektiflik sunan MegaFormer egzersiz aletine daha portatif ve taşınabilir versiyonu MicroFormer ekleniyor. Dünya’da ilk defa bir otel bünyesinde hizmet vermeye başlayacak olan MicroFormer 1 Mayıs itibariyle Mandarin Oriental içinde açılan ShapeUp’larda hem grup hem de bireysel derslerle hizmet vermeye başladı.

Uluslararası Enerji Ajansı son 20 yılda öngördükleri yenilenebilir enerji büyüme hedeflerini, gerçekleşenden çok aşağıda tahmin ettiklerini açıkladı.

Ajansın 2000 yılında açıkladığı tahminlere göre 2020 yılında güneş enerjisi 18 GW olarak belirlenmişti. Fakat sadece 7 yıl sonra yani 2007’de, tek bir sene içinde güneş enerjisinin kapasite artışı 18 GW oldu. Analistlerin bir zamanlar küresel enerji dağılımında maksimum yüzde 1’lik bir alan kaplayacağını düşündükleri güneş enerjisi şu an tek başına yüzde 3’lük bir paydaya sahip.

Kaynak: The Guardian

BLOOM SHOP