Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 24 Mayıs haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Çin, kozmetik sektörüne giren seçili ürünlerde hayvan deneyleri zorunluluğunu kaldırma kararı aldı.

Taika Waititi imzalı Save Ralph animasyonu ile yeniden gündeme gelen hayvan deneyleriyle ilgili önemli bir gelişme Çin’de yaşandı. Pazara giren kozmetik ürünlerinde hayvan deneylerini 1 Mayıs 2021 tarihine kadar zorunlu tutan ülke, bu tarihten itibaren bazı ürünlerin bu deneylerden muaf tutulacağını açıkladı. Alınan bu tarihi karar, oldukça acımasız olan hayvan deneylerine dur demek adına büyük bir önem taşıyor. Allık, maskara, şampuan ve duş jeli gibi Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi tarafından “sıradan kozmetik ürünler” olarak adlandırılan bu ürünlerin üreticilerinin Çin pazarına giriş yapabilmesi için artık hayvanlar üzerinde deney yapmalarına gerek kalmayacak. 

Kaynak: Glamour

2020 yılında iklim felaketleri savaşlardan daha çok “yerinden edilmeye” neden oldu.

Norveç Mülteci Konseyi’nin Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezi (IDMC), geçtiğimiz yıl ülkesinde yerinden edilmiş kişilerin, mülteci sayısının iki katından fazla olduğunu söylüyor. Örgüt, şiddetli fırtınalar, orman yangınları ve seller gibi iklim felaketleri sebebiyle dünya çapında yerinden edilen kişilerin, 30 milyon gibi rekor bir rakama ulaştığını da belirtiyor. Bu rakam ise geçtiğimiz yıl dünya genelinde silahlı çatışmalar sebebiyle yerinden edilen kişilere kıyasla iklim felaketleri sebebiyle yerinden edilen kişilerin daha fazla olduğunu gösteriyor. 

Kaynak: The Guardian

Instagram kullanıcıları artık cinsiyetlerini ve kullandıkları kişi zamirlerini bio’larına ekleyebilecek.

İngilizce başta olmak üzere birçok farklı dilde kişi zamirleri cinsiyete bağlı olarak çekiliyor. Bu durum kişilerin tamamen görünümleri üzerinden kullanmadıkları kişi zamirlerine maruz kalmasına yol açabiliyor. Instagram’ın yeni özelliğiyle beraber kullanıcılar önceleri isim, kullanıcı adı, web adresi, biyografi ile sınırlanan profillerinin “Bio” kısmına cinsiyetlerini ve kullandıkları kişi zamirlerini ekleyebilecek. Kullanıcıların cinsiyetlerine ve zamir tercihlerine saygı göstermeyi amaçlayan bu özellik cinsiyetin 2 seçenekle; kadın, erkek açıklandığı geleneksel “ikili cinsiyet” anlayışına tepki gösteriyor. Uygulama şu için İngiltere, ABD, Kanada ve Avusturalya’da kullanıma sokuldu. Yakında tüm ülkelerde kullanıma açılacak.

Kaynak: CBS News

Medya devi Condé Nast grubuna dahil güzellik dergisi Allure, içeriklerinde anlamı belirsiz sürdürülebilirlik kelimelerinin kullanımını yasakladı.

Allure içeriklerinde, birçok güzellik ve moda markasının ürünlerini tarif ederken sıklıkla kullandığı “Çevre dostu”, “Yeşil”, “Çevreye duyarlı” gibi ne anlama geldiği net olarak anlaşılamayan sözcüklerinin kullanımını yasakladı. Çevre bilinci yüksek tüketicileri çekmek amaçlı da kullanılabilen, altı somut kanıtlarla, verilerle çoğu zaman desteklenmeyen bu sözcükler yeşil aklama yani greenwashing için sıklıkla kullanılıyor. Bunun yanı sıra plastikler için kullanılan “geri dönüştürülebilir” kelimesini de yasaklayan Allure dergisi gerçekte plastik dönüşüm oranlarının inanılmaz düşük seviyelerde; 70 senedir sadece %9 oranında seyretmesini gerekçe gösterdi.

Kaynak: WWD

Greenpeace’in yayınladığı rapora göre İngiltere’nin 2020 yılında çıkardığı plastik atıkların %40’ı Türkiye’ye ihraç edildi ve yasa dışı bertaraf edildi.

Rapor, 2020 yılında İngiltere’den Türkiye’ye geri dönüştürülemesi için ihraç edilen 210 ton plastik atığın çoğunun yasa dışı yollarla yakıldığını, tarlalarda biriktirildiğini, doğal su kaynaklarına boşaltıldığını veya yakıldığını gösteriyor. Rapor aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük plastik atık ihracatçısı olma yolunda ilerlediğini vurguluyor.

Kaynak: Greenpeace

Mastercard, yürüttüğü sürdürülebilirlik araştırmaları doğrultusunda kullanıcılarına seçimlerinde rehberlik edecek, Mastercard Karbon Hesaplayıcı aracı tasarlıyor.

Mastercard kullanılarak yapılan her harcamanın sorumlu olduğu karbon salınımını ekran görüntüsü olarak kullanıcıya ileten Karbon Hesaplayıcı, çevre bilincine sahip kişilerin karbon ayak izi farkındalığına içgörü ve veri sağlaması için hazırlanıyor.

Kaynak: Mastercard

BLOOM SHOP