Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 31 Mayıs haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Marmara Denizi üzerinde beliren “deniz salyası” örtüsü, tüm deniz ekosistemlerine ve yerel balıkçılığa zarar veriyor.

Müsilaj yani deniz salyası Marmara Denizi’nde yaşanan yeni bir sorun olmamakla beraber iklim krizi ve kirlilik ile kötüleşerek deniz ekosistemlerine ve balıkçılığa zarar veriyor. Şu an için müsilajın Marmara’da 30 metreye kadar çöktüğü tahmin edilirken durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor. Bu konu üzerine T24’e açıklama yapan Prof. Mustafa Sarı, müsilajı iklim krizi sonucu yaşanan deniz sıcaklığı artışına, durgunluğa ve 25 milyon İstanbullunun arıtılmadan denize dökülen atıklarına bağlıyor.

Kaynak: T24

Kısa mesafe uçuşlarda uçak yerine hava gemileri ile yolculuk etmek, karbon emisyonlarını yüzde 90 oranında düşürebilir.

1 saatten kısa süren yurt içi uçuş mesafelerinde geleneksel yolcu uçaklarının kullanımı çok yüksek karbon salınımına yol açıyor. Bunun yerine kullanılabilecek olan hava gemileri bir başka deyişle zeplinler uçuşların sebep olduğu karbon emisyonlarını yüzde 90 oranında düşürebiliyor. Hybrid Air Vehicles isimli şirketin 2025 yılında sunacağı hava araçları özellikle lüks olarak sayılan özel jetler, helikopterler ile yapılan uçuşların sebep olduğu karbon salınımını büyük oranda düşürebilecek.

Kaynak: The Guardian

New York’ta yaşayan 4 kadının hayatlarını konu alan ikonik dizi Sex and the City, 17 sene sonra ekranlara geri döneceği yeni sezonunda ikili cinsiyet sınıflandırmasına dahil olmayan bir ana karaktere de yer verecek.

Yayınlandığı zamanlarda modern yaşamın kültürel, etnik ve cinsiyet çeşitliliğini doğru yansıtmadığı için eleştirilen Sex and the City, 2022’de çıkması beklenen yeni sezonuyla New York’un ev sahipliği yaptığı insan mozaiğine daha saygılı olması bekleniyor. Ana karakterlerin hepsinin heteroseksüel kadınlardan oluştuğu geçmiş sezonlarına karşın yeni sezona eklenecek ana karakterlerden biri, kendini ne kadın ne de erkek olarak tanımlayan, non-binary birisi olacak.

Kaynak: i-D

Endokrin Topluluğu’nun yayınladığı en son araştırmaya göre bitkisel bazlı diyet takip eden kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimali yüzde 10 oranında düşüyor.

Amerika’da ülke çapında yürütülen araştırmalara göre, gün içerisinde et, süt ürünleri ve rafine karbonhidratlar tüketen kişiler, bitki bazlı beslenen kişilere oranla daha çok kalp rahatsızlıkları yaşıyor. Dünya’da yaşanan ölümlerin bir numaralı nedeni olan kalp rahatsızlıkları, özellikle hayvansal gıdaların içerisinde bulunan yüksek yağ oranları ile ilişkilendiriliyor. Et, rafine şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenen bireylerde kolesterol seviyesini ciddi oranda yükselterek kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyor.

Kaynak: ScienceDaily

Spotify, Storytel ile iş birliği yaparak kütüphanesine sesli kitapları da dahil ediyor.

Spotify, kişisel gelişim kitaplarından klasiklere, polisiyelerden aşk romanlarına kadar geniş bir kütüphaneye sahip olan sesli kitap platformu Storytel ile iş birliği yapacağını duyurdu. 2021 yılının sonunda Spotify kullanıcılarının erişimine açılacak olan bu yeni kategori, kullanıcıların Storytel hesaplarını Spotify ile entegre edebilmesine de olanak sağlayacak. 

Kaynak: Euronews

İklim değişikliği dünyanın en eski hayvan çizimlerinin yok olmasına sebep oluyor.

Endonezya’nın Sulawesi adasında dünyanın en eski mağara sanatları, iklim değişikliği sebebiyle yok olmanın eşiğinde. İnsan yerleşiminin en eski kanıtlarını sunan mağara yüzeylerine çizilmiş hayvan figürleri, insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle acil durum sinyalleri veriyor. Son buzul çağından bu yana yaşanan iklim felaketlerine rağmen hayatta kalmayı başaran kaya çizimleri, kuraklığın giderek artan şiddeti ve sıklığı sebebiyle tarih öncesine dair aralanan perdenin kapanmasına neden oluyor.

Kaynak: BBC

70’lerin psikedelik wellness akımı geri dönüyor.

Psikedelik maddelerin kontrollü bir şekilde kullanıldığında stres bozukluğu, depresyon ve anksiyete üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğuna yönelik araştırmalar giderek hız kazanıyor. 1970’lerin wellness trendi yeniden gündeme gelirken, iddialara göre psikedelik terapi, kişinin kendisiyle daha yakın bir bağ kurmasına ve travmaları ile baş edebilmesine yardımcı oluyor. Uzmanlar eşliğinde mikro dozlarda kullanılan psikedelik maddelerin, enerjiyi arttırdığı ve ruh halini iyileştirdiği de psikedelik wellness’ın popülaritesini artırıyor. 

Kaynak: Vogue UK

BLOOM SHOP