Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 7 Haziran haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Dünya’nın en iyi ikinci kadın tenis oyuncusu Naomi Osaka, Fransa Açık Turnuvası’ndan zihinsel ve ruhsal sağlığını korumak adına çekildi.

2018’de ABD Açık Turnuvası’nı birincilikle kazandıktan sonra başlayan uzun soluklu depresyon atakları nedeniyle şu an kendini başka bir turnuvanın yükünü kaldıracak kadar iyi hissettmediğini belirten 23 yaşındaki Osaka, kararını Instagram sayfasında paylaştı. Dev markalar ile anlaşmalara sahip, en başarılı tenis oyuncularından biri olan Osaka’nın mesajı birçok atletin yansıtmaktan çekindiği savunmasız ve hassas tarafını gösterirken, sporcuların sıklıkla karşılaştığı zihinsel rahatsızlıklara dikkat çekti. Osaka aynı zamanda zihinsel sağlığını korumak adına maçlardan sonra düzenlenen hiç bir basın toplantısına katılmayacağını da açıkladı.

Kaynak: Naomi Osaka Instagram Hesabı

İngiliz-Hollanda ortaklığı olan petrol devi Royal Dutch Shell firmasına, mahkeme kararı ile 2030 yılının sonuna kadar küresel karbon salınımlarını %45 oranında azaltmasını hükmedildi.

Hollanda’nın Hague şehrinde görülen mahkeme, Royal Dutch Shell firmasının sürdürülebilirlik politikalarını, İngiltere ve Hollanda’nın birer parçası olduğu Paris İklim Anlaşması’nın gerektirdiklerine oranla tutarsız ve yetersiz buldu. Hukuk tarihinde bir ilk olarak sayılan bu kararla ilk defa bir mahkeme çevreyi büyük ölçekte kirleten bir uluslararası bir firmaya Paris Anlaşması’na uyma zorunluluğu getirdi. Dünya’yı en çok kirleten 9.firma olan Shell’in 2050 yılında net sıfır karbon salınımına ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Plastik atık krizi doğurganlığı etkiliyor olabilir.

Her yıl üretilen yaklaşık 300 milyon ton plastiğin, göllere, okyanuslara ve çevreye ne kadar büyük bir zarar verdiği biliniyor. Dünyanın önde gelen epidemiyologlarından Dr.Shanna Swan ise plastik krizi ile ilgili yaptığı çalışmalarda, bu problemin sağlık ve özellikle doğurganlık üzerinde etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Çalışma, plastiklerde bulunan bazı kimyasalların üremeyi olumsuz etkilediğini ve acil bir önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda herhangi bir yardım almadan çiftlerin bebek sahibi olmakta zorlanacağını belirtiyor.

Kaynak: Vogue UK

Duke Üniversitesi dünyanın ilk, tamamen geri dönüştürülebilir akıllı telefonunu yarattı.

Yeşil teknolojiye dair son atılım Duke Üniversitesinden geldi. Dünyanın ilk tamamen geri dönüştürülebilir akıllı telefonları için kolları sıvayan ABD’li bilim insanları, birçok elektronik cihaz için kullanılan silikon çiplerin yerine karbon mürekkepten üretilen bir transistör tasarladı. Bu transistör ile çevreye ve e-atık problemine yönelik umut verici çözümler sunmayı hedefleyen araştırmacılar, bu adımın ardından tüm elektronik cihaz işlemcilerini yeşillendirme gayesinde. 

Kaynak: Euronews

Bilinen en eski savaşa, iklim değişikliği neden olmuş olabilir.

1960’larda Sudan, Jebel Sahaba’da bulunan 61 insan iskeleti, uzun zamandır insanlar arasındaki organize savaşın en eski kanıtı olarak kabul ediliyordu. Ancak Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir çalışma, geçmişi 13.000 yıldan daha eski olan bu kalıntıların, sadece şiddet kaynaklı olmadığını gösteriyor. Araştırmacılar, kalıntılardan elde edilen bilgilere dayanarak şiddetin nedeninin iklim değişikliği ve onunla birlikte ortaya çıkan sınırlı besin kaynaklarına erişme isteği olduğunu gösteriyor. 

Kaynak: CNN

BLOOM SHOP