Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 14 Haziran haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Kadıköy Belediyesi 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 40 azaltacak ve belediye binalarının enerji ihtiyacını yenilenebilir ve temiz güneş enerjisinden karşılayacak.

Kadıköy Belediyesi’nce açıklanan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Adaptasyon Eylem Planı’na göre Kadıköy ilçesi genelinde belediyenin sorumlu olduğu sera gazı salınımları 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltılacak. Bu büyük ölçüde belediye binalarının enerji ihtiyaçlarını bir tür yenilenebilir kaynak olan güneşten karşılaması ile başarılacak. Projelerin ilki Evlendirme Dairesi’nde hayata geçiyor.

Kaynak: Kadıköy Belediye

Fransa meclisinin sürdürülebilirlik çalışmaları bünyesinde çıkardığı yeni yasa tasarısına göre ülke çapındaki her seviye okulun öğle yemeği haftada bir kere yüzde 100 vejeteryan olacak.

Her seviye okulda haftada 1 gün öğlen yemeğinin vejeterjan çıkmasının yanı sıra 2024 yılında her tür yemek servisi işinde kullanılan et ürünlerinin %60’ının minimum seviye kalite kontrolünde geçmesi gerekecek. Hayvansal gıdalara konulan yeni minimum seviye kalite kontroller ise önceki yasalara oranla doğal ve yerel üretimi kayırıyor.

Kaynak: Fransa Eğitim Bakanlığı

İspanya’daki erkek öğretmenler kıyafet seçimi yüzünden homofobik hakaretlerle zorbalanan öğrencilerine destek olmak için etek giyerek ders vermeye başladı.

Kıyafet seçimleri yüzünden homofobik hakaretlere maruz kalan ve okuldan uzaklaştırılan öğrencilerini desteklemek amacı ile okula etek giymeye başlayan iki ilkokul öğretmeni başlattıkları hareketi Twitter üzerinden paylaştı. Öğretmenler, herkesin toplumsal cinsiyet rollerinden bağımsız olarak, ne giymek isterse onu giyebileceğini ve bunun herkesçe tolere edilmesi gerektiğini savunuyor. Başlattıkları hashtag #ClothesHaveNoGender ise birçok kişi tarafından paylaşılıyor.

Kaynak: El Pais

Büyük maymunların Afrika’daki yaşam alanlarının %90’ını kaybedeceği tahmin ediliyor.

Küresel ısınma, insan nüfusunun artışı ve çevre tahribatı, Afrika’da yaşayan büyük maymunların habitatlarının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalar, insanlığın en yakın akrabaları olan büyük maymunların Afrika’daki anavatanlarının yüzde 90’ını 2050 yılına kadar kaybedebileceğini tahmin ediyor. Öngörülen kaybın ise yarısının milli parklarda ve diğer korunaklı vahşi yaşam alanlarında olabileceği düşünülüyor. 

Kaynak: The Guardian

Wellness trendleri eski kültürlerin geleneklerini onurlandırmak adına “dekolonize” edilebilir. 

Uluslararası alanda giderek daha da karlı bir sektör haline gelen wellness’in, eski kültür geleneklerinin izlerini taşımasına yönelik talepler artıyor. The Well Collective’in kurucusu, yoga eğitmeni Rebeckah Price, wellness sektörünün eski kültürlerle olan orijinal bağlarının kopma noktasında olduğunu, bu sebeple de köklere dönüşün önemli olduğunu dile getiriyor. Price’a göre wellness uygulamalarının geçmişi hakkında bilgi edinmek ve desteklenen wellness odaklı işlerde seçici olmak, eski kültürleri onurlandırmak adına bireysel anlamda atılabilecek ilk adımlardan. 

Kaynak: Refinery29

Kate Winslet, seks sahnesi sırasında göbeğinin sarkık göründüğü çekimlerin yönetmen tarafından silinmesine karşı çıktığını söyledi. 

Yeni HBO dizisi Mare of Easttown’un seks sahnelerinin çekimleri sırasında yönetmen Craig Zobel’in göbeğinin sarkık görünmesi sebebiyle sahneyi silmek istemesine dizide dedektif Mare Sheehan karakterine hayat veren ünlü oyuncu Kate Winslet tepki gösterdiğini açıkladı. Kesin bir dille bu teklifi reddettiğini söyleyen Winslet, yönetmenin kendisine, vücudunu “daha iyi” gösterebilecek bir ışıkta çekim yapma teklifi sunduğunu da ifade etti. 

Kaynak: The Guardian

BLOOM SHOP