Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 11 Ocak haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!

Kullanıcıların cinsel sağlığını arttırmayı hedefleyen cinsel wellness uygulaması Kama, App Store’da yerini aldı.

Kullanıcıların başta kendi bedenleriyle daha sağlıklı bir ilişki kurmalarını hedefleyen bu cinsel eğitim/terapi uygulaması, içinde nöroplastisite, psikoloji, somatik terapi ve antik bilgelik gibi çeşitli konularda bilgiler barındırıyor. Yaş, cinsiyet ve cinsel yönelim farketmeksizin, herkese göre pratikler ve uygulamalar öneren Kama, iyi olma halini, nefes ve dokunuşlarla farklı bir yaklaşımla geliştiriyor.

Kaynak: Forbes

Dünya çapında tercih edilen online ders platformu Coursera, 2020 yılının en çok talep gören derslerini açıkladı.

Dünya genelinde uygulanan kısıtlamalarla beraber, kayıt oranlarının yüzde 430 arttığını açıklayan Coursera, 2020 yılında 2.5 milyon kayıt aldığını da belirtti. Pozitif zihin yapısı, iyi olma hali ve anda kalabilmek gibi kavramların popülerleştiği 2020 yılında Coursera’ın en çok rağbet gören dersi, Yale Üniversitesi’nden “Science of Well-Being” oldu.

Kaynak: Coursera Blog

İngiltere’de bulunan süpermarketlerde, kasa önlerinde sağlığa zararlı atıştırmalıkların satışı yasaklanıyor.

İngiltere hükümetinin obeziteye karşı yürüttüğü çalışma kapsamında, süpermarketlerin kasa önlerinde ve giriş çıkışlarında bulunan, dolayısıyla kolay ulaşılan sağlıksız yiyecek ve içeceklerin kaldırılacağı açıklandı. Yüksek şekerli veya yağlı ürünleri toplu halde satın almak da yasak olacak. Bu yasa tasarısına ek olarak restoranlar sınırsız meşrubat kampanyası yapamayacaklar. Kısıtlamaların tamamının Nisan 2022’den itibaren başlayacak. Bu süre boyunca tüm marketlerin talep eğrisinin sağlıklı atıştırmalıklara doğru kayması ve yasaklara hazırlanmaları bekleniyor.

Kaynak: The Guardian

Araştırmalara göre organik et üretimi çevreye en az konvansiyonel çiftlik et üretimi kadar zarar veriyor.

Yediğimiz besinlerin sebep olduğu sera gazı salınımlarını hesaplayan yeni araştırmaya göre, organik olarak üretilen tavuk ve et ürünleri, konvansiyonel bir şekilde üretilen versiyonları kadar sera gazı salınımına sebep oluyor. Konvansiyonel üretimde salınımın büyük sebebi hayvanların gübresinden, salgıladıkları metan gazından ve büyük orman kayıplarına yol açan besilerinden geliyor. Organik üretimde ise besi yerine ot tüketen hayvanların kesim boyutlarına gelme süresi büyük oranda arttığı için sebep oldukları salınım, besi yiyerek büyüyen çiftlik hayvanlarına eş değer oluyor. Yine de organik üretimin konvansiyonel üretime göre çok daha sağlıklı ve insancıl olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı.

Kaynak: The Guardian

500,000 insan Ocak ayında vegan beslenmeye karar verdi. 

Son dönemde oldukça yaygınlaşan meydan okuma akımlarının belki de en popüleri olan Veganuary’ye olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Katılımcıların, Ocak ayı boyunca yalnızca bitki bazlı beslendiği Veganuary’ye bu sene, 2019 senesine kıyasla iki kat daha fazla insan katılıyor.

Kaynak: The Guardian

İlginizi çekebilir: 4 Ocak Haftası Bloom News & Trends

BLOOM SHOP