Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 18 Ocak haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!

Ülkemizin satın aldığı ve yüzde 91,25 etkili olduğunu açıkladığı Sinovac aşısı için Brezilya, yüzde 50,4 etkili açıklamasını yaptı.

Çin ilaç şirketi Sinovac’ın etkisiz hale getirilmiş virüslerden ürettiği ve ülkemizin 50 milyon doz sipariş ettiği CoronaVac aşısının ilk 3 milyon dozu teslim edildi. Türkiye’nin raporlamasına göre etkinliği yüzde 91,25 olarak açıklanan CoronaVac için Brezilyalı yetkililer farklı etkinlik oranları verdi. Hafif, orta ve ağır vakaların hesaba katıldığı durumlarda yüzde 50,4 olarak açıklanan oran, sadece hafif vakalar söz konusu olduğunda ise yüzde 78 olarak saptandı.

Kaynak: BBC

Online spor dersleri ve uygulamaları 2021 yılına çok avantajlı fırsatlarla girdi.

Geçtiğimiz yıl covid-19 regülasyonları nedeniyle uzun süre kapalı kalan ve ardından da yüksek hijyen önlemleri ile düşük kapasiteli çalışmaya başlayan spor salonlarına alternatif olan dijital spor dersleri ve uygulamalar yeni yılı çok büyük indirimlerle karşıladı. Dijital platformlardan alınan spor derslerine artan talep nedeniyle uygulamalara yönelen spor salonları da sevilen derslerini evlerin salonlarına taşımaya hazırlanıyor.

Kaynak: Msn

Meghan Markle, İngiltere’nin ilk “Psikedelik Sağlık Fonu”na destekte bulundu.

İngiltere’nin ilk “Psikedelik Sağlık Fonu” Neo Kuma Ventures tarafından kuruldu. Kısa süre içinde milyonlarca pound yatırım alan fon, sadece psikedelik konusunda yapılacak olan yüksek kaliteli bilimsel araştırmalara destek verecek. Daha önce de Kaliforniya’da kadın girişimcilerin kurduğu bir yulaf sütü firmasına yatırım yapam Meghan Markle, İngiltere’nin bu yenilikçi sağlık girişimini de destekledi.

Kaynak: Well to Do

Danimarka’nın ses getiren ve yüksek teknoloji ile üretilen iç mekan hava sensörü AirBird dünya çapında büyük ses getirdi.

Bir grup veri bilimci, mimar ve pencere üreticisinin ortak çalışması olan AirBird, dünyaya portatif bir akıllı sensör olarak tanıtıldı. Havadaki karbondioksit ve nem gibi değerleri anlık olarak ölçen ve bu değerlerin istenmeyen rakamlara ulaştığı durumlarda sinyal veren AirBird, taşınabilir olması ve öne çıkan minimal tasarımı ile çok beğenildi.

Kaynak: Dezeen

Pakistan mahkemesi cinsel saldırı mağdurlarına daha önceden tabi tutulan bakirelik testlerini yasadışı olarak kabul etti. 

Hiçbir yasal dayanağı veya tıbbi gerekliliği olmadığı, sadece kadın mağdurların onurunu kırdığı gerekçesiyle yasaklanan uygulama Pakistan feminist hareketinin son zamanlardaki en büyük başarısı olarak görülüyor. Hakim bu “aşağılayıcı” uygulamanın kadın mağdurları da şüpheli konumuna düşürdüğünü, böylelikle bu korkunç suçun toplum gözünde normalleştirildiğini söyledi. Pakistan’da evlilik öncesi cinsellik 5 yıl hapis ile cezalandırılan bir suç olarak sayılmaya devam ediyor.

Kaynak: The Guardian

İlginizi çekebilir: 11 Ocak Haftası Bloom News and Trends

BLOOM SHOP