Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 15 Mart haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Pandemi süresince uyku ile ilgili ürünlerin satışları tavan yaptı.

Arkada bıraktığımız 12 ay boyunca ipek yastık kılıfı, güneş ışığı lambası, pijama setleri gibi uyku ürünlerinin satışları yüzde 250-300 kadar artış gösterdi. Uyku ürünlerine olan bu ilginin ise artarak devam etmesi bekleniyor. 2019 yılında 79 milyarlık bir değere sahip olan küresel uyku ürünleri marketinin 2030 yılında 163 milyara erişeceği düşünülüyor. Bu durum pandemi sırasında ciddi artış gösteren stres kaynaklı uyku problemlerine bağlanıyor. Pandemi öncesi her 6 kişiden 1’inde görülen uyku problemleri pandemi sırası ve sonrasında her 4 kişiden 1’inde görülmeye başladı. Uzmanlar bu fenomeni “coronosomnia” olarak adlandırıyor.

Kaynak: The Guardian

Yapılan bir araştırma, aşırı ince oyuncak bebeklerle oynayan kızların gelecekte daha çok beden algısı problemleri yaşadığını ortaya koydu.

Body Image dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 5-9 yaş aralığındaki bir grup kız çocuğundan aralarında aşırı ince bebeklerin de olduğu, farklı vücut tipine sahip oyuncak bebeklerle oynamasını istedi. Aşırı ince bebeklerle oynayan kızların, aynı oyuncakları gibi “incecik” vücutlara sahip olmak istediği oyundan hemen sonra cevapladıkları beden algısı testi ile ortaya kondu.

Normal beden kitle endeksine sahip oyuncak bebeklerle oynayan kızların kendi vücutlarına dair algıları değişmezken, aşırı ince bebeklerle oynayan kız çocuklarının oyun vaktinden 5 dakika sonra kendi bedenlerine ve çevrelerine olan bakış açısı negatifleştiyor. Aşırı ince bebekleri gördükten sonra normal beden kitle endeksine sahip bebeklerle oynamaları ise negatifleşen beden algılarını düzeltmeye yetmiyor.

Kaynak: CNN

HSBC yaptığı oylama sonucu kömür sektörüne finansman vermeme kararı aldı. Sürdürülebilirlik adımları çerçevesinde atılan bu öncü adım hissedarlarının yüzde 75’inin de onayını alırsa yürürlülüğe girecek.

Avrupa’nın ikinci en büyük kömür sektörü finansörü HSBC bir süredir sürdürülebilirlik adına verdiği sözleri layıkıyla gerçekleştirmemekle suçlanıyordu. Hissedarlarının bankanın zayıf çevresel aksiyonları karşısında mutsuzluklarını seslendirmeleri, bankanın yönetim kurulunu dramatik bir takım değişimler atmaya itti. Yapılan son yönetim kurulu toplantısında kömür sektörüne verilen finansmanın durdurulması kararı oylandı. Kararın uygulanması içinse hissedarların yüzde 75’inin onayı gerekiyor.

Kaynak: The Guardian

Garnier hayvanlar üzerinde deney yapmayan sertifikalı bir şirket oldu.

Garnier hayvansal testleri bitirmek için çalışan ve oldukça saygın bir program olan Leaping Bunny’nin cruelty-free sertifikasını kazandı. Bundan sonra Garnier’nin bütün ürünleri istisna olmadan havyanların üzerinde test edilmemiş olacak. Leaping Bunny programını yürüten Cruelty Free International kurumunun sertifika verdiği en büyük uluslararası marka olan Garnier‘nin bu adımı diğer güzellik devleri için öncü olacak nitelikte.

Kaynak: PR Newswire

Kenya’da bir özel okul kapılarını ergenlik zamanında hamile kalmış, çocuğu ile ilgilenmek için okulu bırakmak zorunda kalmış genç annelere ve çocuklarına açtı.

Çoğu zaman evde çocuklarını tek bırakmayacakları için okuldan ayrılan genç anneleri bebekleri ile beraber eğitim görmeye çağıran özel okul, genç annelere karşı varolan negatif toplumsal bakış açısını kırmak için çalışıyor. Toplumun “erken” olarak belirlediği bir yaşta kendi rızalarıyla veya kötü koşullar altında hamilelik yaşayan kızların eğitimden, iş olanaklarından ve parlak bir gelecekten aniden uzaklaştırılmalarının kadınlar ve çocuklar kadar toplumun tümüne zarar verdiğine inanan okul yeni düzeni ile okumak isteyen tüm kadınlara bir seçenek oluyor.

Kaynak: The Guardian

BLOOM SHOP