Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 8 Mart haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!

Live to Bloom ekibi olarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarız!


Twitter, koronavirüs hakkında asılsız bilgiler paylaşan kullanıcıları engelleyeceğini açıkladı.

Twitter yetkilileri COVID-19 hakkındaki bilgi kirliliğinin önüne geçmek için yeni bir uygulama geliştirdiklerini açıkladı. Bu uygulamaya göre asılsız bilgi paylaşımı yapan kişiler tespit edilecek ve kısa bir süre paylaşımlarını silme opsiyonu sunulacak. Paylaşımlarını değiştirmeyen kullanıcılar ise uyarı alacak ve bu uyarılar belirli bir sayıya ulaştığı zaman kullanıcılar kalıcı olarak hesaplarını kaybedecek.

Kaynak: ABC News

Berlin Hristiyan, Müslüman ve Yahudilerin aynı çatı altında var olabileceği bir ibadethaneye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

“House of One” adı verilen bu proje, Doğu Almanya’nın komünist yöneticileri tarafından yıkılan bir kilisenin yerine yapılacak. İçinde sinagog, kilise ve cami bulundurması planlanan bu yapıda tüm ibadethanelerin açıldığı ve farklı dine mensup olan kişilerin beraber zaman geçirmesi için tasarlanan ortak bir salon da bulunacak. 10 yılı aşkın süredir yapımı planlanan projenin mart ayında başlayacağı ve 4 sene içinde açılacağı duyuruldu.

Kaynak: The Guardian

Güzellik endüstrisinin itici güçleri; lüks güzellik markaları, sürdürülebilirlik değişiminin önemli parçaları olmaya başladı. 

Sürdürülebilir ve çevre dostu güzellik denilince ilk anda akla gelmeyen Dior, Yves Saint Laurent gibi lüks markalar son senelerde daha bilinçli ve çevreye duyarlı hale gelen tüketici tercihlerine ayak uydurmak için marka stratejilerini değiştirmeye başladı. Geçmişte “lüks” algısı ile bir arada düşünülmeyen sürdürülebilirlik, Dior gibi markaların öncülüğünde artık aynı paydada buluşabiliyor. Lüksün “aşırılık”tan uzaklaşmaya başladığı bu yeni anlayışında; kalitesinden, performansından ve deneyiminden ödün vermeden çevreye saygılı olabilen ürünler öne çıkıyor. 

Kaynak: Byrdie

Geçen sene bu zamanlarda pandemi kaynaklı sosyal izolasyonun neden olduğu küresel karbon salınımındaki düşüş, salgının ikinci senesine geçilmesi ile beraber eski haline geri döndü. 

Uluslararası Enerji Ajansı’nın açıkladığı rapora göre, Aralık 2020’nin küresel karbon salınımı değerleri aynı ayın 2019 değerlerine oranla daha yüksekte seyretti. Pandeminin ilk zamanlarında sosyal izolasyonun pozitif bir etkisi olarak değerlendirilen küresel karbon salınımındaki düşüş, salgının devam ettiği 2021 yılında eski, yüksek seviyelerine geri döndü. Çin, Brezilya, Hindistan ve Amerika Birleşik Devleti’nin büyük ölçüde neden olduğu bu ani sıçrama, geçen sene bu zamanlarda yaşanan düşüş döneminin çevre üzerine pozitif etkilerini ortadan kaldırmaya yetiyor. 

Kaynak: Vox

Araştırmalar, bir psikedelik olan LSD’nin enerji, yaratıcılık ve mutluluk arttırdığı için mikro dozlarda tüketilmesinin sadece bir plasebo etkisi olabileceğini ortaya çıkardı. 

Silikon Vadisi’nde ortaya çıkan, teknoloji devlerinin günlük ritüellerinden biri haline dönüşen mikro dozlarda psikedelik tüketimi; enerji seviyelerini yükselttiği, zihni berraklaştırdığı, ruh durumunu iyileştirdiği ve yaratıcılığı arttırdığı gerekçeleriyle tüm dünyaya yayılmış ve bir wellness pratiği olarak değerlendirilmeye başlanmıştı. Imperial College London’ın şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük plasebo kontrollü psikedelik deneyinde çıkan sonuçlar, yaşanan tüm bu pozitif etkilerin plasebo etkisi olabileceğini gösteriyor. Deneyde, herkes gibi sabahları mikro dozda psikedelik aldığını düşünen katılımcılar, gerçekten psikedelik alan katılımcılarla aynı klinik sonuçları gösteriyor. Psikolojinin beden üzerindeki şaşırtıcı etkisini gözler önüne seren bu deneyin daha çok araştırmaya tabi tutulması gerektiğinin altı çiziliyor.

Kaynak: The Guardian

Coldplay ve One Tree Planted dünyayı ağaçlandırmak için yeni bir iş birliğine başladı.

Dünyace meşhur müzik grubu Coldplay ve dünyanın yeniden ağaçlanmasını hedefleyen One Tree Planted organizasyonu beraber bir giyim koleksiyonu tasarladı. Coldplay X One Tree Planted adı verilen bu koleksiyon, Coldplay’in albümlerini temsil eden 8 farklı tişört tasarımı içeriyor. Etik şartlarda üretilen bu tişörtlerin her birinin satışı dünyaya bir ağaç olarak geri dönüyor.

Kaynak: Instagram

Türk hukuk sisteminde boşanan ailenin çocuklarına, velayet hakkı kimde olursa olsun, babanın soyadını atayan ve cinsiyet ayrımcılığının bir örneği olan düzen, Anayasa Mahkemesi’nce çıkarılan emsal karar ile hak ihlali olarak görüldü.

Yeni çıkarılan emsal karara göre artık boşanan ve çocuğunun velayetini üstlenen kadın eğer isterse çocuğuna kendi soyadını verebilecek. Evlilikte ve ebeveynlikte eşik hak ve sorumluluklara tabi tutulan kadın ve erkeklerin boşanma durumunda cinsiyet ayrımcılığına uğramaları tepki çekiyordu. Emsal kararla beraber çocuklarına soyadlarını verebilme şansının kadınlara da tanımlanmasıyla eşitlik ve eşler arası eşitlik ilkesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ayrımcılık yasağına uygun hale getirildi.

Kaynak: BirGünLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP