Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 22 Mart haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


İzmir’de özel bir eğitim kurumu THY’den satın aldığı kargo uçağını sınıfa çevirdi.

Öğrencilerinin “okulun bahçesinde uçak olsun” önerisinden yola çıkan bir eğitim kurumu, ömrünü tamamlamış olan bir kargo uçağı satın aldı ve okulun bahçesine park etti. Öğrencilerin İngilizce ve programlama dersi alabilmeleri için içerisinde eğitim ortamı oluşturulan uçağın motor bölümü de teneffüste çocukların oturması için baştan tasarlandı.

Kaynak: The Happy Broadcast

Yapılan araştırmalara göre dünyada kullanılan 9,000 balık ürünün neredeyse yüzde 40’ı yanlış etiketleniyor.

30’dan fazla ülkeyi kapsayan ve 44 farklı çalışmadan oluşan Guardian Seascape analizinin sonuçları açıklandı: Balık pazarlarında, restoranlarda ve süper marketlerde satılan balık ürünlerin yüzde 36’sı yanlış etiketleniyor. Yeni DNA analizi teknikleri ile yapılan bu araştırmaların bulgularına göre yanlış etiketleme yapan ülkelerin başında yüzde 55 ile Kanada ve Birleşik Krallık, hemen ardından yüzde 38 ile Amerika geliyor.

Kaynak: The Guardian

Türkiye, Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi.

“İstanbul Sözleşmesi” adıyla bilinen”Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılan ve 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bu anlaşmanın ilk imzacısı olan Türkiye’nin bu kararı yoğun eleştiri aldı.

Kaynak: Gazete Oksijen

Birleşik Krallık’ta yaşayan genç kadınların yüzde 97’si cinsel tacize maruz kaldıklarını ve bu konunun çözümlenmesine olan inançlarını kaybettiklerini açıkladı.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan ankete göre Birleşik Krallık’ta yaşayan neredeyse tüm genç kadınlar cinsel tacize maruz kalıyor. 18-24 yaş arası katılımcıların yüzde 97’si cinsel tacize maruz kaldığını belirtirken, her yaştan kadının yüzde 80’i ise kamusal alanda cinsel tacize uğradığını açıkladı. Birleşmiş Milletler, bu anket sonucunda başlattığı Safe Space Now projesinin bir parçası olarak 400 kadının hikayelerini topladı ve liderlere açık bir mektup göndererek daha iyi tasarlanmış kamusal alanlar, gelişmiş raporlama ve eğitim sistemi çağrısında bulundu.

Kaynak: The Guardian

Yenilenebilir enerji kaynakları artık küresel enerji gücünün 3’te 1’ini oluşturuyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın yayınladığı verilere göre küresel enerji kapasitesinin 3’te 1’ini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Güneş ve rüzgar enerjisinin büyük bölümünü oluşturduğu yenilenebilir enerji kaynaklarına artan yatırım iklim krizine karşı giderek büyüyen toplumsal hareketin, Paris İklim Anlaşması gibi uluslararası adımların bir sonucu olarak çıkıyor. Nitekim, enerji sektöründeki bu pozitif gelişme bile fosil yakıt sektörünün uzun yıllardır sürekli olarak yükselen karbon salınımlarını azaltmaya yetmiyor.

Kaynak: UNFCCC

Türkiye’de iklim değişikliği ile mücadele için 11 Büyükşehir Belediyesi İzmir’de gerçekleşecek bir panel düzenleyecekler.

Odağına su kaynaklarını verimli kullanmayı alan Kentlerde Su Politikaları Zirvesi, 22-23 Mart tarihlerinde 11 Büyükşehir Belediyesi’nin katılımı ile İzmir’de gerçekleşecek. Belediyeler iklim krizi gerçeği karşısında giderek önemini arttıran su kaynaklarının, nasıl daha iyi yönetilebileceğini tartışacak.

Kaynak: Ekrem İmamoğlu Twitter

Araştırmalar, ineklere az miktarlarda deniz yosunu yedirmenin iklim krizine büyük ölçüde neden olan metan gazı salınımlarını yüzde 82 oranında düşürdüğünü gösterdi.

Bilim insanları uzun zamandır hayvancılık sektörünün, özellikle büyük baş hayvanların lif ağrılıklı yem tüketmeleri sonucu iklim krizine neden olan metan gazı üretmesine bir çözüm arıyorlardı. Yapılan son araştırmalar, tahıl ağırlıklı yemlere az miktarda deniz yosunu koyulmasının büyük baş hayvanların bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve böylelikle metan gazı salınımını büyük ölçüde; yüzde 82 oranında azalttığını gösterdi. Bu buluş, kısa sürede büyük negatif etki yaratan sera gazı metanın kontrol edilmesini sağlayarak iklim krizi ile mücadelede büyük rol oynayabilir.

Kaynak: The Guardian

BLOOM SHOP