Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 29 Mart haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Bir kreatif ajans, kansere karşı nasıl meme kontrolü yapılması gerektiği konusunda eğitici bir video hazırladı.

Meme kanseri farkındalığını arttırmak için Joyride tarafından hazırlanan kreatif videoda kadınların dönemsel olarak memelerini nasıl kontrol etmeleri gerektiği oyun hamuru ile hazırlanan şekiller üzerinden anlatılıyor. Kanser belirtilerini ve semptomlarını detaylı olarak tarif eden video yayınlandığı ay içinde 56 milyon kişiye ulaştı. Kadınları memelerini düzenli olarak kontrol etmeleri konusunda eğiten ve cesaretlendiren bu video, meme kanseri farkındalığı hakkında yapılan en başarılı kampanyalardan bir tanesi olarak tarihe geçti.

Kaynak: Creative Boom

Kıyafet markası Gap, Dünya Su Günü kapsamında doğa dostu bir koleksiyonu ürettiğini açıkladı.

Yetişkin, genç, çocuk ve bebek ürünlerini kapsayan bu kapsül koleksiyonun üretiminde, organik ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıldı. Çevre dostu kampanyalara bünyesinde yer veren Gap, üretim bandında birtakım değişiklikler yaparak 2016 senesinden beri 402 milyon litre su tasarrufu yaptığını da açıkladı. Yeni projesinin ise sürdürülebilir bir kot koleksiyonu olacağı konuşuluyor.

Kaynak: Gap

Krispy Kreme, Covid aşı karnesini getirenlere donut hediye edeceğini açıkladı.

2021 yılının sonuna kadar sürecek olan aşı kampanyasının Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson firmalarının aşılarına yönelik olarak uygulanacağı açıklandı. Yetkililer, dünya çapında etkili olan virüse karşı gelişen birlik ve beraberliği desteklemek amacıyla başlattıkları bu kampanyanın insanları aşı olmaya teşvik etmesini hedeflediklerini de açıkladılar.

Kaynak: NBC News

Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği 20 Mart gününün ertesinde, sadece 12 saat içinde 6 kadın öldürüldü. 

20 Mart gecesi kadına karşı şiddeti önlemeyi amaçlayan uluslararası insan hakları sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı aldı. Kadınlara karşı uygulanan her tür fiziksel veya psikolojik şiddetin cezalandırılması gerektiğini belirten anlaşmanın feshedilmesinin ertesi günü yani 21 Mart 2021 tarihinde 6 kadın öldürüldü.

Kaynak: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Prestijli sinema ödül töreni Oscar’ın tarihinde ilk defa iki kadın yönetmen aynı anda “En İyi Yönetmen” ödülüne aday gösterildi. 

Nomadland filmi ile Chloé Zhao ve Promising Young Woman filmi ile Emerald Fennell, Akademi Ödülleri yani Oscars’da “En İyi Yönetmen” ödülüne aday oldu. 93 yıllık Oscars tarihinde daha önce iki kadın yönetmen aynı anda hiçbir zaman aday gösterilmemişti. Bununla beraber, bu kategorinin neredeyse 100 sene boyunca erkek egemenliğinde oluşu son zamanlarda ağır olarak eleştiriliyordu. 

Kaynak: Vox

İspanya’da iş haftasının 5 günden 4 güne indirilmesi denenecek.  

İspanya meclisi sol kanatta yer alan Mas Pais partisinin iş haftasını 5 günden 4 güne indirme teklifini kabul etti. 32 saate düşürülecek olan iş saatleri ilk önce deneme sürecinde değerlendirilecek. Teklifi sunan partinin verimliliği arttıracağını, çalışan sağlığını iyileştireceğini ve iklim krizi ile mücadelede karbon salınımları büyük oranda düşüreceğini savunduğu bu değişim ile uzun zamandır konuşulan “işyeri wellbeing”i ilk defa test edilecek. 

Kaynak: Time

BLOOM SHOP