Yeni haftaya girerken yüzünüze tebessüm koyacak, yaz günleri kadar sıcak iyi yaşam haberlerini sizler için derledik. İşte 9 Ağustos haftası Summer News & Trends!


Pink, şort giydikleri için ceza alan Norveç kadın hentbol takımının cezasını ödemeyi teklif etti.

Bulgaristan’da düzenlenen şampiyonluk maçında Norveç Kadın Plaj Hentbol Takımı’nın bikini altı yerine şort giymeyi tercih etmesinin ardından para cezasına çarptırılmasıyla birlikte artan tepkilere bir yenisi daha eklendi. Ünlü sanatçı Pink, takıma verilen para cezasını ödemeyi teklif etti. Takımı, Twitter hesabından gösterdikleri tutum için tebrik ederek cezayı ödeyeceğini belirten Pink, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Norveç Kadın Plaj Hentbol Takımı’yla, formalarla ilgili cinsiyetçi kurallara itiraz ettikleri için gurur duyuyorum. Asıl Avrupa Hentbol Federasyonuna seksizm için ceza verilmeli.”

Kaynak: BBC

Jimnastikçi Simone Biles 2020 Tokyo Olimpiyatları finallerinden mental sağlığını korumak için çekildi.

Dünyanın en başarılı jimnastikçilerinden biri olarak gösterilen, dört altın madalyalı Simone Biles, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kapsamında düzenlenen bireysel finallerden çekildiğini açıkladı. Bu kararından birkaç gün önce de kadınlar takımı finalinden çekildiğini duyuran Biles’ın kararının arkasındaki neden ruh sağlığına odaklanmak istemesi. Mental sağlığına öncelik vermek istediğini belirten Biles’ın bu kararını destekleyen Amerika Birleşik Devletleri Ekibi ise yaptıkları açıklamada 24 yaşındaki sporcunun sağlığına öncelik verme cesaretini alkışladıklarını ve bu cesaretinin birçok kişiye örnek olabileceğini belirtti.  

Kaynak: Hypebae

Belçika’da şehir meydanına kadınlara özel emzirme bankı yerleştirildi. 

Kadınların toplum içinde bebek emzirmesine yönelik tabuları yıkmak için Belçika’dan anlamlı bir adım geldi. Batı Flasman bölgesindeki Kortijk şehri meydanına konumlandırılan özel emzirme bankı sayesinde, kadınlar evlerinden çıktıklarında da bebeklerini emzirebilecek. Her ne kadar Belçika’da halka açık yerde emzirmek kanunla korunuyor olsa da geliştirilen bu pilot uygulama sayesinde kadınların kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerini sağlamaya çalışılıyor. 

Kaynak: Brusseltimes

Latin Amerika ülkeleri içerisinde ilk kez Arjantin non-binary yani ikiliksiz kimlik kartını yürürlülüğe koydu.

Arjantin’de LGBTQ+ grubunun yıllar süren mücadelesi sonucunda kimlik kartlarına kadın ve erkek seçeneklerinin yanı sıra kendini ikili cinsiyet sistemin dahil hissetmeyen bireyler için de bir seçenek eklenecek.

Kaynak: NY Times

Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2021 Raporu’na göre kadın ve erkeklerin tam anlamıyla eşit olabilmeleri için geçmesi gereken süre 135,6 yıla yükseldi.

Daha önceki senelerde 99,5 yıl olarak öngörülen bu süreç, pandeminin de etkisi ile artış gösterdi. Bunun arkasında kadınların erkeklere oranla daha fazla işlerini kaybetmiş olmaları ve daha fazla annenin evden çalışmak istemesi yatıyor.

Kaynak: Aposto

Barbie bebeklerin yeni serisi “Barbie Loves The Ocean” %90 oranında geri dönüştürülmüş plastikten üretilecek.

Yeni gelecek jenerasyonlarda çevre bilincini küçük yaştan itibaren geliştirmeyi amaçlayan bu serinin bebekleri %90 geri dönüştürülmüş plastikten üretiliyor.

Kaynak: Business Wire

53 farklı ülkede 704 şehir, 2030 yılına kadar karbon salınımlarını yarı yarıya düşürmek için köklü fakat gerekli adımlar atacağına söz verdi.

Aralarında Bangkok, Tayland, Kore, Hindistan, Fas gibi ülkelerin bulunduğu bazı büyük şehirler karbon salınımlarını 9 sene içinde yarı yarıya düşürmek için Paris Anlaşması’nın gerektirdiklerine harfiyen uyacaklarını açıkladı. Yeni eklenen bu ülkeler ile gerekli adımlara uyma sözü veren ülke ve şehir sayısı sırasıyla 53 ve 704’e yükseldi.

Kaynak: C40 Cities

228 senelik uzun tarihinden sonra Louvre Müzesi ilk kez bir kadın; Laurence Des Cars isimli bir sanat tarihçisi tarafından yönetilecek.

Fransa’nın Paris şehrinde yer alan dünyaca ünlü sanat müzesi Louvre, uzun tarihinde ilk defa bir kadın yöneticiye sahip olacak. Des Cars, Fransız Başkanı Emmanuel Macron tarafından, uzun süren zorlu bir işe alım sürecinden sonra atandı.

Kaynak: The Guardian

Dünya’da ilk kez Şili’de bir ülkenin anayasası eşit sayıda kadın ve erkek tarafından yazılacak.

Dünya çapında yürütülen kadın erkek eşitliğinin politik kolunda çok önemli bir yere sahip olan Şili anayasası, eşitsizliğin dünya tarihine ne denli işlenmiş olduğunu kanıtlıyor. Anayasa aynı zamanda yerel halkı ve azınlıkları eşit şekilde yansıtacak seçimle gelmiş temsilcilerce hazırlanacak.

Kaynak: The Guardian

Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nı 2 altın madalya ile 35.sırada tamamladı.

Tokyo Olimpiyat Oyunları, 8 Ağustos Pazar günü 16. ve son gününde yapılan son madalya mücadelelerin ardından sonlandı. Son gün yarışlarının ardından ABD 39 altın, 41 gümüş ve 33 bronz madalya ile uzun süredir olimpiyatları domine eden Çin’i geçmeyi başararak oyunları 1.sırada tamamladı. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nı 35.sırada tamamlayan Türkiye ise kazandığı 13 madalya ile toplam madalya sırasında kendisine 20.sırada yer buldu. Klasik yay kategorisinde yarışan Mete Gazoz, bu kategoride Türkiye tarihindeki ilk olimpiyat altın madalyasını getiren isim olurken milli boksör Busenaz Sürmeneli 69 kiloda altın madalyaya ulaşan isim oldu. Türkiye’nin olimpiyat öncesi 91 olan madalya sayısı ise 2 altın, 2 gümüş ve 9 bronz madalya ile 104’e ulaştı.

Kaynak: Euronews

Amerikan Tıp Derneği, doğum sertifikalarından cinsiyet ifadesinin kaldırılmasını talep etti.

Amerikan Tıp Derneği (AMA) ayrımcılığın önüne geçmek için doğum sertifikalarından cinsiyet ifadesinin kaldırılmasını talep ediyor. Cinsiyetin kamuya açık bir şekilde sunulması yerine yalnızca tıbbi ve istatiksel kullanım doğrultusunda paylaşılabilir olması gerektiğini belirten AMA, bebekleri doğumla birlikte kadın veya erkek olarak ikiye ayırmanın yanlış olduğunu ifade ediyor. AMA hazırladığı raporda doğum sertifikalarının “ayrımcılık yapmak, ırksal hiyerarşileri desteklemek ve melezleşmeyi yasaklamak için kullanıldığını” belirtiyor. Ayrımcılığa uğrama potansiyeline rağmen ise “cinsiyet ifadesinin hala doğum sertifikalarının halka açık kısmında yer aldığı” rapora ekleniyor.

Kaynak: Hypebae

BLOOM SHOP