Yeni haftaya girerken yüzünüze tebessüm koyacak, yaz günleri kadar sıcak iyi yaşam haberlerini sizler için derledik. İşte 16 Ağustos haftası Summer News & Trends!


Tayland, deniz parklarında mercanlara zarar veren güneş kremlerini yasakladı.

Tayland hükümeti, ülke genelindeki tüm deniz parklarında mercanlara zarar veren kimyasal güneş kremlerinin kullanılmasını yasakladı. Güneş kremlerinde yaygın olarak bulunan dört kimyasal bileşenin (oksibenzon, oktinoksat, 4-metilbenziliden kafur ve butilparaben) mercan larvalarını yok ettiğini belirten Tayland Koruma Departmanı, bu güneş kremlerinin mercan üremesini engellediğini ve resiflerin ağarmasına neden olduğunu ifade etti.

Kaynak: Independent

Belçika Kadın Basketbol Milli Takımı hakkında homofobik ve cinsiyetçi kelimeler kullanan kişiye ekran yasağı geldi. 

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Japonya’ya elendikten sonra ülkelerine geri dönen Belçika Kadın Basketbol Milli Takımı’nın gelişi üzerine düzenlenen canlı yayında spor yorumcusu Eddy Demarez homofobik ve cinsiyetçi yorumlarda bulundu. Kamu kanalı VRT’nin Facebook’taki canlı yayında gerçekleşen olay, ülke çapında tartışmalara neden olurken VRT, Demarez’e ekran yasağı getirdi. Belçika Basketbol Federasyonun ise Demarez hakkında suç duyurusunda bulunması bekleniyor.

Kaynak: BBC

Courtney Cox’un üç malzemeden oluşan ketojenik cips tarifi Instagram’da oldukça beğenildi. 

İkonik dizi Friends dizisindeki Monica karakteri ile tanınan başarılı oyuncu Courtney Cox, Instagram hesabından paylaştığı sağlıklı ve pratik yemek tarifleri sık sık gündeme geliyor. En son paylaştığı üç malzemeli ketojenik cips tarifi ile de oldukça beğeni aldı.

Kaynak: The Zoe Report

Vogue İskandinavya, ilk sayısının kapağında iklim aktivisti Greta Thunberg’ü ağırladı.

İleri dönüştürülmüş bir trençkot giyen Thunberg’e nefes kesen bir orman ve bir at eşlik ediyor. Vogue İskandinavya, sürdürülebilirliği ilk plana koyacağı moda anlayışına en yakışan ismin Thunberg olduğunu söylerken tüm İskandinav ülkeleri arasında küresel anlamda en büyük değişimi başlatan, yeni jenerasyonlara ses olan kişinin de 15 yaşında başlattığı “İklim İçin Okul Grevi” ile Thunberg’den başkası olmadığını belirtiyor.

Kaynak: CNN Style

Britney Spears’in babasına karşı yürüttüğü vasiliğin reddi davasında babası gönüllü olarak vasilik görevinden vazgeçeceğini açıkladı.

Britney Spears’in babası yaptığı açıklamada yeni bir yasal düzenlemeye geçişin yapılacağı dönemde vasiliğini geçici olarak sürdüreceğini fakat bu süreç sonunda gönüllü olarak başka bir isme vasilik görevini bırakacağını söyledi. Spears’in avukatı da bunun bir zafer ve adalet yolundaki ilk adım olduğunu belirtti.

Kaynak: BBC News

IPCC’nin yeni yayınladığı iklim krizi raporuna göre insanlık için kırmızı alarm çalmaya başladı ama hala gezegenimiz için bir umut var.

Küresel ısınmanın herhangi bir köklü değişim yapılmazsa, 2040 yılına kadar kritik eşik olan 1.5 dereceyi geçeceği öngörülüyor. Gezegenin ve yaşayan her canlının yaşamını geri döndürülemez bir şekilde bitirebilecek bu ısınmayı önlemek hemen şu an gerekli adımları atarsak mümkün. Fosil yakıt kullanımına hemen son verilir, yenilebilir enerjiye çok daha fazla yatırım yapıp doğal karbon yutaklarını korursak gezegenimizi ve kendimizi kurtarmak mümkün olabilir.

Kaynak: IPCC

BLOOM SHOP