Yeni haftaya girerken yüzünüze tebessüm koyacak, yaz günleri kadar sıcak iyi yaşam haberlerini sizler için derledik. İşte 23 Ağustos haftası Summer News & Trends!


Homofobik saldırılara maruz kalan Ebrar Karakurt’a yoğun destek geldi.

A Milli Kadın Voleybol Takımında smaçör pozisyonunda oynayan başarılı voleybolcu Ebrar Karakurt, cinsel yönelimi gerekçe gösterilerek bazı haber siteleri ve hesaplar tarafından homofobik bir dille hedef gösterildi. Bu saldırılar ise gerek sosyal medyada gerekse Türkiye Voleybol Federasyonu başta olmak üzere sanat ve spor camialarında büyük bir tepki toplarken, birçok isim Ebrar Karakurt’a destek mesajlarını iletti. Karakurt ise homofobiye karşı cevabını sosyal medya hesabından Dünya Şampiyonası’nda aldığı “En İyi Smaçör” ödülünü Athena’nın “Ben Böyleyim” parçası ile verdi.

Kaynak: Cumhuriyet

Türkiye A Milli Voleybol Takımı, Avrupa Şampiyonası’ndaki ilk maçında Romanya’yı 3-1, Ukrayna’yı 3-0 ve İsveç’i 3-0 yenerek, şampiyonaya 3’de 3 galibiyetle başladı.

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Filenin Sultanları, 2021 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası D Grubundaki ilk maçında Romanya’yı 3-1 mağlup etti. Smaçör Ebrar Karakurt, 26 sayıyla maçın en skorer oyuncusu olurken 20 Ağustos’taki ikinci maçında Filenin Sultanları, Ukrayna’yı 3-0’lık skor ile mağlup etti. 22 Ağustos’ta İsveç ile oynanan üçüncü maçta ise 3-0’lık bir skor daha elde eden A Milli Kadın Voleybol Takımı, turnuvaya 3’de 3 galibiyetle başladı.

Kaynak: Sputnik

Uluslararası toplumdan Afgan kadınlarına dayanışma ve destek çağrıları geliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası örgüt ve Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de aralarında olduğu 20 ülkeden, 20 yıl sonra Afganistan’daki yönetimi ele geçiren Taliban’ın zulmüne karşı Afgan kadınlarının haklarının korunma çağrısı yapıldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Afganistan’ın en karanlık günlerine dönmekten korkan kadın ve kız çocuklarına yönelik insan hakları ihlallerine ilişkin açıklamalar beni derinden endişelendiriyor. Uluslararası toplumdan destek bekliyorlar. Onları yalnız bırakmamalıyız,” açıklamasını yaptı. 20 ülkenin yaptığı ortak açıklamada ise “Afgan kadınları ve kız çocukları, tüm Afgan halkı gibi güvenli ve onurlu yaşamayı hak ediyor. Onlara yönelik her türlü ayrımcılık ve istismarın önlenmesi gerek. Uluslararası toplum olarak bizler, seslerinin duyulması için onlara destek olmaya ve insani yardımlara hazırız.” denildi.

Kaynak: CNN

Madrid, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için devasa bir kent ormanı projesine başlıyor.

İspanya’nın başkenti Madrid, iklim değişikliği ve kirlilikle mücadele etmek için şehrin etrafına yeşil bir duvar inşa ediyor. Yaklaşık yarım milyon ağacı içerisinde barındıracak olan şehir ormanı hakkında konuşan çevre ve kentsel gelişimden sorumlu meclis üyesi Mariano Fuentes, projenin amaçları arasında sera gazı emisyonunu azaltmak ve şehrin hava kalitesini iyileştirmek olduğunu belirtti.

Kaynak: Euronews

Lizzo’nun ırkçılık ve “kilofobi” hakkında yaptığı açıklamalar büyük beğeni topladı.

Ünlü şarkıcı Lizzo katıldığı bir söyleşide, toplumun insanları dış görünüşüne göre yargılama konusunda kat etmesi gereken daha çok yolu olduğunu söyledi ve insanları dışlayıcı değil kapsayıcı olmaya davet etti. İnsanların “Bir pop yıldızı nasıl kilolu olmaya cesaret eder?” gibi bir düşünce içerisinde olduğunu belirten Lizzo, vücudu hakkındaki saldırgan sözler sebebiyle güvensizlikler yaşadığını ve sistematik olarak marjinalleştirilmekten muzdarip birçok insan olduğunu sözlerine ekledi. “Büyük beden siyah kadınlara hak ettikleri gibi davranılmıyor.” diyen Lizzo’nun sözleri sosyal medyada büyük bir yankı uyandırırken, insanların birbirini ırkçılık ve kilofobi ile mücadele konusunda bilinçli olmaya davet etti.

Kaynak: Bustle

Gıda israfının önüne geçebilmek amacıyla kurulan Yenir uygulaması kullanıcının çevresinde birçok nedenden ötürü satılamamış yemek, meyve ve sebzeyi indirimlerle satıyor.

Süpermarketlerin “güzellik” standartlarına uymamayan taze meyve ve sebzeleri, aynı zamanda çevre kafe ve restoranların fazla üretip satamadıkları yemekleri kullanıcı ile buluşturan Yenir uygulaması sürdürülebilirliğin yanı sıra yarı yarıya inen fiyatları ile oldukça ekonomik bir seçenek de oluşturuyor.

Kaynak: Yenir

BLOOM SHOP