Yeni haftaya girerken yüzünüze tebessüm koyacak, yaz günleri kadar sıcak iyi yaşam haberlerini sizler için derledik. İşte 26 Temmuz haftası Summer News & Trends!


Mental wellbeing seviyesi en yüksek şehirler açıklandı.

500’den fazla şehrin düşük kirlilik seviyeleri, cinsiyet ve azınlık eşitliği, sağlam sosyal güvenlik yapıları ve siyasi istikrar gibi parametrelere göre incelendiği endekse göre mental wellbeing seviyesi en yüksek şehirler açıklandı. Alman bir wellbeing markası olan VAAY tarafından hazırlanan endeksin ilk sıralarında İzlanda’nın başkenti Reykjavik, İsviçre’nin de facto başkenti Bern ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki yer alıyor.

Kaynak: Positive.News

MJ Rodriguez oyunculuk kategorisinde Emmy adaylığı alan ilk transseksüel sanatçı oldu.

FX’in balo kültürünü anlatan drama dizisi “Pose”daki Blanca rolü ile Amerikan televizyon yapımlarının Oscar’ı olarak bilinen Emmy’ye oyunculuk dalında aday olan MJ Rodriguez, Emmy tarihinde bu dalda aday olan ilk transseksüel sanatçı oldu. “Bunun çok önemli bir an olduğuna inanıyorum,” diyen Rodriguez, adaylığının hem LGBTQIA+ temsilinin ekrandaki görünürlüğü hem de Emmy’nin geleceği hakkında olumlu bir gelişme olduğunun altını çizdi. 

Kaynak: Variety

Çin, pandaların artık tehlike altındaki türler arasında yer almadığını açıkladı.

Çin hükümeti, dev pandaların tehlike altındaki tür sınıflandırılmasından çıkarıldığını açıkladı. Ülkede yaşayan dev panda sayısının 1800’ü geçtiğini belirten Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, pandaların artık zarar görebilir türler arasında yer aldığını da açıklamalarına ekledi. “Yeni sınıflandırma, pandaların yaşam koşullarındaki iyileşmeyi yansıtmaktadır,”diyen Çin hükümetinden önce benzer bir kararı da İsviçre merkezli Uluslararası Doğa Koruma Birliği 2016 yılında almıştı.

Kaynak: The Guardian 

Dünyanın ilk su altı çiftliği, iklim krizine karşı gıda tedariğini güvence altına alabilir.

Araştırmacılar, kara bitkileri için dünyanın ilk su altı bahçesini tasarladı. Denizaltındaki cam kubbelerde yetişecek olan fesleğen, marul, domates, kabak çiçeği, yeşil bezelye, aloe vera ve mantarlar, böylelikle kara koşullarındaki gibi büyüyebilecekler. Ocean Reef Group tarafından geliştirilen ve Nemo’nun Bahçesi olarak adlandırılan proje, iklim değişikliklerine karşı gıda tedariğini de çeşitlendirmeyi amaçlıyor. 

Kaynak: Euronews

Britney Spears babasına karşı yürüttüğü yasal gardiyanlık davasında kendi özel avukatını tutabilme hakkı kazandı.

Dava sırasında babasının “gardiyanlık zulmü”nün hemen bitirilmesini talep eden Spears hakim ile yaptığı özel konuşmanın ardından kendi avukatını kendisi tutma hakkı kazandı. Bu karardan önce Spears’in kendi tıbbi ve yasal işlemlerinde söz hakkı yoktu.

Kaynak: Variety

Jeff Bezos 60 sene önce ataerkil düzen sebebi ile uzaya çıkması engellenen kadın astronot takımı Mercury 13’ten Wally Funk’ı uzay uçuşlarının onur konuğu olarak davet etti.

Amerikanın astronot olmak üzere eğitilen ilk kadın ekibi olan Mercury 13, 1962 yılında zamanın ataerkil düzeni sebebiyle uzaya çıkamadılar. Jeff Bezos’un Blue Origin şirketinin 20 Temmuz’da gerçekleştireceği ilk mürettebatlı uzay uçuşunun onur konuğu ise Mercury 13 ekibinden, şu an 82 yaşında olan Wally Funk olacak.

Kaynak: BBC Türkiye

Ünlü şarkıcı Halsey yeni albümünün kapağını hamilelik, doğum neşesi ve korkusu üzerine kurdu.

İlk çocuğunun doğumuna sayılı zaman kalan Halsey, yeni albümünün konseptini hamilelik ve doğumun neşesi ve korkusu üzerine belirledi. Instagram hesabından paylaştığı görsellerde bedeninin hem cinsel bir varlık olarak hem de çocuğuna bir hediye olma konseptinin beraber, barış içinde var olabileceğini söyledi. Albümün kapak resmiinnde ise beden ve emzirmeye karşı toplumsal damgalanmayı eleştirdi.

Kaynak: Halsey Instagram Hesabı

Emily Ratajkowski, Olivia Rodrigo, Megan Thee Stallion ve Maisie Williams gibi ünlüler kıyafetlerini hayır kurumları adına satışa çıkarıyor.

Online alışverişin artmasıyla beraber birçok ünlü kıyafetlerini çeşitli platformlarda satışa çıkarıyor. Ünlülerin kıyafetlerinin 2. el satışı olması modayı daha sürdürülebilir bir hale getirirken bazı ünlüler elde ettiği karı hayır kurumlarına bağışlıyor. Doja Cat’in kıyafetlerinden elde edilen gelir seks ticaretini sona erdirmeye çalışan bir hayır kurumuna giderken Megan Thee Stallion ve Maisie Williams’ın dükkanından elde edilen gelir ise kanser araştırmalarına fayda sağlıyor.

Kaynak: CR Fashion Book

Sustainable Food Foof Trust’ın kurucusu Patrick Holden tüketilebilecek en sürdürülebilir besinleri açıkladı.

Holden’a göre yüksek protein içeren ve yapay gübreye ihtiyaç duymadan yetiştirilebilen baklagiller, lokal olarak, mevsiminde üretilen sebzeler, yine lokal ve organik olarak üretilen yulaf, deniz yosunu, besine ihtiyaç duymadan yaşayabilen ve denizleri temizleyen midye en sürdürülebilir besinler olarak sıralanıyor. Hayvansal gıda tüketmek isteyenlere de Holden seçimlerini açık meralarda sadece doğal ot yiyerek büyütülen hayvanlardan yapmalarını söylüyor. Aynı zamanda ayrılan meyve, sebze artıklarını yeniden değerlendirerek tüketmek oldukça çevre dostu.

Kaynak: The Guardian

Tunceli Belediyesi kadınlar ve LGBTQ+ çalışanlarına regl, menapoz zamanlarında ve 8 Mart ile Onur Yürüyüşü günlerinde idari izin kullanma hakkı tanıdı.

Tunceli Belediyesi’nin çıkardığı yeni izinler ile sistemik olarak ayrımcılığa ve eşitsizliğe uğrayan kadınlar ve LGBTQ+ üyelerini toplum içinde yeniden avantajlı bir yere oturtabilme amacı güdüyor. Pozitif ayrımcılık olarak adlandırılan bu politika ile regl, menapoz, cinsel özgürlükler gibi konular tanınıyor ve iyileştiriliyor.

Kaynak: Tunceli Belediyesi

Bu sene yapılan Tokyo Olimpiyatları’nda 120’den fazla kuir olduğunu açıklamış atlet yarışacak.

2016’da Rio’da düzenlenen Olimpiyatlar’da 56, 2012’de Londra’da düzenlenen Olimpiyatlar’da ise sadece 23 adet açıkça kuir atlet bulunuyordu. Bu sene ise ciddi bir artış ile, aralarında tarihteki ilk trans atlet Laurel Hubbard’ın da olduğu 120’den fazla kuir atlet Tokya’da yapılan turnuvalarda yarışacak.

Kaynak: Impact

Türkiye Milli Kadın Voleybol Takımı Çin’i 3-0’lık skorla mağlup etti. 

Filenin Sultanları, Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları B Grubu ilk maçında, son olimpiyat şampiyonu olan Çin’e set vermeden, galibiyeti kucakladı. Ariake Arena’da oynanan maçta, milliler ilk seti etkili servis sayıları ile 25-21 önde tamamladı. İkinci set 25-14’lük bir skorla tamamlanırken, final setindeki etkili hücumlar sayesinde 25-14’lük bir skor alındı. Bu sonuçlarla birlikte, Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki ilk maçına galibiyetle başlamış oldu. Filenin Sultanları, ikinci maçında İtalya ile 27 Temmuz’da karşılaşacak. 

Kaynak: Cumhuriyet

Türkiye’nin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki ilk madalyası tekvandodan geldi.

23 Temmuz’da tenisçi Naomi Osaka’nın yaktığı Olimpiyat meşalesi ile resmen başlayan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin ilk madalyası tekvandodan geldi. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan olimpiyatlarda 68 kiloda bronz madalya alarak, Türkiye’ye organizasyondaki ilk derecesini milli tekvandocu Hakan Reçber getirdi. Madalya karşılaşmasında Bosna Hersekli Nedzad Husic ile karşılaşan Reçber, maçı 22-13 kazandı. 57 kiloda mücadele eden milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün ise İranlı Kimia Zenoorin Alizadeh ile karşılaşmasını 8-6 kazanarak bronz madalyaya uzandı ve Türkiye’ye 2.madalyayı kazandıran isim oldu. 

Kaynak: Sputnik News

BLOOM SHOP