Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 20 Eylül haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Kadıköy Belediyesi sağlıklı ve temiz gıda üretimine destek vermek için Kadıköy Bostanları projesini hayata geçirdi.

Kadıköy Belediyesi, sağlıklı ve temiz gıda üretimini teşvik etmek ve erişim kolaylığı sağlamak adına Kadıköy Bostanları projesini, Moda ve Fenerbahçe’de hayata geçirdi. Şehrin kalabalık ve stresli ortamından sıyrılıp toprakla buluşmayı amaçlayan proje doğrultusunda, İstanbullular istedikleri sebzeleri doğru ve doğal bir şekilde yetiştirip, bu farkındalığı hayatlarının bir parçası haline getirebilecek.

Kaynak: Kadiköy.Bel

Billie Eilish, Met Gala’da Oscar Da Le Renta giymeyi sadece markanın kürk kullanmayı bırakması şartıyla kabul etti. Aynı zamanda Gala’nın menüsü %100 bitkisel bazlıydı.

1948 yılından beri New York Metropolitan Müzesi Kostüm Enstitüsüne gelir sağlamak için düzenlenen Met Gala, bu yıl Amerika’da: Bir Moda Sözlüğü teması ile gerçekleşti. Geceye Marilyn Monroe’dan ilham alan Oscar De La Renta imzalı vegan bir elbise ile katılan Billie Eilish, New York merkezli markayı giymeyi markanın kürk kullanmayı bırakması şartıyla kabul etti. Hayvan hakları aktivisti olan sanatçının isteği üzerine tamamen kürksüz üretime geçen markanın bu pozitif adımı hakkında konuşan Eilish, tüm tasarımcılara da zulümsüz üretim için çağrı yaptı. Ünlü sanatçının eşbaşkanlığını da yaptığı galada bu sene servis edilen tüm yiyeceklerin vegan olması dikkatleri çekti.

Kaynak: People.com

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 vakalarında ilk büyük düşüşün yaşandığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçtiğimiz hafta koronavirüs vakalarında ilk büyük düşüşün tespit edildiğini bildirdi. DSÖ’nün haftalık olarak yayınladığı raporda, geçtiğimiz iki ayda haftalık yaklaşık 4,4 milyon yeni vakanın kaydedildiği belirtilirken, geçtiğimiz hafta dünya genelinde bu rakamın 4 milyon seviyesine gerilediği açıklandı. Pandeminin seyrine yönelik umut veren rapor, en keskin düşüşün Güneydoğu Asya’da göründüğünü belirtirken, can kayıplarının da gerilediğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Independent

Güzellik devi Garnier’in One Green Step isimli geniş çaplı küresel raporuna göre toplumun büyük çoğunluğu çevreyi korumak ve daha sürdürülebilir yaşamlar sürmek istiyor.

8 ülkede 18.000 kişi ile yürütülen çalışmalarda Garnier katılımcılara sürdürülebilirlik hakkındaki görüşlerini, kişisel sürdürülebilirlik hedeflerini soruyor. Umut verici bulgularını One Green Step 2021 isimli raporunda paylaşan Garnier’e göre dünya çapında birçok insan daha sürdürülebilir hayatlar sürmek, bu doğrultuda tercihler yapmak istiyor. Pandemi, karantinalar ile geçen 2020 yılının bu farkındalığı uyandırmadaki rolü de özellikle vurgulanıyor.

Kaynak: Allure

Kadın hastalıkları ve doğum sağlığı bölümünün terminolojisinde bulunan, kadınlara karşı negatif göndermeler yapan bazı “geride kalmış” kalıpların değişmesi için kampanya başlatıldı.

“Yumurta tembelliği”, “ileri yaş (geriatrik) gebeliği”, “kendiliğinden düşük”, “servikal yetmezlik” gibi terimler kadın bedenlerine ve doğurganlıklarına eleştirel bir perspektiften yaklaşırken hamilelik veya doğum ile ilgili gidebilecek olası sorunların suçunu, ister istemez, yine kadınlara yüklüyor. Bilinçaltını ciddi ölçüde etkileyebilen bu kelimeler kadını mental olarak aşağıya çekerek hem bireysel hem ailede hem de toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini besliyor. Bu gibi terimlerin bir an önce nesnel ve tıbbi bir forma kavuşturulmasını isteyen Michelle Kennedy, bu amacını İngiltere ve A.B.D merkezli bir kampanyaya çeviriyor. The Renaming Revolution isimli kampanyaya ve sözlüğe linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Positive.News

Afgan kadınlar kıyafet seçimlerini kontrol etmeye çalışan Taliban rejimini protesto etmek için #DoNotTouchMyClothes isimli bir sosyal hareket başlattı.

Tüm Afganistan’da yüzlerce kadın geleneksel Afgan kültürüne ait renkli elbiseler, takılar, eşarplar giyerek çekindikleri fotoğraflarını #DoNotTouchMyClothes hashtag’i ile sosyal medya hesaplarında paylaşıyor. Taliban’ın kadınların yönetimin üst seviyelerinde yer almayacağını ve okulların cinsiyetlere göre ayrılması gerektiğini söylemesi ile hız kazanan sosyal harekete dünya çapında destek geliyor.

Kaynak: The Guardian

BLOOM SHOP