21 Şubat haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Yeni yönetmeliğe göre musluklardan akan su dakikada 6 litre ile sınırlandırılarak su tasarrufu yapılacak.

Çevre Bakanlığı’nın yayınladığı yeni yönetmeliğe göre su tasarrufunu sağlamak için yeni adımlar atılıyor. Lavabo musluklarından dakikada en fazla 6 litre, duşlarda ise 8 litre su akacak. Bahçe planlamalarında ise iklime uygun bitkiler seçilecek ve damla sulama yöntemi kullanılacak. Bu sayede su kullanımının azaltılarak tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: CNN Türk

Bedenin ihtiyacı olan yarım saatlik uyku molası ile bedensel ve zihinsel sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Araştırmalara göre insan vücudu gün içinde iki kere uyku haline giriyor; uzun gece uykusu ve kısa öğlen uykusu. Günün bu iki zamanında bedenimiz mayışıyor ve uykuya hazır hale geliyor. Uzmanlar gün ortasında uykunuz geldiğinde kahve içip ayılmaya çalışmak yerine 30-45 dakikalık uyku molalarıyla sağlığınızı destekleyebileceğinizi söylüyor.

Kaynak: U.S.News

Pulsatif Elektro Manyetik Frekans (PEMF) bantları bedensel ve zihinsel iyi oluş halini destekliyor.

En yeni sağlık trendlerinden biri olan PEMF, elektromanyetik frekanslar ile bedenin işleyişine etki ederek iyi oluş halinizi destekliyor. Giyinilebilir PEMF bantları Delta, Theta, Alpha, Beta, ve Gamma gibi çeşitli frekanslar ile yaşam kalitenizi arttırıyor. Örneğin zihninizdeki düşünceler yüzünden. uykuya dalamadığınız bir anda Beta frekansını devreye sokarak uyku haline geçişinizi kolaylaştırıyor. Bu yeni teknolojinin yaşam kalitesini arttırması ve sağlık alanında da kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: Forbes

Dünyada ilk defa yeni teknoloji kök hücre nakli ile HIV tedavisi yapıldı.

Dokuz yıldır HIV teşhisi ile yaşayan bir kadın kök hücre nakli ile tedavi edildi. 2013 yılında HIV ve 2017 yılınca lösemi teşhisi alan bu kadının şu anda HIV ile ilişkili herhangi bir ilaç kullanmadığı ve asemptomatik olduğu biliniyor. AIDS çalışmaları birimi başkanı Carl Dieffenbach cinsel hastalıkların tedavisi yönündeki bu gelişmelerin umut verici olduğunu belirtiyor.

Kaynak: NBC News

BLOOM SHOP