Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 22 Şubat haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


Yapılan bir araştırma, evden pijamalarla çalışmanın zihin sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ortaya çıkardı.

Avustralya’da yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 75’i, evden çalışma uygulamasının etkinliği arttırdığını, ayrıca bölünme sürelerini ve stresi büyük oranda azalttığını açıkladı. Aynı araştırmanın bulguları sonucunda bilim insanları, evde çalışırken pijamaları çıkartmamanın ise zihin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini işaret ediyor.

Kaynak: The Happy Broadcast

Cambridge Üniversitesi, pandemi nedeniyle oluşan yalnızlık ve izolasyon hissine karşı robot köpekleri, mindfulness’ı ve kahkaha atmayı önerdi.

Dr. Christopher Williams, pandemide yalnızlık çeken insanların neler yapması gerektiğinin cevabını, 58 farklı araştırmanın bulgularına dayanarak verdi! Araştırmalardan bir tanesi, robot köpeklerin de en az gerçek köpek kadar etkileşebildiklerini ve yalnızlık hissini giderici etki yaratabildiklerini gösteriyor. Bir diğeri ise mindfulness temelli terapilerin bu konuda işe yaradığını söylüyor. Tai-chi, qigong ve kahkaha terapisi önerilen uygulamalar arasında.

Kaynak: The Guardian

Yünlü kumaş üreticisi Yünsa, muadilleriyle karşılaştırılınca 8 kat daha az karbon salınımına sebep olan doğa dostu yünlü kumaş üretti.

Yünsa’nın sürdürülebilirlik adına yürüttüğü AR-GE araştırmaları sonucunda ortaya çıkan çevre dostu yünlü kumaş BioGreen, tekstil sektörünün en çevreci uygulamalardan biri olarak öne çıktı. BioGreen üretimi sırasında doğadan toplanan bitki tohumları ile yapılmış doğal bir yumuşatıcı ile işlem görüyor. Bu sayede kumaşın doğada biyolojik olarak çözünebilirlik oranları ciddi şekilde artıyor. Buna ek olarak üretimi sırasında daha az enerji ve doğal kaynak harcanması, petrol türevi ürünler yerine çevre dostu yeşil kimyasalların kullanımı BioGreen’in karbon ayak izininin muadillerine oranla 8 kat daha az olmasını sağlıyor. 

Kaynak: Yünsa

MIT Üniversitesi’nin bilim insanları laboratuvar ortamında odun üretmeyi başardı. 

Doğada onlarca yılda oluşabilen odunu laboratuvarda üretmeyi amaçlayan MIT bilim insanları, yayınladıkları yeni araştırmada bir bitki hücresinden güneş veya toprak olmadan nasıl odun üretebileceklerini açıkladı. Henüz başlangıç aşamasında olan deneyler gelecek zamanlarda küresel üretim zincirini petrokimyasal kaynaklardan uzaklaştırabilecek ve kontrolsüz orman kaybını engelleyebilecek nitelikte. 

Kaynak: MIT News

Amerika Birleşik Devletleri’nde Koronavirüs pandemisinin başlangıcından beri tek kullanımlık plastiklerin tüketimi yüzde 250 – 300 kat artış gösterdi. 

Koronavirüs pandemisi yüzünden Dünya tarihinde ilk defa bu kadar kısa süre içinde bu denli plastik atık üretildi. Sadece Amerika’da maske, eldiven, pipet gibi geri dönüşüm şansı olmayan, tek kullanımlık plastik eşyaların tüketimi yüzde 250-300 kat arttı. Atık halinde ekolojik işlem görme şansı olmayan bu plastikler yakılarak, gömülerek ya da deniz, okyanus gibi doğal su kaynaklarına atılarak işlem görüyor. 

Kaynak: Earthrise studioLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP