Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Yapılan bir araştırma, vegan beslenme düzeninin köpekler için daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Geleneksel et bazlı beslenme düzenine kıyasla vegan beslenme düzeni köpeklerin sağlığını destekliyor. 2500 köpeğin bir yıl boyunca takip edildiği bir araştırmada vegan beslenen köpeklerin, et bazlı beslenen köpeklerden daha sağlıklı olduğu ve belirli bir sağlık şikayeti ile veterinere gitme oranlarının daha düşük olduğu bulundu. Araştırmaya göre ehem köpek sağlığı hem de çevre için en iyi beslenme biçiminin vegan diyetler olduğu bulunmuş olsa da araştırmacılar bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: Guardian

Stanford’da geliştirilen yeni güneş panelleri geceleri de elektrik üretmeye devam ediyor.

Stanford Üniversitesi’ndeki bir mühendis ekibi, geceleri elektrik üretebilen bir güneş pili geliştirdi. Standart güneş panelleri yalnızca gündüzleri elektrik üretebilirken, bu cihazın hem gündüz hem de gece için sürekli yenilenebilir bir güç kaynağı olması hedefleniyor. Cihaz, ortam havası ile güneş pili arasındaki küçük sıcaklık farkından elektrik çekebilen bir termoelektrik jeneratör içeriyor. Gece olunca panelin ve ortamın sıcaklığının değişmesi ile açığa çıkan sıcaklık farkından yararlanarak telefonunuzu sarj etmenize yarayacak kadar elektrik üretiyor.

Kaynak: New Scientist

Serena Williams, doğum sonrası yaşadığı sağlık problemlerinin siyah bir kadın olduğu için görmezden gelindiğini açıkladı.

2017 yılında doğum yapan Serena Williams, doğum sonrası yaşadığı kanama sonrasında hastaneye başvurduğunu, deneyimlerini anlattığında ise hemşirelerden “İlaçların etkisiyle saçmalıyorsun.” cevabını aldığını anlatıyor. Yapılan araştırmalara göre siyahi kadınların doğum sonrası yaşanan komplikasyonlar sebebiyle ölme riskinin 3 kat daha fazla olduğu biliniyor. Üstelik bu komplikasyonlar tedavi edilebilir ya da önlenebilir olsalar bile durum değişmiyor. Doktorlardan siyahi hastaları tanımlamaları istendiğinde en fazla, zorlayıcı, savunmacı ve abartılı kelimelerini kullanıyorlar. Bilinçli olmasa bile bu durum siyahi hastalara farklı davranılmasına ve hastaların etkili tedaviye ulaşamamasına sebep oluyor.

Kaynak: Impact

Hamileliğin gizlenmesi gereken bir şey olmadığını savunan Rihanna, hamile kıyafetleri giymeyeceğini açıkladı.

Kadınların hamileliklerini benimsemeleri ve karınlarını hamile kıyafetleri ile gizlemek zorunda hissetmedikleri bir bakış açısını savunan Rihanna, hamile olmasının giyim konusunda onu kısıtlamasına izin vermeyeceğini söylüyor. Hamile birinin giyimi söz konusu olduğunda “uygunluk” kavramının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Rihanna, “Şu anda bedenim harika şeyler yapıyor ve ondan utanmayacağım.” diyerek birçok kadına ilham oluyor.

Kaynak: Impact

BLOOM SHOP