26 Eylül haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


İranlı kadınlar Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesini protesto etmek ve hak aramak için saçlarını kesiyor.

İran’da saçı görüldüğü için ahlak polisi tarafından tutuklanıp gördüğü şiddet sonrasında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ardından İranlı kadınlar hak ve özgürlük arayışı için birleşti.  Ülke genelinde sokak protestoları yapılıyor. Sistemi protesto eden kadınlar, saçlarını kesme ve kadınların başörtüsü zorunluluğuna karşı başörtülerini çıkarma eylemi yürütüyorlar.

Kaynak: CNN

Türkiye yazın yenilenebilir enerji üretim rekorunu kırdı.

Enerji krizinin dünya genelinde sorun olduğu günlerde, Türkiye’nin temmuz ayında rüzgar ve güneşten ürettiği elektrik miktarı rekor kırdı. Yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik, toplam kullanımın yüzde 21,6’sını oluşturdu. Buna rağmen Türkiye rüzgar enerjisi potansiyelinin hala yüzde 10’unu kullanıyor durumda.

Kaynak: Aposto

Her 5 erkekten 1’i yakın arkadaşı olmadığını söylüyor

Yapılan bir ankete göre, her 5 erkekten 1’i yakın arkadaş olarak gördüğü biri olmadığını söylüyor. Bazı uzmanlar bunun nedeninin erkeklerin günümüzde daha izole bir hayat yaşamaları olduğunu belirtiyor. Online sosyalleşmeye alan açan uygulamalar ise yüz yüze arkadaşlık kurmayı daha da zorlaştırabiliyor. Bu istatistiği yaratan bir diğer sebep ise toplum tarafından duygularını bastırması öğretilmiş erkeklerin duygularını ve isteklerini daha az belli etmesi olabileceği söyleniyor. Erkeklerin bir arkadaşından yardım isteme ihtimali de kadınlara göre daha düşük.

Kaynak: Vox media

Hızlı tempoda yürümenin yavaş tempoya göre daha iyi olduğu kanıtlandı.

JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan ve 78 bin kişinin katıldığı bir araştırma, günde yaklaşık 30 dakika hızlı tempolu yürüyenlerin, kalp hastalığı, kanser ve demansa yakalanma riskinin benzer sayıda adımı düşük tempoda atanlara göre daha az olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: New York Times

YENİ Psikoloji & İSC işbirliğinde “9. Travma ve Bağlanma: Etkili Klinik Müdahaleler ve Araştırmalar” uluslararası çevrimiçi kongresi 30 Eylül – 2 Ekim günlerinde gerçekleşiyor.

Odağına travmanın bireysel ve toplumsal etkilerini alan çevrimiçi kongre, travmatik deneyimlerden kalıcı şekilde iyileşebilmek için ortaya konan yenilikçi araştırmaları ve klinik müdahaleleri masaya yatırıyor. Alanında etkili klinik uzmanları, yazarları, araştırmacı ve belgeselcileri konuşmacı olarak ağırlayacak çevrimiçi kongre herkesin katılımına açık şekilde 3 gün boyunca sürecek. 30 Eylül Cuma, 1 Ekim Cumartesi ve 2 Ekim Pazar günleri Zoom üzerinden canlı yayın olarak yapılacak konuşmaların Türkçe çevirileri de olacak. Katılım ve detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz!

Kaynak: YENİ Psikoloji

BLOOM SHOP