Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Araştırmalar iyi hissetmek için 3-5 arkadaşın yeterli olduğunu gösteriyor.

Yapılan çalışmalar, arkadaşlık ilişkisine sahip olmanın hayat kalitesini artırdığını, stresi azalttığını ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı desteklediğini söylüyor. Peki, bu pozitif etkileri deneyimlemek için kaç tane arkadaşa sahip olmak gerekiyor? İnsanların bilişsel kapasitelerinin aynı anda 150 arkadaşa sahip olabileceğini gösterse de 3-5 arkadaşa sahip olmanın iyi olma halini yükseltmek için yeterli olduğu görülüyor. Bulgular arkadaş sayısındansa ilişkilerin kalitesine vurgu yapıyor.

Kaynak: Vox

Cinsel wellness ürünleri popüler satış platformları ve mağazalarda daha fazla yer almaya başladı.

Günümüzde cinsel sağlığa daha holistik bir perspektiften bakılmaya başlanması, popüler markaların cinsel wellness ve menstrüasyon ürünlerine daha fazla önem vermesine sebep oluyor. Menstrual iç çamaşırları, vibratörler, masaj yağları gibi femtech ürünleri “kişisel bakım” başlığı altında satışa sunuluyor. Z kuşağının cinsel wellness konularını tabulaştırmaması ve özgürce konuşması Sephora, Nordstrom, Bloomingdales gibi popüler mağazaların da ürün seçkisini etkiliyor.

Kaynak: Wunderman Thompson

Araştırmalara göre iklim krizi yıllık uyku süremizden 44 saat çalabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki sıcak hava dalgaları daha sık ve daha sıcak hale geldi. Araştırmalar, sıcaklıklar yükseldikçe bir gecede aldığımız uyku miktarının düştüğünü ve bunun tehlikeli sonuçlar doğuracağını söylüyor. İklim krizi nedeniyle her bireyin yılda 44 saat uyku kaybedeceği düşünüyor. Bu durum ise bilişsel performansın ve üretkenliğin azalmasına, bağışıklığın düşmesine, depresyon ve öfkeye sebebiyet verebiliyor. Kadınlar, erkeklere göre bir derece ısınma başına yaklaşık dörtte bir daha az uyurken ve 65 yaşın üzerindeki insanlar, bir derece ısınma başına iki kat daha az uyuyor.

Kaynak: The Guardian

Araştırmalar iş yerinde nazik davranılan kişilerin iş arkadaşlarına karşı %278 daha cömert olduğunu gösteriyor.

Amerikan Psikoloji Derneği’nin güncel bir araştırmasına göre, iş yerinde nazik davranılan insanlar, iş arkadaşlarına daha cömert davranarak karşılık veriyorlar. Araştırmaya göre, iş yerinde nezaket göstermek, bütünsel sağlığı da destekliyor. Kişiler nezaket eylemlerine tanık olduklarında, ruh hallerinde bir yükselme yaşıyor ve başkalarına nazik olmak için ilham alıyor.

Kaynak: The Happy Broadcast

BLOOM SHOP