Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Kendall Jenner iyi oluş halini desteklemek için neler yaptığını paylaştı.

Ünlü model Kendall Jenner’ın son zamanlarda Instagram’da yaptığı paylaşımlar, wellness’a olan ilgisini vurguluyor. İyi oluş halini desteklemeye oldukça önem veren Kendall Jenner’ın wellness odası, hyperbaric chamber olarak da bilinen havadaki oksijen miktarını artırarak hücre sağlığını destekliyor. Jenner Instagram hesabında yaptığı paylaşımla da, anda kalmak ve zihnini rahatlatmak için doğa yürüyüşlerinden, evcil hayvanlarıyla zaman geçirmekten, meditasyon ve ses banyosundan, günlük tutmaktan ve etrafı düzenlemekten faydalandığını söylüyor.

Kaynak: Vogue

Akupunktur tedavisi, kronik stres kaynaklı baş ağrısı olan kişiler için sürdürülebilir bir rahatlama sağlıyor.

American Academy of Neurology’nin dergisi Neurology’de yayınlanan bir çalışmaya göre akupuntur, kronik stres kaynaklı baş ağrısı olan kişilerde bir aydaki ortalama baş ağrılarının sayısını azaltabiliyor. Başın her iki tarafında bir baskı veya sıkışma hissini içeren stres kaynaklı ya da diğer adıyla gerilim baş ağrısı, ayda en az 15 gün meydana geldiğinde kronik olarak sınıflandırılıyor. Araştırmanın baş araştırmacısı Dr. Ying Li, iki aylık tedaviden sonra, akupunkturun kronik gerilim baş ağrılarında en az sekiz ay boyunca rahatlama sağlayabileceğini söylüyor.

Kaynak: CNN

Apple, menstrüal döngü takibi uygulamasının Apple Watch’taki yeni özelliklerden biri olacağını duyurdu.

Uygulama, kadınların menstrüal döngüleriyle ilgili bilgileri uygulama günlüğüne kaydetmelerine yardımcı olacak ve kullanıcıların bir sonraki adet dönemi ve doğurganlık için öngörülen zamanlamayı görmelerine olanak tanıyacak. Ayrıca Iphone‘da da mevcut olacak olan uygulama; regl seviyesi, ruh hali değişiklikleri, kramplar ve bazal vücut ısısı da dahil önemli bilgileri kaydetme özelliği içeriyor. Bir sonraki tahmini regl dönemi yaklaştığında veya doğurganlık döneminde ise uygulama aracılığıyla bildirim alma seçeneği bulunuyor.

Kaynak: Women’s Health

ABD’de, 1973’ten bu yana kürtajı yasal hale getiren Roe vs Wade kararı kaldırıldı.

ABD’de Yüksek Mahkeme, 1973’ten bu yana kürtajı ülke genelinde yasal hale getiren Roe vs Wade kararını iptal etti. Karar, milyonlarca kadının kürtaj olma hakkını engelleyip kadınların kendi ülkelerinde hamileliklerini sonlandıramaması sebebiyle istemeyebilecekleri, bakamayacakları veya ciddi sağlık sorunları olabilecek çocukları taşımak zorunda kalmasına sebep olma niteliğinde. Güvenli ve yasal kürtaja erişimin kısıtlanmasının uzun vadede yoksulluk ve işsizlik gibi sorunlara yol açması beklenirken ülke genelinde insanlar kürtajın, her bireyin yasal hakkı olduğunu, kimsenin zoraki hamileliğe maruz bırakılmaması gerektiğini savunmak üzere kararı protesto niteliğinde sokaklara çıktı.

Kaynak: Vice

BLOOM SHOP