Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 28 Haziran haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


26 Haziran günü yapılması planlanan İstanbul Onur Yürüyüşü polis engeli ile karşılaşınca gerçekleştirilemedi.

Her sene Haziran ayının son haftalarında LGBTİ+ topluluğunu kutlamak için planlanan Onur Yürüyüşü’nde toplanma için yapılan izin başvurusu Beyoğlu Kaymakamlığınca reddedildi. Yasağın açıklanmasının ardından Beyoğlu’nda başlayan yürüyüşe polis müdahaleleri yaşandı. En az 25 kişinin gözaltına alındığı düşünülen yürüyüşte ters kelepçe ile gerçekleştirilen tutuklamalar kamuoyunda tepki çekti. Onur Yürüyüşü 2015 yılından beri gerçekleştirilemiyor.

Kaynak: BBC

Britney Spears’in hukuksal vasiliğinin sona ermesi için öz babasına karşı açtığı davada 13 senedir süregelen bu sürecinin korkutucu detayları ortaya çıktı.

2008 yılından itibaren, Britney Spears’in kendi kararlarını verebilme yetisi olmadığı için babasına tanınan maddi ve tıbbi işlerini yürütme hakkı giderek gün yüzüne çıkan ekstrem koşulları ile kamuoyunda ses getirdi. Britney Spears’in öz babasının vasiliğini durdurmak için mahkemeye başvurması sonucu verdiği ifadelere göre teşhis konulmamış hastalıklara ait psikiyatrik ilaçlar kullandırıldığı, çocuk sahibi olmasına izin verilmediği ve finansal zorluk çektiği ortaya çıktı.

Kaynak: BBC

Yakın zamanda yapılan ankete göre 16-35 yaş aralığında bulunan kişilerin 3’te 1’i yani yüzde 66’sı hızlı modayı tamamen bırakmak istiyor.

OnePoll isimli anket firmasının Amerika Birleşik Devleti’ni baz alarak yürüttüğü araştırmada 16-35 yaş aralığındaki kişilerin çoğunluğu hızlı modayı tamamen bırakmak istiyor. Yüzde 25’ini kıyafet almak yerine kendi kıyafetlerini yaptıklarını veya ikinci el aldıklarını ifade ederken yüzde 39’u satın aldıkları kıyafetlerin modaya uygun olmasındansa çevreye saygılı bir şekilde üretilmiş olmasını önemsediğini söylüyor. Öte yandan katılımcıların yüzde 30’u daha sürdürülebilir tüketim tercihleri yapmak istediğini fakat hızlı modanın çevre dostu alternatifini bilmediklerini vurguluyor.

Kaynak: i-D

Yeni Zelandalı halterci Laurel Hubbard Olimpiyatlar’da yarışacak ilk trans atlet olarak tarihe geçti.

Hayatının 35 senesini erkek cinsiyetinde yaşamış Hubbard, değişimini tamamlamadan önce hiçbir uluslararası halter müsabakasına katılmamış olmasına rağmen kadınlar kategorisinde yarışması güç avantajı var mı tartışmalarını beraberinde getirmişti. Olimpiyat komitesinin yürüttüğü çalışmalar, bu durumun herhangi bir haksızlık doğurmayacağını noktalayarak Hubbard’a Olimpiyat tarihinin ilk trans atleti olma ünvanını kazandırdı.

Kaynak: The Guardian

Kadınların ilk adımı attığı flört uygulaması Bumble tüm ofislerine ücretli tükenmişlik izni vererek bir haftalığına kapılarını kapattı.

Firmasını arza açan en genç kadın olma ünvanına sahip CEO Wolfe Heard, aldığı bu kararın kolektif biçimde tükenmeye başladıklarını öngördüğü için aldığını belirtiyor. 1 haftalık ücretli izinde dünya çapındaki 700’ü aşkın çalışana dinlenmeleri ve kendilerine yoğunlaşmaları için tavsiyeler veriliyor. Bumble aynı zamanda iş yerinde wellness pratikleri ile de öne çıkıyor.

Kaynak: BBC

Dünya’nın toprak ve sularının yüzde 30’u o alanlarda yaşayan yerli halklar tarafından uzun zamandır korunuyor. Şimdi bu alanlar, G7 zirvesinde devletlerin verdiği yüzde 30’u koruma sözü ile tehdit altında.

Dünya çapında bulunan toprak ve tatlı suların yüzde 30’unun koruma altında olması devletlerin başarısı olarak lanse edilirken aslında bu durumun itici gücünün o alanlarda yaşayan yerli halkın verdiği mücadele olduğu vurgulanıyor. G7 zirvesine katılan 50’den fazla ülkenin toprak ve doğal kaynaklarının yüzde 30’unu korumak için verdikleri söz, kamusal kaynaklarla değil, yaşayan yerli halkın kendi imkanları ile sağlanıyor. Dünya üzerinde bu eforu veren yerli halklar G7 zirvesinden sonra devletin verdiği sözü tutmak için yaşadıkları ve uzun senelerdir muhafaza ettikleri alanlara el koyma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu sebeple yerli halklar zaten korunan yüzde 30’luk alanın dışında devletlerin verdikleri sözü geriye kalan alanların yüzde 30’unu daha koruyarak vermelerini talep ediyor.

Kaynak: Vox

Birleşmiş Milletlerin tehlikede olan Dünya Mirasları listesine alınmasını teklif ettiği Büyük Bariyer Resifi, Avusturalya hükümeti tarafından büyük bir tepki ile reddedildi.

Avusturalya’nın en büyük turizm atraksiyonlarından biri olan Büyük Bariyer Resifi, son yıllarda iklim krizi, kirlilik, insan hatası gibi sebeplerden ötürü giderek ölüme yaklaşsa da Avusturalya hükümeti resifin sağlığının gayet iyi olduğunu savunuyor. Avusturalya’nın iklim krizi karşısında yürütmeyi reddettiği çevresel politikalar dünya çapında sınırsız faydaları bulunan en büyük mercan resiflerinden birinin devamlılığını ciddi ölçüde tehdit ediyor.

Kaynak: New York Times

A Milli Kadın Voleybol Takımı uluslararası FIVB Miletler Ligi organizasyonunda Dünya üçüncüsü oldu.

Senelerdir Dünya’nın en iyi 4 kadın voleybol takımlarından biri olmayı başaran Türk A Milli takımı bu sene Avrupa kıtasını temsil eden tek ülke olma başarısını da yakaladı.

Kaynak: Sputnik News

BLOOM SHOP