Avokado yağının kullanım alanları ve avokado yağının faydaları nedir sorusunu sizler için araştırdık!

Avokado yağı nedir?

Vitamin kaynağı potasyum, çinko, demir ve fosfor deposu avokado, bol lifli içeriği ve antioksidan özelliğiyle süper meyvelerden bir tanesi. Üstelik diğer meyvelere oranla, kalp sağlığını koruyan sağlıklı yağ bakımından da oldukça zengin! Bu nedenle, çok popüler olmasa bile avokadodan elde edilen avokado yağı sağlıklı yağ kategorisinde en üst sıralarda yerini korumaya devam ediyor.

Avokado yağı nasıl kullanılır?

Avokado yağının faydaları güzellik alanında da görülmektedir. Avokado yağı krem, losyon, şampuan, saç bakım yağı gibi güzellik ve bakım ürünleri içerisinde cilde veya saça uygulanabilir.

Avokado yağı, besin rutininiz içerisinde,

  • Salata soslarında
  • Smoothilerde
  • Et marine ederken
  • Ev yapımı mayonez yaparken
  • Çorbalarda
  • Sebzelerde

tercih edilebilir.

Avokado yağının faydaları

Avokado yağının faydaları 7 maddede açıklanabilir:

1. Oleik asit bakımından zengindir

Avokadonun posasından baskılama yöntemiyle elde edildiği için avokado yağı tamamen natürel ve oldukça faydalı bir yağdır. Bu yağın yüzde 70’i oleik asitten oluşur. Oleik asit, zeytinyağında da bulunan, sağlık için çok faydalı tekli doymamış Omega-9 yağ asididir.

2. Kolesterolü azaltır ve kalp sağlığını korur

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, dört yağ türünün kolesterol seviyesine etkileri araştırılmış. Bir tavşanın; zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, mısır yağı ve avokado yağı tükettikten sonra kolesterolü ölçülmüş. Sonuçlara göre avokado yağının faydaları arasında, iyi kolesterolü yükselttiği, kötü kolesterolü düşürdüğü tespit edilmiş.

3. Güçlü bir antioksidandır

İyi bir antioksidan olan avokado yağı; göz ve kalp sağlığını korur, bağışıklığı güçlendirir. İnsan vücudunda doğal yollarla üretilmeyen lutein karotenoidi, avokado yağında bol miktarda bulunur.

4. Besinlerdeki faydalı içeriğin emilmesini sağlar

Bazı besin maddeleri, hücrelerde emilmek için sağlıklı yağlara ihtiyaç duyarlar. Örneğin, karotenoidlerin emilimi zordur ve meyve, sebzelerde yüksek miktarda bulunurken yağlarda az oranda görülür. Yapılan bir çalışmada; havuç, marul ve ıspanaklı bir salata avokado yağıyla tatlandırıldığında karotenoid emiliminin arttığı saptanmıştır.

5. Eklem ağrılarını azaltır, kemik sağlığını güçlendirir

Avokado yağı, eklemlerde meydana gelen inflamasyon nedeniyle oluşan ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Yapılan pek çok çalışma, avokado yağı ile soya yağının birleşiminin kalça ve diz ağrılarına iyi geldiğini ve kemik sağlığını desteklediğini göstermektedir.

6. Diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir

Kırmızı, hassas ve kanayan diş etlerine iyi geldiğini saptanan avokado yağı, enflamasyonu destekleyen IL1B proteinini etkisiz hale getirir. Bu sayede diş eti problemlerini ve hatta diş kaybını engeller.

7. Cildi iyileştirir, nemlendirir ve yaraların kapanmasına yardımcı olur

Yapılan çalışmalar, avokado yağından hazırlanmış bir kremin ve B12 vitamini kullanımının 12 haftalık bir tedavi sürecinde sedef hastalığı semptomlarına iyi geldiğini kanıtlamıştır. Avokado yağı cilde nem kazandırarak yaraların daha çabuk iyileşmesine de ortam hazırlar. Kaşıntıyı azaltır, güneş yanıklarına iyi gelir ve cilde parlaklık kazandırır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP