Sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olmak için ORAC değeri yüksek yani antioksidanlar bakımından zengin olan besinleri tüketmek gerektir. Ancak yoğun iş, ev ve sosyal hayat koşturmasında besin değerlerini ayarlamak konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir.

Vücudunuz antioksidanlardan eksik kaldığında cilt yaşlanması hızlanır, kuruluk artar, ciltte ve saçlarda sönükleşme başlar. Saç uzama hızı ve yoğunluğu azalır, saç dökülmeleri artar ve tırnaklar güçsüzleşir. Diyetinizi antioksidan zengini olarak ayarlamakta zorlanıyor ve vücudunuzun antioksidanlara ihtiyaç duyduğunu hissediyorsanız, antioksidan takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Etkili antioksidanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz adına size bir liste hazırladım.

Glutatyon

En güçlü antioksidan, Glutatyon’dur. Serbest radikaller ile savaşırken yaşlanmanın önüne geçer ve bağışıklığı yükseltir. Aynı zamanda, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak detoks etkisi yaratır. Özellikle mevsim değiştirdiğimiz bugünlerde, cildiniz için yaptığınız detoks uygulamalarını ve detoks diyetlerini Glutatyon ile destekleyerek maksimum sonuç almanız mümkün.

Ayrıca, mitokondri sağlığını da koruyan Glutatyon’u genç bir beden için düzenli olarak vücutta biriktirmekte fayda var. Vücudumuz halihazırda Glutatyon üretiyor ancak stres ve şehir hayatının getirdiği zihinsel ve bedensel kirlilik, üretilen miktarın vücut için yeterli olmasını engelliyor. Takviye kullanmak istememeniz durumunda, Glutatyon zengini brokoli, zerdeçal, avokado, domates, bezelye gibi besinleri diyetinize eklemenizde fayda var.

Koenzym Q-10

Cildin gergin ve sağlıklı kalmasını sağlayan en önemli antioksidanlardan biri Koenzym Q10’dir. Kolajen üretiminin artmasına yardımcı olarak cilt gençliğini destekler. Özellikle 35 yaşın üstündeki kadınların, cilt elastikiyetini korumak adına düzenli COQ10 kullanması tavsiye edilir.

Pek çok besinde bulunan COQ10’i doğal haliyle almanız elbette mümkün. Ancak kapsül antioksidanlar, saflaştırılmış ve vücut için gerekli olan miktarda hazırlanmıştır. Bu takviyelerle, vücut ihtiyacı kadar antioksidan aldığınıza emin olabilirsiniz. Ancak elbette tercih size kalmış.

İlginizi çekebilir: Koenzim Q10 (“COQ10”) Nedir?

Alpha Lipoic Acid

Alpha Lipoic Acid, çok güçlü bir antioksidan ve taşıyıcıdır. Kolajen ve Coenzym ile birlikte kullanmanız halinde hücrelere gerekli enzimlerin daha hızlı ve etkili taşınmasını sağlar. Aynı zamanda, serbest radikallerle savaşarak vücut gençliğinin korunmasını destekler.

Dıştan kullanımda, göz çevresi ve yüz bölgesinde yaşlanmayı ve ince kırışıklıkları azalttığı görülmüştür. Ancak, en yüksek etkiyi görebilmek adına ağız yoluyla tüketmekte fayda var. Vücutta oksijen tüketimi arttırıyor olması nedeniyle anti-aging bakımından önemli bir destektir.

Vitamin C ve E

Vitaminler arasında en yüksek antioksidan özelliğe sahip olanlar C ve E vitaminleridir. Vücutta su tutma kapasitesini arttıran, kolajen üretimini destekleyen, oksidasyonu engelleyen ve cilt hücrelerinin yenilenmesinde rol oynayan antioksidan vitaminlerdir.

Hem dıştan hem de ağız yoluyla düzenli olarak kullanılmasında fayda var. Doğal olarak çok rahat bulabileceğiniz vitaminlerdir. Ayrıca kapsül olarak tüketmek yerine, C ve E vitamini bakımından zengin beslenmek daha ekonomik olabilir. Yaşlanma karşıtı ve detoks etki için kullanmanın yanı sıra cilt rengi, akne ve leke tedavisi ve nem dengesini sağlamak adına da tüketilebilir.

Diğerleri

Moringa Green, Üzüm Çekirdeği Özü, Yeşil Çay Kapsülü gibi çok sayıda antioksidan takviyeleri bulmanız mümkün. Bu anlamda, doktorunuzun ihtiyacınıza uygun takviyeyi önermesi neticesinde kullanmanızı tavsiye ederim. Vitamin ve mineral desteklerinin de ilaçlar gibi kişiye özel olduğunu ve gereksiz veya fazla kullanımın vücudunuza zarar vereceğini unutmayın.

Antioksidanların genel sağlığımız açısından önemi çok yüksek. Bol su, antioksidanlardan zengin ve dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile önüne geçemeyeceğimiz hastalık neredeyse yok. Bunların sonucu olarak da sağlıklı ve canlı bir cilt, gür, uzun ve parlak saçlar kaçınılmaz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP