Spora gitmektense koltukta yayılmak ve koca bir pizzayı yemek ne kadar baştan çıkarıcı görünse de, bu sürdürülebilir bir yaşam biçimi değildir. Bazen sadece kendimizi o koltuktan kaldırmamız ve harekete geçmemiz gerekir. Sağlıklı yaşamak çok sıkı bir rejime bağlı kalmak değildir; zihnimizin ve vücudumuzun nelere gereksinim duyduğunu bilmektir. Kolay sürdürülebilir bir rutin, sağlıklı yaşama giden yolda bize yardımcı olur. Esas olan dengedir.

Bunun için bize en çok ilham veren başarılı kadınların günlük hayatlarında sürdürdükleri alışkanlıklarını araştırdık. Ünlü ve başarılı kadınlar tarafından onaylanmış sağlıklı yaşam metotlarını bizimle beraber incelemeye hazır mısınız?

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston, sağlıklı yaşam tarzını her şeyi dengede tutarak sürdürebildiğini söylüyor ve devam ediyor: “İyi beslenmeye çalışıyorum ama canım istediğinde kendimi şımartıyorum. Kendimi asla aşırı şekilde aç bırakmıyorum. Tavsiyem: her gün kötü şeyler yemeyi bırakın”. Spor yaparken farklı rutinler izlediğini söyleyen Aniston: “Farklı egzersiz yöntemlerini karıştırmak heyecanlı, çünkü bu şekilde heyecanınızı korursunuz ve kaslarınızın kafasını karıştırırsınız. Vücudunuz canlı ve uyanık kalır.” diyor.

Gigi Hadid

Gigi Hadid’in sağlıklı yaşam mantrasını çok sevdik: “Fit kalmak için temiz beslen, aklı başında kalmak için arada bir burger ye!”. Bu genç süper model hayatı boyunca bir atletti ve lisede plaj voleybolu oynuyordu. Şu sıralarda ise New York’ta bir spor salonunda bire bir güreş dersleri alıyor. Gigi Hadid, “Spor yapmanın anahtarı eğlenmek” diyor.

Ashley Graham

Beden olumlama aktivisti ve Sports Illustrated kapak kızı Ashley Graham, medyanın güzelliği tanımlama yolunu değiştiren önemli adımlar atıyor. Kıvrımlarıyla tamamen barışık olan Graham, sağlıklı yaşamın adeta bir avukatı. Kendisini son derece aktif bir insan olarak tanımlayan Graham dans, kardiyo, yoga ve paten gibi pek çok farklı egzersizle ilgileniyor. Ahsley Graham kendini pozitif yönde cesaretlendirmenin önemine inanıyor ve Modern Wellness Guide’a şöyle anlatıyor: “Eğer düzenli olarak üzerinde çalışırsanız, özgüven elde edilebilir. Her sabah afirmasyonlar söylemeyi seviyorum. Aynaya bakıyorum ve bedenimi hem içten hem dıştan olumluyorum”.

Gwyneth Paltrow

Sağlıklı yaşam gurusu Gwyneth Paltrow sağlıklı besleniyor, yoga yapıyor ve yeşil sebzelerden oluşan smoothieler içmeye özen gösteriyor. Yemek yemeyi çok sevdiğini söyleyen Gwyneth Paltrow egzersiz programını ise şöyle anlatıyor: “Haftanın 5 günü 45 dakika boyunca kardiyo yapıyorum, çünkü yemeyi çok seviyorum! Ayrıca 45 dakika boyunca kaslarımı çalıştıracak ve beni güçlendirecek bir egzersiz programı uygulamaya çalışıyorum”. Genelde sağlıklı beslenmeye çalıştığını söyleyen Paltrow, arada bir kızarmış yiyecekler, makarna ve 2 kadeh şarap için kendisine izin verdiğini söylüyor. Kilo vermek istediği zaman karbonhidratı azalttığını söyleyen Paltrow: “IronMan 2’nin galasından önce 3 gün boyunca sadece sebze suyu ve salata ile beslendim” diyor.

Miranda Kerr

Eski Victoria’s Secret modeli Miranda Kerr’in wellness sırları yoga, spiritüel iyileşme, günlük afirmasyonlar ve aromaterapiden oluşuyor. Sağlıklı beslenmeye büyük önem veren Kerr; kahvaltıda avokado ve glütensiz ekmek, öğlen yemeğinde ızgara somonlu salata, akşam yemeğinde ise ızgara tavuk ve sebze yediğini söylüyor. Güne mutlaka meditasyonla başlayan Miranda Kerr, şimdiye kadar birinden duyduğu en iyi güzellik ipucunu şu sözlerle anlatıyor: “Şimdiye kadar duyduğum en iyi güzellik sırrı bir başka ünlüden değil, büyükannemden geldi. Bu da her zaman zarif olmam, şükran duymam ve gülümsememdi!”.

Cindy Crawford

Asla yaşlanmayan süper model Cindy Crawford’un en önemli sağlıklı yaşam sırları; düşük karbonhidratlı beslenme diyeti, yoga ve pilates. Yoganın onu genç tuttuğunu, doğal olarak kilo vermesini sağladığını, stresini azalttığını ve kaslarını güçlendirdiğini söyleyen Crawford, yoga dışında koşu, bisiklet ve hiking gibi kardiyo egzersizlerini de yapıyor. Sağlıklı yaşam için dengenin esas olduğunu belirten Cindy Crawford: “Bitter çikolataya bayılıyorum ve her gün biraz yiyorum” diyor.

Cameron Diaz

Sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersize büyük önem veren Cameron Diaz’ın en önemli wellness sırlarından biri de uyku. Diaz uykuya verdiği önemi şu sözlerle anlatıyor: “Yaşamımızın önemli bir kısmını uykuda geçiriyoruz. Uykumuzun kalitesi bizim ruh halimizi ve zekamızın nasıl çalıştığını belirliyor. Üstelik sadece iyi uyuduğumuz bir gecenin sabahında değil, ömrümüzün her gününde! Uyku; bedenimizi ve zihnimizi iyileştirmenin en önemli yollarından biri”.

Karlie Kloss

Süper model Karlie Kloss pilates yapıyor, antioksidan içeren bitki çayları içiyor. Kloss, tatlı kaçamaklarını bile sağlıklı atıştırmalıklarla yapıyor. Beyaz un ve işlenmiş şekeri asla tüketmiyor, onun yerine tam tahıllı karbonhidratlar ve rafine olmayan şekerlerle kendi tariflerini yaratıyor. Gün içinde bağışıklık sistemini güçlendirecek sebze suları içmeye de büyük önem veriyor.  

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP