Kötü alışkanlıklar döngüsü, bizi kısıtlı yaşatan ve gerçek potansiyelimize ulaşmamızı engelleyen şeylerin başında geliyor. Aslında kötü bir alışkanlığı bırakmak zannettiğiniz kadar zor değil. Lifehack’in kurucusu ve CEO’su Leon Ho, 3 zararlı alışkanlığından 2 aydan kısa bir sürede nasıl kurtulduğunu anlatıyor ve şöyle diyor: “Adımlarınızı yavaş ve sağlam atın. Kola içmekten, dik duramamaktan, spor yapmamaktan birer birer vazgeçebilirsiniz”.

CTRL ALT DEL Metodu

Leon Ho, yaşamımızda bir noktadan sonra hepimizin kötü alışkanlıklarımızın farkına vardığımızı ancak çoğu zaman bu kötü alışkanlıklarımızın üzerimizdeki olumsuz etkilerini görmezlikten geldiğimizi söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Bilgisayar başında günümüzü geçirirken kambur durmak, odaklanabilmek için sürekli kola içmek, düzenli beslenmemek… Bunların sonucunda ise sağlıksız bir hayat tarzı edinmeye başlıyoruz”.

Leon Ho bütün bunları tek bir anda değiştirmenin zor olacağı için tek tek ele almayı seçtiğini ve ilk olarak gazlı içecek içmeyi bıraktığını söylüyor, “2 hafta boyunca gazlı içecek içmeyi bıraktığımda su içme alışkanlığı da kazanmış oldum” diye devam ediyor.

Kötü alışkanlıkları birer birer eledikten bir ay sonra; haftada iki kez spor yapmak, dik durmaya başlayarak sırt ağrılarını azaltmak, sağlıklı beslendiğin için sağlıklı kilo vermek çok daha kolay bir hale geldiğini belirtiyor.

Bu yöntemi kullanmak sizin de çok işinize yarayabilir. CTRL ALT DEL metodu özellikle yararlı alışkanlıklar kazanmak için oldukça faydalı. Şimdi bu metodu derinlemesine inceleyelim.

CTRL: İsteklerinizi yönetin – Sizi nelerin kışkırttığının farkında olun

Alkol ve abur cubur tüketimi size anlık olarak dopamin salgılatır ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Fakat uzun vadeli sonuçları sizi mutsuz eder. Kötü alışkanlıklarınıza devam etmenize neden olan kışkırtıcı unsurların farkına varmanız çok önemlidir. Bu çok kolay bir süreç değildir çünkü alışkanlıklarımızı oluşturmak uzun zaman alır.

Öz eleştiri yapın

Kendinize sorular sorun:

  •  Bu alışkanlığımdan nasıl bir teselli alıyorum?
  •  Bu teselliye neden ihtiyacım var?

Mesela, gazlı içecekleri tadını sevdiğiniz için, kambur durmayı gün boyunca yorulduğunuz için, spor yapmamayı enerjiniz kalmadığı için tercih ettiğinizi söyleyebilirsiniz. Leon Ho şöyle diyor: “Akşam eve geldiğinizde yemek yapmaya vaktiniz olmadığı için fast food yemek kolayınıza gelebilir. Ama siz de farkındasınız ki yapmanız gereken bu değil. Önceliklerinizin farkında varın. Değerinizin farkına varın. Belki de kendinizi yeterince sevmediğinizi görmüyorsunuzdur”.

Günlük tutun

Kötü alışkanlıklarınız hakkında ne hissettiğinizi yazın. Yazmak beynin daha çok düşünmesini sağlar ve stres kaynağınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

ALT: Yerine koyun – İyi bir alternatif bulun

Sizi tetikleyen şeyin ne olduğunu bulduktan sonra, benzer ama sağlıklı bir fikir edinmeye çalışın. Gazlı içecekler yerine limonlu su içerek, kambur oturmaya; yürüyüş ve esneme hareketleri yaparak, iş çıkışı evde egzersiz hareketleri yaparak çözüm bulabilirsiniz. Metrodan bir durak erken inerek yürüyebilirsiniz.

Savunma planı oluşturun

Herkesin zayıf anları vardır ve bu anlarda kötü alışkanlıklara geri dönmek daha kolaydır. İşte kendinizi bu durumdan kurtarmak için bir plana ihtiyacınız var. Leon Ho savunma planını şu şekilde anlatıyor: “Örneğin telefonunuzda daha az vakit geçirmek istiyorsanız, bir arkadaşınızdan telefonunuzu bir süreliğine almasını isteyebilirsiniz, telefonunuzu kapatıp kaldırabilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz. Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız yanınızda size eşlik edecek birisi olsun ki sorumluluğunuzdan kolayca caymayın”. diye belirtiyor.

Yeni edinmeye çalıştığınız olumlu alışkanlıklarınızı sürekli olarak tekrarlayın ki, beyninize eskileri unutturun.

DEL: Baştan çıkarıcı unsurları kaldırın – Kötü alışkanlıklarınızı hatırlatan şeyleri kendinizden uzaklaştırın

Size kurtulmak istediğiniz alışkanlıklarınızı hatırlatan her şeyden kurtulmanız çok önemli. Yakınınızda gazlı içecek bulundurmamanız gibi. Aynı şekilde size alışkanlıklarınızı hatırlatacak mekanlar veya insanlardan da uzak durun. Açken süpermarkete girmeyin, alkolü fazla tükettiğini bildiğiniz arkadaşınızla bir müddet akşam plan yapmayın. Önemli olan kendinizi güvende hissetmediğiniz yerlerde bulunmamanız.

Leon Ho, kötü alışkanlıkları hatırlatan unsurlardan uzaklaşmayı şöyle özetliyor:

“Ctrl Alt Del metodu ile anlık heveslerinize kapılmayı engelleyebilirsiniz. Hareketlerinizin arkasına düşüncelerinizi, duygularını katıp bu metodu yararlı hale getirebilirsiniz. Kötü alışkanlıkları kurmak kolay, yıkmak zor görünse de önemli olanın tutarlılık ve tekrar olduğunu unutmayın. Bu metodu bugün hayatınıza katın. Hangi alışkanlığınızdan kurtulmak istiyorsunuz? Zaman ayırın, bir alışkanlığı seçin ve kurtulmak için odaklanın.”

BLOOM SHOP