Hayatımız boyunca iyi kötü birçok tecrübe ediniriz. Uyandığımız her yeni gün de bu tecrübeleri gözden geçirmek; çıkarımlarda bulunmak, gerekiyorsa kendimize yeni bir rota çizmek, yeni fikirler üretmek ve bunları hayata geçirmek için bir şanstır. Her yeni güne yeni bir umut ile uyanmanın formülü yılmadan, pes etmeden, karamsarlığa bilinçli olarak direnmek ve tecrübelerimizden ders çıkarabilmektir. İçinizdeki umudu beslemenin basit ama etkili 3 yolunu yazdık.


Gerçekçi olun

Hedeflerinizi yüksek tutmakta sorun yok, fakat gerçekçi olmayı da unutmamak gerekir.  Genellikle kendimize ulaşılmaz hedefler koyduğumuz için, onlara bağlı kalmakta güçlük çekiyoruz. Başarmak istediklerimizi umut etmeye devam etmek için hedeflerimizi küçük ve makul tutmak önemli. Böylelikle günden güne gelişme sağlayabiliriz. Kariyer koçu olan Jeanna McGinness da söylediği gibi, hedeflerinizi küçük parçalara ayırmak, odaklanmanızı ve daha başarılı olmanızı sağlar. Özetle, basit bir planlamayla hedeflerinizin daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlarsınız.

Mükemmeliyetçilik gerçek değil  

Mükemmel için çaba göstermek takdire şayan, fakat ne yazık ki gerçekçi değil. Kimse mükemmel değil; bu sebeple kendinizi bunun için yormanıza, zorlamanıza ve yıpratmanıza gerek yok. Bunun yerine tecrübelerinizden faydalanmaya çalışın, gelişebilmek için özellikle kendinizden tam emin olmadığınız tecrübelerinizi gözden geçirin. Mükemmeliyetçi olmak demek, kendinizle ilgili gereğinden fazla beklentiye girmeniz ve bunun sonucunda hayal kırıklığına uğramanız demektir. Korku ve zayıflıklarınızla yüzleşmenin en iyi yolu katlanmak, yön vermek, kabullenmektir. Bu süreç doğru yolda ilerlemenizi sağlar.

Kendinizle ilgilenmeyi unutmayın

Kendinizle ilgilendiğinizde, potansiyelinizi gerçek anlamda gösterebilme şansınızı artırırsınız.  Sadece başarıya odaklı olursanız; kusurlarınızı ve eksiklerinizi fark edemezsiniz. Maksimum başarıyı istiyorsanız, kendinizle daha fazla alakadar olmanız gerekir.

Üretkenliğiniz, iyiliğiniz ve mutluluğunuz, kariyerinizdeki ve özel hayatınızdaki denge için en önemli koşullardır. Bu dengeyi sağladığınızda isteklerinizi gerçekleştirmeniz kolaylaşacaktır.

Geçtiğimiz günlerin tecrübelerini tekrar düşünmek ve ders çıkarmak sizi rahatsız ediyor olsa da, hayatınızın geri kalanında istediklerinizi yapabilmeniz için bu adım gerekli. Canınızı sıkan ya da acıtan gerçeklerle yüzleşin ve kabullenin, bu sayede daha derin bir gelişme yaşayacaksınız.

Kendinizi besleyin ve kendinize değer verin. Hedeflerinizi gerçekçi tutmayı unutmayın, yardım almaktan çekinmeyin, kusurlarınızın farkına varın, başarılarınızı kutlayın!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:





BLOOM SHOP