Hayatta başarmak için en çok neye ihtiyacımız var sizce?

Biraz cesarete!

Peki bu cesareti ne için kullanmalıyız?

İstemek için…

Burada bahsettiğimiz her istediğimizi sadece “isteyerek” alabileceğimiz değil; destek, yardım ya da fırsat istemek için cesur davranmak. İşte tam da bu girişimci, atılımcı ruh bizi başarıya ulaştırabilir.

Eğer talebimiz kabul görürse kendimizi göstermek, ispatlamak ya da başarmak için bir fırsatımız da olabilir. “Ya reddedilirsem” kaygısı ise yersiz, evet iki ihtimal var; reddedilmek ya da kabul edilmek, şansımız yüzde 50!

Başa dönelim ve tüm dünyanın tanıdığı, başarı denince akla ilk gelen isimlerden biri olan ve Apple’ın sürdürülebilir başarısının ardındaki isim Steve Jobs’tan bahsedelim!

Büyük düşünen küçük çocuk!

Henüz 12 yaşındayken Hewlett-Packard’ın kurucularından Bill Hewlett’a gidip iş isteyen Jobs, Bill Hewlett’tan güzel bir cevap aldı. Hewlett, yaz dönemi için bu genç ve cesur adama bir fırsat verdi.

Jobs’a bu konuyu şöyle özetliyor: “Benim yaşadığım deneyimi çoğu insan yaşamıyor çünkü insanlar “istemekten” ve “sormaktan” çekiniyorlar. Oysa ben yardım istediğimde bana yardım etmeyi reddeden kimseyle karşılaşmadım.”

Çoğumuz yardım ya da destek istemeyi bir zayıflık olarak görüyoruz. Oysa bu sadece özgüveni gerçekten gelişmiş insanların başarabileceği bir eylem. Başarılı kabul edilen ya da gelecek vadeden bir iş insanının ya da girişimcinin sırrı, gerçekten ihtiyaç duyduğunda yardım almayı “gerekli” görmesidir.

Oprah Winfrey’in de bu konuda güzel bir sözü var: “Cesaret ettiğinizi yaşıyorsunuz!”

Üç adımda istemeyi öğrenmek

Cesareti kendimizde üç adımda bulabiliriz.

1. Herkesin her şeyi bileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hedefinizde başarılı olabilmeniz için sizinle aynı işi yapan başarılı isimlerle irtibata geçebilirsiniz. Mentörler, uzmanlar veya profesyonellerden danışmanlık ve rehberlik alarak onların tecrübelerini kendi işinize uyarlayabilirsiniz.

2. Kaynaklarınız sınırlı değildir. Aileniz, arkadaşlarınız, tüm çevreniz sizin için mutlaka bir şeyler yapabilir. Eğer hayalperest değilseniz size güvenen insanlar bulmakta zorluk çekmezsiniz. Tıpkı Jobs gibi iş, fırsat ya da staj talep etmeye asla çekinmeyin.

3. Hep bana hep bana demeyin, başkalarının ne istediğini sorun. Formül basit, eğer başkalarından bir şey isteyecekseniz bunun mümkün olduğunu önce kendiniz gösterin. Başkaları için bir şeyler yapmak istemeniz ve yapabilmeniz çevrenizde güven uyandırabilir. Bu da sizin en çok ihtiyaç duyduğunuz motivasyon!

Hayatta hiçbir şey kolay değil, ama mümkün. Şimdi harekete geçme zamanı!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Thrive Global, HBR

BLOOM SHOP