YAZAN: DİLA ATTEPE

Taşıdığımız derin yaraların, yaşadığımız travmaların kökü bilinmezlik çerçevesinde hayatımızda çoğu kez karşımıza çıkar. Hiç “Hayatımın bu kısmı neden bu kadar zor?” ya da “Başkalarına doğal gelen şeylerle neden bu kadar uğraşıyorum?” diye sordunuz mu? Astroloji, bu soruları cevaplamakta bir yol göstericidir. Astrolojide bir geçiş gezegeni olarak tanımlanan Chiron, hayatımızda alacağımız yaraların, geçmişten gelen ve bizi en çok etkileyen travmaların, kalp kırıklıklarının, savunmasız noktalarımızın kaynağına ışık tutuyor. Chiron yerleşimimizi anlamak, ay veya yükselen burcumuzu anlamak kadar önemli. Gelin Chiron’u yakından tanıyalım.


Chiron nedir?

1977’de Charles Kowal’ın keşfettiği küçük gezegen Chiron, astrolojide büyük etkileriyle bilinir. “Yaralı şifacı” olarak da bilinen Chiron’un doğum haritanızdaki konumu, hayatınızdaki çözümü bekleyen geçmiş yaraları iyileştirmek için bir anahtar niteliğindedir.

Adını Yunan mitolojisindeki yarı insan yarı at olan yaratık “Centaur”dan almıştır. Anlatılana göre Centaur doğduğunda diğer tanrılar gibi ölümsüzdür fakat Herakles’in zehirli bir ok ile onu vurmasından sonra ölümsüzlüğünden vazgeçer. Kendisi haricinde herkesin yaralarını iyileştirebilen Centaur, ölümünden sonra Chiron takımyıldızı olarak gökyüzünde yerini alır.

İşte yaralı şifacı Chiron, içimizdeki en derin acıları sembolize eder. Aynı zamanda bu acıları iyileştirici bir şifa potansiyelini içinde barındırır. Chiron’u anlamak, acılarla yüzleşmeyi daha kolay kılar. Travmalardan iyileşme macerasında yol gösterici ve cesaretlendirici rol üstlenir. Acılarımızın bir sonucu olarak ulaştığımız bilgeliği temsil eden Chiron, başkalarını iyileştirmek için yeteneğimizin de yaralarımızdan geldiğini vurguluyor.

Chiron burcu nasıl hesaplanır?

Chiron burcunuz, doğduğunuzda Chiron’un gezegensel konumuna bağlıdır. Chiron’un burçların 12’sinde de hareket etmesi yaklaşık 50 yıl alır. Bu küçük gezegen, doğduğumuzda içinde bulunduğu burca geri döndüğünde Chiron dönüşünü deneyimlemiş oluruz. Chiron’un bir dönüşü sırasında çekirdek yaralarımız yeniden açılır, benliğimize yaklaşma ve yeniden iyileşme fırsatı buluruz. Uzman bir astroloğun doğum haritanıza bakması daha iyi olsa da internetteki doğum haritası hesaplama sitelerini kullanarak Chiron burcunuzu öğrenebilirsiniz. Chiron burcunuzu öğrendikten sonra, yaralarınızın yaşamınızda nasıl ortaya çıktığını anlayıp iyileşme maceranıza bir adım atabilirsiniz.

Chiron burcunuzun anlamı

Herkesin Chiron’u doğduğunuzdaki gezegensel konumuna göre değişir. 50 yıllık uzun bir döngü içinde hareket ettiği için yakın tarihlerde doğan kişilerde Chiron aynı konumda olabilir. Bakalım Chiron burcunuz ne anlama geliyor.

Chiron Koç burcunda (ya da 1. Ev’de)

Koç burcunda konumlanan Chiron, bireysellik ve benlikle ilgilidir. Chiron’u Koç burcunda olan kişiler hayatlarında kimlik sorunlarıyla mücadele ederler. Sosyal hayatlarında kabul edilmek uğruna dışavurumdan kaçınır, hislerini içe atmayı tercih ederler. Bu nedenle öfke kontrolü ile alakalı sorunlar açığa çıkar. Chiron’unuz Koç burcunda ise öncelikle kendinizi kabullenmek ile iyileşmeye başlayabilir, şifanızı başkalarına yardım ederek bulabilirsiniz.

Chiron Boğa burcunda (ya da 2. Ev’de)

Chiron Boğa burcunda olan kişilerde güvensizlik, yetersizlik, değersizlik ve maddiyat ile ilgili sorunlar doğurur. Kişi, hayatında fakir olmaktan korktuğu gibi, dışarıdan gördüğü değer konusunda da endişe yaşar. Eğer Chiron’unuz Boğa burcunda ise bu sorunları çözüme kavuşturacak şifa, iç huzurunuzu yaratmaktan geçiyor. Parasal konuları, üretkenliğinizi veya statünüzü kim olduğunuza bağlamadan kendi içinizdeki doğal değeri görürseniz, iyileşebilirsiniz.

Chiron İkizler burcunda (ya da 3. Ev’de)

İkizler Chiron’u hayatımızdaki iletişim sorunlarını beraberine getiriyor. Başkalarını akılsal olarak daha üst seviyede görmeye yol açan İkizler Chiron’u, aynı zamanda yalnız kalma korkusunu da tetikleyen bir konumdur. İnsanlarla bağlantı kurmak ve bir topluluğa katılmak için sağlıklı yollar bulamadıklarında, dışlanmamak uğruna dedikoduya, şüpheciliğe ve paranoyaya eğilirler. Chiron’unuz İkizler burcunda ise şifalanma yolunuz iletişimden geçiyor. İyileşme hissini en çok hatalarınızı kabul ettiğinizde ve kendinize bir şans daha verdiğinizde hissedersiniz. Diğerlerini iyileştirmek için ise mizahınız sizin gizli bir anahtarınızdır.

Chiron Yengeç burcunda (ya da 4. Ev’de)

Burçların anası olarak kabul edilen Yengeç burcunda konumlanan Chiron, genelde anne ile ilgili sorunlar doğurur. Aile ve yuva terimleri ile bağdaşan bu sorunlar, kişinin hayatında güven sorunlarına, ev içindeki huzursuzluğa yol açar. Kişi olduğu yerlerde güvensiz ve savunmasız hissedebilir. Bu yerleşim anaçlıkla ilgildir, bu yüzden içinizdeki çocukla iletişime geçmek için çalışmalar yapmak ve iyi beslenmek önemlidir. Güvendiğiniz kadın arkadaşlar edinmek ve topluluklara katılmak şifalanmanıza yardımcı olacaktır.

Chiron Aslan burcunda (ya da 5. Ev’de)

Chiron’u Aslan burcunda olan kişilerde takdir görememe endişesine sahiptir. Başarılarıyla öne çıkmak önemlidir ve buna erişmediklerinde kendilerini sabote edebilirler. Göz önünde olmadıklarında mağduru oynamaya bağlı bir durumla karşı karşıya kalabilirler. Aslan Chiron’una sahipseniz, iyileşmek için başkalarına yaratıcılık konusunda yardım edebilir, öz değer duygusunu geliştirmek için çaba sarf edebilirsiniz.

Chiron Başak burcunda (ya da 6. Ev’de)

Başak burcu beden üzerinde hüküm süren bir burç olduğundan, Chiron’un beraberinde getirdiği ana sorun mükemmeliyetçilik ve detaycılıktır. Çarpık bir benlik duygusu ve vücut algısı bozukluğuna eğilimli bir yapı, Başak Chiron’unun bir sonucudur. Detaylara verdikleri dikkatten dolayı anda kalmakta zorlanabilirler. Chiron’unuz Başak burcunda ise şifalanmaya hataların yaşanabileceği gerçeğini kabul etmekle başlayabilirsiniz. Sağlık konusunda başkalarına yardım etmek de iyileşmenize katkıda bulunan başka bir yol olacaktır.

Chiron Terazi burcunda (ya da 7. Ev’de)

Terazi burcundaki Chiron, ilişkiler ve bağlantı kurmakla ilgili sorunları karşımıza çıkarır. Bu yerleşime sahip olan kişiler, yalnız kalma korkusu, aldatılma, onay alamama korkularına sahiptir. Bu korkuların bir sonucu olarak kendilerini ikili ilişkilerden çeken bir yapıya sahip olabilirler. Chiron’nunuz Terazi’de ise iyileşme yolunuzun ilk durağı kendinizle sağlıklı bir ilişki kurmaktır. Benliğinizi anlayıp kendinizi kabul etmeniz şifalanmanızı kolaylaştırır. İyileşme sürecinizde size yardımcı olacak en etkili şeyler ise öz sevgi ve iyi bir öz bakımdır.

Chiron Akrep burcunda (ya da 8. Ev’de)

Chiron’un Akrep burcunda konumlanması güç ile ilgidir. Cinsellik, ölüm ve yaşamın tabu temaları sorunları beraberinde getirir. Bu yerleşime sahip kişilerin baskın ve kontrolcü tutumları sorunlara yol açar ve kontrolü kaybetmelerine sebep olabilir.  Aşırı kontrolcü olmaları onları, olası değişimlere kapalı hale getirir. Akrep Chiron’una sahipseniz şifanızın anahtarı kendinizi güçlendirmektir. Başkalarını alt etme veya kontrolü kaybetme endişesinden arınıp özgürleştiren sağlıklı sınırlar oluşturduğunuzda iyileşme yolunda en etkili adımı atmış olursunuz.

Chiron Yay burcunda (ya da 9. Ev’de)

Yay Chiron’u inanç yapılarıyla ve bakış açılarıyla ilgilidir. Bu yerleşime sahip olan kişilerin kutuplaştırıcı ve propagandacı tutumları olabilir. Ayrıca başkasının kontrolü altında, durgun ve sıkışmış bir hayat tarzından rahatsız olurlar. Sırf bağlı kalmamak için göçebe, anarşist ve kuralları çiğneyen biri olabilirler. Chiron’unuz Yay burcunda ise iyileştirici gücünüz, kendinizi, hedefleriniz ve hayalleriniz yolunda ilerlemenizi sağlayacak ilham verici insanlarla çevrelemektir. Bu insanlarla iletişim halinde olmak farklı bakış açılarını keşfetmenize yardımcı olacak ve sizi şifalandıracaktır.

Chiron Oğlak burcunda (ya da 10. Ev’de)

Burçların babası olarak kabul edilen Oğlak burcunda konumlanan Chiron, otorite sorunlarını açığa çıkarır. Bu yerleşime sahip olan kişiler, hayatlarındaki baba figürü ve otoritelerin varlığı ile ilgili sorunlar yaşar. Ünvanlara ve övgülere aşırı önem verme eğilimindedir ve başarıları ilişkilerinden, sağlıkları veya mutluluklarından daha öncelikli hale gelir. Eğer yerleşiminiz Oğlak burcunda ise sağlıklı bir iş-yaşam dengesi bulmak ve duygusal özgürlüğe nasıl erişeceğinizi keşfetmek iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Chiron Kova burcunda (ya da 11. Ev’de)

Chiron’un Kova yerleşimi, başkalarıyla ve etraflarındaki dünyayla bağ kurma konusunda sorunları açığa çıkarır. Soyutlanmalarını ve duygusal kopuşlarını haklı çıkarmak için hissettikleri dışlanma korkusu ve ötekileşmeyi kullanırlar. Bu korkuları iletişimsizlik sorunlarına zemin hazırlar. Chiron’unuz Kova burcunda ise şifanızı farklı olduğunuzu kabul etmekte bulabilirsiniz. Kendinizi farklı kılan şeyleri dışarıya savunmak yerine onlardan güç aldığınızda iyileşme yolundaki ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Chiron Balık burcunda (ya da 12. Ev’de)

Chiron, Balık burcunda ise sınırları belirlemek, rasyonel düşünmek ve bir zaman çizelgesine bağlı kalmak konularında zorluklar çıkarabilir. Bu yerleşime sahip kişiler kurban arketipi ile aşırı özdeşleşirler. Gerçeklikten kopmaya eğilimli olurlar ve bilinçsiz bir kaçış durumuna girip güçlerini başkalarına teslim ederler. Kendi kendini sabote etmeleri ve finansal sorunlar bu durumun bir sonucu olarak karşılarına çıkar. Balık Chiron’una sahipseniz, sağlıklı sınırlar çizmek iyileşmenin ilk adımı olacaktır. Ayrıca şifalanmanız için kendinizi kurban durumundan çıkarmanız ve gerçeklikle yüzleşip yaralarınızı sarmaya odaklanmanız önemlidir.Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP