YAZAN: ECE ÖZEL
FOTOĞRAF: NY POST

Önceleri bir stilist olarak hayatının uzun bir dönemini moda ve sağlıklı yaşam alanlarında geçiren Colleen McCann şimdilerde kendisini “enerji stilisti” olarak tanımlıyor. Colleen McCann’in sahip olduğu bakış açısını tam da sorduğu şu soru açıklıyor; “Egzersiz, iyi beslenme ve cilt bakımı ile bedenimize iyi bakarken neden bedenimizin enerjisine de iyi bakmayalım? Kötü enerjilerden arınmak için Colleen McCann’in dünyasını keşfe çıktık!


Colleen McCann için enerji stilistliği; kişisel bakım rutinleri oluşturmak, daha iyi sınırlar çizebilmek, topraklanmak, sezgilerinizi kullanabilmek ve daha nicesini yaratabilecek güzel ve eğlenceli bir alan oluşturmayı ifade ediyor. McCann, stilist olarak geçirmiş olduğu yılların ardından spiritüel bir dünyaya adım atarak kristal şifa geleneklerini keşfe çıkıyor, kristal okumaları yapıyor, bedenlerimizin durduğu alanları temizlemenin, dengelemenin peşine düşüyor. Şamanik enerji uygulayıcısı olan McCann zamanla uygulamaya başladığı şamanik şifa çalışmaları ve sezgisel iş koçluğu seansları dolayısıyla dünyayı dolaşıyor.

Aynı zamanda kendisi bir ruhsal hijyen savunucusu. Kendi bedenimizin yanı sıra evlerimizin ya da giysilerimizin doldurduğu dolapların da sahip olduğu enerjiyi temizlememiz gerektiğini söylüyor. Bedeninizi kötü enerjilerden arındırmak, bu kötü enerjileri temizlemek ve ruhsal enerjinizi korumak içinse ada çayı yakma ritüelini öneriyor. Evlerin ve ev içindeki alanların yanı sıra birçok insanla birlikte çalıştığımız, sık sık temasta olduğumuz, el sıkıştığımız ofislerde veya başka alanlarda da bedensel enerjinizi dengede tutabilmeniz için ada çayını öneriyor ve şöyle diyor; “Bu ritüeli uygularken stratejik davranarak evinizde veya ofisinizde en çok insanın girip çıktığı, yoğun alanlara odaklanmalısınız. Burası insanların enerjisinin toplandığı yer, bu yüzden bu alandaki enerjiyi dağıtmalısınız.McCann, bütünsel şifa tekniklerinde de adını sıkça duyduğumuz ada çayını kullanırken kendimiz ya da bulunduğumuz alan için ne yapıyor olduğumuzun farkında olarak bu ritüeli tamamlamamız gerektiğini söylüyor.

Ada çayının kısa tarihi

Latincede ada çayı, “sage salvia”, yani şifa kelimesinden geliyor. Ada çayı yakmak ile ilişkilendiren diğer kavramlar; bilgelik, açıklık ve ruhsal farkındalığı artırmak ile ilgili.

Ada çayı yakma ritüeli aslında tarih öncesi çağlara dayanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki insanların paylaştığı benzer ritüellerden biri de ada çayı yakmak. McCann de bu ritüelin, geçmişte dünyanın her yanından farklı kültürlere sahip farklı insanlar tarafından kullanılmış olduğunu söylüyor şöyle ekliyor; “Ada çayı yakmak, bir kişiyi, bir grup insanı veya mekanı temizlemenin ve istenmeyen ruhlardan kurtulmanın en eski ve en saf yöntemlerinden biridir.’’

Neden ada çayı?

McCann ada çayının yol açtığı faydaların sebebini şöyle açıklıyor; “Basitçe söylemek gerekirse, ada çayı havadaki bakterileri temizler. Ada çayının sahip olduğu duman, beyne hızlı bir şekilde iletilir ve vücutta verimli bir şekilde emilmesini sağlar. Bilim insanları, ada çayının havadaki bakterilerin %94’üne kadarını temizleyerek havayı dezenfekte edebildiğini gözlemlediler. Ada çayı yakıldığında, insanları olumlu bir ruh haline sokmakla bağlantılı olan negatif iyonları da serbest bırakır.”

Ada çayı yakmadan önce:

Bulunduğunuz alandaki kapıları ve pencereleri açın

McCann ada çayını yakmadan önce kesinlikle bulunduğunuz alandaki kapıları ya da pencereleri açmanız gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi ise aslında temizlemeye çalıştığınız, istemediğiniz kötü enerjinin dışarı çıkmasını engellememek. Ada çayını yaktığınız alanda herhangi bir açık kapı bırakmadığınız takdirde kurtulmaya çalıştığınız kötü enerjinin gidecek yeri de olmuyor. Bazıları da yakmadan önce bir niyet belirleyerek ritüele başlamayı öneriyor.

Ada çayı yakarken:

Ada çayı yakma ritüelinin geleneksel formunda, ada çayının küllerini içeride tutmak için deniz kulağı kabuğu kullanılıyor. Yakma sırasında ise dumanı havalandırmak ve tüm alana yayabilmek için tüy kullanılıyor. McCann ada çayı yakmaya yeni başlayacak olanlara ise ada çayı kitlerinden yararlanmalarını öneriyor.

Ada çayını yakmak için önce ada çayını yaktığınız ucundan mümkün olduğunca uzakta tutmanız gerekiyor. McCann ada çayını 45 derecelik bir açıyla tutarak yakmanızı ve yaklaşık 20 saniye yanmasına izin verdikten sonra bir ucunda turuncu közler gördüğünüzde alevi yavaşça üflemeniz gerektiğini söylüyor. Közlerin parıltısı kaybolmaya başlarsa eğer, yanan uca hafifçe ve olabildiğince nazikçe üflüyorsunuz. Yaşam alanınızı temizlemek için ada çayının dumanını bu alanın her tarafına gidebilmesi için yönlendiriyorsunuz. McCann kötü enerjiden arınabilmek için şöyle söylemenizi öneriyor; “Benim hayrıma olmayan herhangi bir enerji, lütfen sevgiyle buradan git, burada kalamazsın. Lütfen açık pencereden ya da kapıdan çık.” Bazıları bu ritüeli gerçekleştirdiğiniz alanın etrafında saat yönünde çalışarak başladığınız yere geri dönmenizi bazıları ise saat yönünün tam tersinde çalışmayı tavsiye ediyor.

Colleen McCann’in bir diğer alternatifi

Dumansız alanlarda McCann’in bir diğer alternatifi ada çayı spreyi. Seyahat sırasında, gittiği otel odalarında biriken insanların enerjisini de temizlemek için yanında ada çayı spreyi taşıyor. İçerisinde ada çayı yağı, kristal esansları ve palo santo bulunan kristal şifa spreyi favorisi.Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP