Doğru cilt bakımının en önemli kuralı, doğru ürün kullanmaktır. Hemen hemen her yazımda, ışıltı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için doğru ürün seçimi yapılması gerektiği konusuna değiniyorum. Bu yazımda da doğru güzellik ürünü seçimi nasıl yapılmalı ve alırken nelere dikkat etmeli gerektiğinden bahsedeceğim.

Cilt ihtiyaçlarını belirlemek

Cildin, mevsimsel ve dönemsel olarak farklı ihtiyaçları vardır. Örneğin, kış aylarında havanın çok soğuk ve kuru olması nedeniyle daha kalın ve yoğun nemlendiriciler kullanmamız gerekirken yaz aylarında havadaki nem oranının yükselmesi ve sıcak havalar nedeniyle jel formlu nemlendiriciler yeterli olur.

Aynı zamanda seyahat etmek, mevsim geçişleri ve özellikle kadınların dönemsel hormonal değişiklikleri ciltte farklı ihtiyaçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle, cildinizi sürekli kontrol etmeli ve cildin ihtiyaçlarını doğru şekilde belirlemelisiniz. Yaz ve kış için farklı yoğunluklarda nemlendiriciler kullanmak, mevsim geçişlerinde cildin alerjik tepkiler vermemesi adına hassas ürünler tercih etmek, cildin tepkili dönemlerinde onu yatıştıracak ve ataklarını giderecek ürünleri belirlemek çok önemli.

Çünkü cildin problemini ve neye ihtiyaç duyduğunu anlayabilmek gerekiyor. Cildinizi inceleyip cilt tipinizi belirleyebilirseniz cildinizde hangi özellikleri değiştirerek daha sağlıklı ve ışıltılı görünmek için nelere ihtiyacınız olduğunu tespit edebilirsiniz.

Deneme boy ürünler

Daha önce kullanmadığınız bir içerik veya ürün tercih ediyorsanız mutlaka deneme boyunu isteyip 2-3 kullanımdan sonra ürünü kullanıp kullanmayacağınıza karar verin. Ürünün cildinizde hassasiyet, sivilce, kuruluk ve kızarıklık yapmadığından emin olduktan sonra probleminize çare olacağını da düşünüyorsanız ürünü satın almanızda hiçbir sakınca yok.

Tek kullanımda fark olmaz diye düşünmeyin. Ben çoğu ürünümü deneme boylarından çok memnun kalıp aldım. Örneğin, gece nemlendiricisi veya yağı sabah uyandığınızda cildinizi ışıl ışıl gösterebilir veya karbon maske, ciltteki bütün pütürleri ve akneleri söndürebilir. Bu nedenle, denemeden karar vermemek doğru ürün tercihinde çok önemli bir ayrıntı.

Çok fazla ürün biriktirmeyin

Aynı işlevde birden fazla ürün kullanmanın cilt için bir faydası yoktur. Farklı amaçlara uygun, farklı içeriklere sahip çok sayıda ürüne sahip olabilirsiniz. Ancak, bu ürünleri nasıl kullanmanız gerektiğini ve sırasını öğrenmeniz gerekiyor. Aksi halde ürünler birbirleri ile etkileşime girip cildinize zarar verebilir. Bu nedenle, eğer kullanacağınız ürünün etkilerinden emin değilseniz az ürün tercih ederek cildinizi riske atmamanızda fayda var.

Son kullanma tarihi

Kullandığınız ürünlerin son kullanma tarihlerini iyi takip etmek çok önemli. Çünkü bayat cilt bakım ürünleri, etkilerini göstermedikleri gibi cildinize zarar da verebilirler. Bu nedenle, aldığınız ürünün kapağı açıldıktan sonra ömrünün ne kadar olduğunu mutlaka kontrol edin. Kısa ömürlü ve fazla miktara sahip ürünleri tercih etmeyin çünkü bitiremeyip atmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, ürünün ömrü dolması bile kokusu ve dokusu değişirse mutlaka atın.

Son olarak söylemek isterim ki cilt en önemli organlarımızdan biri. Ona iyi bakmak, onu temiz tutmak, ihtiyacına göre beslemek görevimiz. Doğru ürünler ve doğru uygulamalar ile olumlu sonuç almamak mümkün değil. Bu nedenle, cildinize iyi bakın, doğru ürün tercih edin ve kendi cildinizin doktoru, güzellik uzmanı olun. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP